Európska krajina sa zmenila na bojové peklo. Krajná pravica už hovorí o občianskej vojne

  • Nepokoje vo Francúzsku pokračujú už týždeň
  • Krajná pravica straší občianskou vojnou
francúzskocover
Nepokoje vo Francúzsku AP Photo/Aurelien Morissard, File AP Photo/Michel Euler, File
  • Nepokoje vo Francúzsku pokračujú už týždeň
  • Krajná pravica straší občianskou vojnou

Nepokoje vo Francúzsku nekončia. Počas siedmej noci nepokojov francúzska polícia zadržala 72 ľudí, čo je výrazne menej oproti minulému týždňu. V celej krajine bolo už podpálených či poškodených 24 budov.

„Musíte byť neustále v napätí a v strehu, pripravení kedykoľvek zaútočiť. Je to ako vojnová zóna,“ povedali dvaja policajti, s ktorými sa rozprával novinár portálu The Guardian.

Mestá vo Francúzsku sú plné vypálených áut, odpadkových košov aj celých budov. Ulicami mesta sa začínajú čoraz viac skloňovať frázy ako vojna či dokonca občianska vojna.

Takýto jazyk používa aj niekoľko francúzskych policajných odborov, ktoré v tlačových správach uviedli, že polícia je „v boji, pretože sme vo vojne“. Do ulíc bolo nasadených 45 000 policajtov a žandárov, teda rovnaký počet ako počas predošlých nocí.

Podobné stanovisko vydal aj krajne pravicový novinár a bývalý kandidát na prezidenta Éric Zemmour. Nepokoje, ktoré vypukli, opisuje ako „prvé záchvevy občianskej vojny“, čo okamžite pobúrilo ľavicu, medzi nimi aj Jeana-Luc Mélenchona z La France, ktorý vyhlásil, že by policajné odbory mali „držať hubu“ vzhľadom na „vražedné správanie“.

Schyľuje sa naozaj k občianskej vojne? 

O fiktívnej občianskej vojne písal aj krajne pravicový spisovateľ Laurent Obertone, ktorý vo svojej knihe Guérilla opisuje začiatky fiktívnej občianskej vojny vo Francúzsku zastrelením niekoľkých Severoafričanov. Na podobnej vlne strašenia už roky stavajú svoju kampaň politici ako Zemmour či aj najväčšia doterajšia vyzývateľka Macrona Marine Le Penová.

Novinár Andrew Hussey sa v Paríži rozprával okrem policajtov aj s Bašírom Mokránim, ktorý býva v jednom z panelákov. „Nie je to len pocit vojny. Je to vojna. Je to vojna proti nám, ľuďom, ktorí žijú na miestach, ako je toto,“ povedal.

„Teraz mám 40 rokov, mám magisterský titul a rodinu, ale celý život som bol diskriminovaný a ponižovaný, vždy políciou. A teraz sa stalo toto. Ľudia už viac neznesú,“ dodal Bašír.

Avšak podľa zverejnených informácií bol počet zadržaných za poslednú noc výrazne nižší ako počas predošlých dní (a približne o polovicu sa znížil aj počet zaznamenaných násilností), čo asi hovorí o možnej upokojujúcej sa situácii v krajine.

Masívne protesty

Ako sme ťa už pred pár dňami informovali, smrť mladého tínedžra vyvolala vo Francúzsku vlnu násilných protestov. Incident bol zachytený na video, ktoré vyvolalo debatu o správaní francúzskych policajtov.  

Mladý 17-ročný Nahel bol v utorok (27. 6.) postrelený policajtom do hrude z bezprostrednej blízkosti po tom, ako ho hliadka zastavila na parížskom predmestí Nanterre.

Na videu, ktoré nakrútila okoloidúca, je vidieť dvoch policajtov, z ktorých jeden na vodiča vystrelil napriek tomu, že na videu nie je vidieť, že by bol ohrozený, uvádza TASR.

Protestujúci po zverejnení videa hneď vyšli do ulíc a začali vo veľkom protestovať. Len v noci na sobotu ostalo podľa ministerstva zranených viac ako 40 policajtov, zapálených 577 vozidiel, 74 budov a 871 požiarov na uliciach. Protestujúci útočili na policajné stanice, ale aj na radnice, či daňové úrady. 

francúzsko protesty 2023
zdroj: TASR/AP Photo/Aurelien Morissard

Proti výtržnostiam sa však po novom postavila aj babička 17-ročného Nahela, ktorého policajti zastrelili. „Prestaňte sa búriť, prestaňte ničiť,“ povedala babička pre televíziu BFMTV.

„Tým, ktorí sa búria, odkazujem toto: nerozbíjajte okná, neútočte na školy a autobusy. Prestaňte. Sú to matky, ktoré jazdia tými autobusmi,“ dodala. Podľa nej aj vlády maloletí používajú vraždu mladíka na výtržníctva.

Na čo francúzsky minister vnútra uviedol, že smrť Nahela „nemôže ospravedlniť výtržnosti a trestné činy“. Oproti nemu francúzsky prezident Emmanuel Macron použil hrubší slovník a v utorok (4.7.) navrhol zaviesť opatrenie umožňujúce bleskovo pokutovať rodičov detí, ktoré sa počas protestov dopúšťajú vandalizmu a lúpeží, informuje TASR.

Rodičom, ktorí „bez vážneho dôvodu zanedbajú dodržiavanie zákonných povinností týkajúcich sa zdravia, bezpečnosti, morálky a vzdelávania svojho dieťaťa“, môže byť uložená pokuta až do výšky 30 000 eur alebo trest odňatia slobody až na dva roky.

Zdroje: BFMTV Twitter, TASR, The Guardian, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá