Európska krajina šokuje zamestnancov. Namiesto 4-dňového pracovného týždňa prichádza 6-dňový

  • Dlhodobým trendom po celom svete je znižovanie odpracovaných hodín
  • Jedna európska krajina ide ale od 1. júla opačným smerom
Žena so znechuteným výrazom hľadí do notebooku.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Dlhodobým trendom po celom svete je znižovanie odpracovaných hodín
  • Jedna európska krajina ide ale od 1. júla opačným smerom

V posledných rokoch sa na celom svete skracuje pracovný čas. Zamestnanci v krajinách OECD pracujú v priemere o 50 hodín menej ako v roku 2010. Tento trend však môžu zmeniť kroky niektorých európskych vlád. Jednou z krajín, ktorá sa rozhodla ísť opačným smerom, je aj Grécko.

Grécki zamestnávatelia budú od 1. júla môcť nariadiť šesťdňový pracovný týždeň. Ako informuje portál oPeniazoch.sk, krajina má problém s nedostatkom pracovníkov, aj keď Gréci už teraz pracujú v priemere 41 hodín týždenne, čo je najviac v EÚ. 

Menej odpracovaných hodín znižuje ekonomický rast

Podľa Európskej centrálnej banky pracujú ľudia v eurozóne o päť hodín týždenne menej ako pred pandémiou, čo je ako keby Únii chýbali dva milióny zamestnancov.

Firmy nechcú prísť o svojich pracovníkov, aj keď pre nich nemajú vždy dosť práce. Ako uvádza portál Trend, zároveň si ľudia po pandémii prajú pracovať menej a hľadajú rovnováhu medzi prácou a osobným životom.

Tento európsky trend je v kontraste s USA, kde ľudia pracujú toľko ako pred krízou. USA patrí medzi krajiny s najvyšším počtom odpracovaných hodín ročne.

Menej odpracovaných hodín znižuje produktivitu a ekonomický rast v Európe. To vedie k strate konkurencieschopnosti a nižšiemu rastu bohatstva. Firmy ťažšie hľadajú zamestnancov, čo zdražuje služby a výrobky.

Pre vlády je tento problém vážny. Menej odpracovaných hodín znamená nižšie daňové a odvodové príjmy. Pri rastúcom sociálnom systéme vzniká deficit medzi výdavkami a príjmami, ktorý je ťažké vyrovnať. Riešením môže byť zastavenie poklesu odpracovaných hodín alebo ich zvýšenie.

„Vykorisťovanie pracovníkov“ v Grécku

Touto cestou sa vydalo Grécko. Minulú jeseň grécky parlament schválil zákon s hlasovaním 158 za a 142 proti. Tento zákon dáva zamestnávateľom právo nariadiť plne zamestnaným pracovníkom, ktorí pracujú päť dní v týždni po osem hodín denne, aby pracovali aj šiesty deň. Za tento deň im prináleží 40 % príplatok k dennej mzde.

Zákon tiež umožňuje zamestnávateľom zaviesť šesťmesačnú skúšobnú dobu pre nových zamestnancov a prepustiť ich v prvom roku bez náhrady. Zamestnávatelia môžu povolať pracovníka do práce v deň, keď má voľno, a oznámiť mu to len 24 hodín vopred. Zamestnanci môžu mať aj druhý čiastočný úväzok a pracovať až 13 hodín denne.

Mladá žena v strese
zdroj: Freepik/Freepik

Vláda očakáva, že tento zákon zvýši flexibilitu pre zamestnávateľov aj pracovníkov. Zákon má tiež pomôcť v boji proti sivej ekonomike a splniť požiadavky veriteľov z eurozóny. Možnosť pracovať šesť dní v týždni mali doteraz v Grécku len firmy v potravinárstve a turistike.

Politická opozícia a odbory ostro kritizovali nový zákon. Upozorňujú, že tieto opatrenia budú viesť k väčšiemu vykorisťovaniu pracovníkov. Podľa nich zákon poškodí aj grécke rodiny, pretože obaja rodičia môžu byť nútení pracovať šesť dní v týždni v krajine, kde je dostupná starostlivosť o deti veľmi obmedzená.

Minulú jeseň tisícky občanov protestovali proti zákonu v uliciach gréckych miest. Mali transparenty s nápismi „Nestaneme sa novodobými otrokmi“ a „Osemhodinový pracovný deň bol a bude víťazstvom pracujúcich“.

V iných krajinách uvažujú o skrátení pracovného času

Grécky zákon sa odchyľuje od súčasných trendov v Európe týkajúcich sa pracovného práva. V Poľsku napríklad zvažujú skrátenie pracovného týždňa a diskutujú o možnosti 35-hodinového týždňa alebo zavedení voľných piatkov.

Podľa údajov Eurostatu za rok 2022, ktoré boli zverejnené vlani v septembri, majú Holanďania najkratší pracovný čas v celej Európskej únii, a to v priemere 33,2 hodiny týždenne.

Naopak, v Českej republike pracujú ľudia priemerne 39,8 hodiny za týždeň. Priemerný týždenný pracovný čas v rámci celej EÚ je 37,5 hodiny.

Zdroje: Trend, oPeniazoch.sk

Najnovšie videá

Trendové videá