Európska krajina sa rozhodla pre kontroverzný krok. Trpiacim deťom umožní podstúpiť eutanáziu
- Holandsko legalizovalo eutanáziu pre deti mladšie ako 12 rokov
- Chce im umožniť ukončiť ich trápenie
- O kroku sa diskutovalo roky
- Holandsko legalizovalo eutanáziu pre deti mladšie ako 12 rokov
- Chce im umožniť ukončiť ich trápenie
- O kroku sa diskutovalo roky
Eutanázia je vo väčšine sveta stále vysoko kontroverznou témou, no existujú krajiny, ktoré ju vo svojej legislatíve povoľujú. Sú nimi Belgicko, Kanada, Kolumbia, Luxembursko, Holandsko, Nový Zéland, Španielsko a Austrália. Práve Holandsko sa však rozhodlo pre rázny krok a ukončenie trápenia legalizovalo aj pre ďalšiu skupinu obyvateľstva.
Aj deti majú právo
Sú nimi deti vo veku od 0 – 12 rokov, ktoré doposiaľ nemohli tento zákrok podstúpiť. O rozhodnutí holandskej vlády informuje spravodajský web The Guardian.
Medicínske ukončenie života maloletého pacienta bude dostupné pre tie deti, ktoré trpia smrteľnou chorobou bez nádeje na vyliečenie sa a ktorá im zároveň spôsobuje neznesiteľné utrpenie.
„Ukončenie života pre túto skupinu je jedinou rozumnou alternatívou k neznesiteľnému a beznádejnému utrpeniu dieťaťa,“ uviedla vláda v stanovisku.
Holandsko ako prvá krajina sveta legalizovalo eutanáziu ešte v roku 2002, no dodnes platí, že môže byť vykonaná len za určitých podmienok. Dané okolnosti prísne posudzuje rada medicínskych odborníkov.
Úrady odhadujú, že ročne by za určených podmienok mohlo eutanáziu podstúpiť 5 až 10 detí. V Holandsku však bolo usmrtenie maloletého pacienta na žiadosť jeho rodičov či zákonných zástupcov možné už predtým. Legálne bolo doposiaľ pri deťoch starších ako 12 rokov a pri bábätkách, ktoré ešte nedosiahli 1 rok života.
Niekoľkoročná debata
O zmene v zákonoch sa začalo hovoriť už v roku 2020, o čom toho času informoval denník Deutsche Welle. Vtedajší minister zdravotníctva Hugo de Jonge odhadoval, že zavedenie zmeny by malo trvať len pár mesiacov.
Návrh o legalizácii eutanázie pre vekovú skupinu 1 – 12 odôvodnil tým, že títo pacienti trpia rovnako ako tí starší, no legislatíva im neumožňuje podstúpiť rovnaký zákrok. Zmenu dlhodobo žiadalo mnoho pediatrov.
Štúdia, ktorú si toho času dala holandská vláda vypracovať, dokázala, že „že medzi doktormi a rodičmi nevyliečiteľne chorých detí, ktoré beznádejne a neznesiteľne trpia a v dohľadnej dobe zomrú, existuje potreba pre možnosť ukončenia života“.
Napriek prezentovaným tvrdeniam však návrh ministra zdravotníctva vyvolal ostré debaty medzi členmi vládnej koalície, ktoré napokon trvali celé mesiace. Proti zavedeniu zmeny najviac protestovali kresťanské strany, pričom hlavným argumentom bolo, či sú deti v takom mladom veku vôbec schopné vykonať tak dôležité rozhodnutie.
Holandsko však nie je prvou krajinou, ktorá legalizovala eutanáziu pre deti. Od roku 2014 je táto možnosť prístupná maloletým pacient v Belgicku.
Na Slovensku v nedohľadne
Na Slovensku je v súčasnosti eutanázia trestným činom vo všetkých jej formách a „zákaz pozbavenia života“ máme zakotvený aj v Ústave SR. V minulosti sa však niektoré politické subjekty snažili podniknúť kroky k jej legalizácii.
Ako informovali v roku 2014 TV Noviny, strana SaS chcela otvoriť diskusiu o eutanázii a do roka dokonca pripraviť aj legislatívny návrh.
„Súčasný stav prináša mnohým ľuďom neznesiteľnú a nezvratnú bolesť. Núti ich k predlžovaniu utrpenia a nedôstojnému záveru života. Príbuzným prináša bezmocnosť,“ uviedla v tom čase bývalá poslankyňa Jana Kiššová. Zmeny v tejto oblasti sa však neobjavili dodnes.
Zdroje: The Guardian, DW, TV Noviny