Európska krajina sa zmieta v obrovskej kríze. 1 zo 4 rodín nebude mať na jedlo

  • Veľká Británia balansuje na hrane recesie, môže do nej padnúť
  • Očakáva sa, že na úroveň pred pandémiou sa dostane až o roky
  • Domácnosti sa stávajú oveľa chudobnejšie
Briti nemajú ani na jedlo
Freepik/Unsplash, Maria Lin Kim
  • Veľká Británia balansuje na hrane recesie, môže do nej padnúť
  • Očakáva sa, že na úroveň pred pandémiou sa dostane až o roky
  • Domácnosti sa stávajú oveľa chudobnejšie

Vyhliadky Veľkej Británie sa na rozdiel od väčšiny krajín Európskej únie vôbec nezlepšili, uvádza denník The Telegraph. Kým sa všetky krajiny Únie, s výnimkou Švédska, vyhnú recesii, Britov zrejme potrápi.

Nie je vylúčené, že Nemecko – najväčšia ekonomika starého kontinentu – bude balansovať na hrane recesie tiež. Kritické preň budú hlavne tri prvé mesiace, keď sa má ekonomika krajiny prepadnúť o 0,2 %. Takýto pád sa dal sledovať už v decembri. Nemecko však pád ekonomiky prekoná a očakáva sa, že ročne porastie o 0,2 %.

Otázny je výhľad Veľkej Británie, ktorá už teraz balansuje na hrane recesie, napriek tomu, že sa jej darí lepšie, ako ekonómovia očakávali. Od toho, aby oficiálne upadla do recesie ju zachránil fakt, že hrubý domáci produkt sa nezmenil v poslednom štvrťroku 2022, po poklese o 0,2 % v predchádzajúcom štvrťroku, uvádza denník New York Times.

Britská ekonomika je v generačnom páde zúfalstva, tvrdí novinár 

Veľká Británia ale ešte nemá vyhraté. Denník pripomína, že Medzinárodný menový fond očakáva, že Británia bude ako jediná veľká ekonomika čeliť recesii.

Banka Anglicka očakáva, že ekonomika tento rok klesne o pol percenta. Aj keď recesia by nemusela byť veľká a závažná ako v roku 2008, keď nastala finančná kríza, na Británii oslabenej brexitom, pandémiou a ruskou inváziou na Ukrajinu, môže zanechať následky trvajúce roky.

„Väčším problémom je, že po rokoch neuspokojivej expanzie čelí ekonomika ďalším rokom nevýrazného rastu v dôsledku slabej produktivity a menšej pracovnej sily,“ konštatuje New York Times.

Britská ekonomika sa má dostať na úroveň pred pandémiou až v roku 2026. Z veľkej časti sa vina pripisuje brexitu. Štúdia Anglickej banky zverejnená nedávno odhalila, že od roku 2016, keď si Briti odhlasovali brexit, prišli o 29 miliárd libier, čo znamená, že každá domácnosť stratila 1 000 libier. Británia kvôli odchodu z Únie prišla o 2,8 % HDP.

brexit
zdroj: Unsplash/Alexander Andrews

Predstaviteľ banky pre The Guardian uviedol, že brexit zanechal trvalé stopy na britskej ekonomike, ktoré v škodách nie sú zarátané.

Briti prišli o významné investície, pretože krajina sa zmieta v neistote a problematické sú aj obchodné vzťahy so zvyškom sveta.

„Ak sú však predpovede zlé, scéna v spätnom zrkadle, je skutočne desivá. Britská ekonomika je v generačnom páde zúfalstva, pomaly horiacej ekonomickej katastrofe. Reálny disponibilný príjem domácností na obyvateľa sa za posledných 15 rokov sotva zvýšil,“ napísal v komentári pre Financial Times ekonomický novinár Tim Harford.

Stredná trieda sa stáva chudobnejšou 

Domácnosti v Británii, ktoré už teraz bojujú s energetickou krízou, nepoteší, že ceny naďalej porastú. Strop cien energie v Spojenom kráľovstve sa v roku 2022 zvýšil z 28 na 34 (približne 0,39 eur) pencí za Watthodinu (kWh). Tento strop, aj garancia ostatných energií, sa má v apríli zrušiť, a napriek tomu, že cena elektriny klesá, ukončenie vládnej podpory môže spôsobiť problémy.

Libra
zdroj: TASR/AP, Kirsty Wigglesworth

Think tank Národný ústav ekonomického a sociálneho výskumu predpovedá, že 1 z 4 rodín nezvládne platiť účty za elektrinu alebo nebude mať dostatok finančných prostriedkov na jedlo, uvádza agentúra Bloomberg.

Predtým bol tento pomer 1 k 5. Britské domácnosti trpia „trvalým“ znižovaním životnej úrovne, keďže mzdy nedokážu držať krok s dvojcifernou infláciou, varovali ekonómovia. Najviac to pociťuje práve stredná vrstva, keďže k najchudobnejším obyvateľom smeruje podpora. Stredná vrstva podľa ekonómov príde o 7 % až 13 %, čo predstavuje až 4 000 libier.

„Videli sme, že otrasy, ktoré prišli, nás postupne urobili chudobnejšími,“ povedal pre Bloomberg riaditeľ think tanku Jagjit Chadha.

„Zdá sa, že táto malátnosť postihuje veľké časti vyspelého sveta, ale podľa mnohých ukazovateľov sa zdá, že Spojené kráľovstvo je na spodku výkonnosti a myslím si, že to je veľký problém.“

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Telegraph, New York Times, The Guardian, Financial Times, Bloomberg

Najnovšie videá

Trendové videá