Európska krajina zavádza 3-dňový víkend. Má to však jeden háčik, deň voľna si aj tak odpracuješ

  • Belgicko sa rozhodlo podporiť svojich pracovníkov
  • Mimo pracovný čas už nemusia dvihnúť svojmu šéfovi
  • Prichádza aj skrátený pracovný týždeň
  • Belgicko sa rozhodlo podporiť svojich pracovníkov
  • Mimo pracovný čas už nemusia dvihnúť svojmu šéfovi
  • Prichádza aj skrátený pracovný týždeň

Do popredia sa čoraz viac dostáva téma štvordňového pracovného týždňa. Štyri dni práce a tri dni voľna je obľúbený systém vo viacerých krajinách. Najnovšie sa k ním pridalo aj Belgicko.

Tento systém funguje napríklad v Španielsku, Japonsku, ale aj na Islande či v Spojených arabských emirátoch, uvádza Forbes.

zdroj: Unsplash/LinkedIn Sales Solutions

Rovnováha medzi prácou a súkromím

Prvým krokom, ktoré Belgicko spravilo, bolo vymedzenie pracovného času. Federálni štátni úradníci po novom nemusia odpovedať na hovory alebo e-maily od svojich šéfov mimo pracovného času.

Právo na odpojenie tak získalo približne 65 000 vládnych pracovníkov. Okrem všetkého to prinieslo nádej na lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

Belgicko v reformách pokračovalo a najnovšie prišlo so štvordňovým pracovným týždňom. „Zažili sme dva ťažké roky. Touto dohodou sme nastavili maják pre hospodárstvo, ktoré je inovatívnejšie, udržateľnejšie a digitálne,“ povedal premiér krajiny Alexander de Croo na tlačovej konferencii.

Chcel by si štvordňový pracovný týždeň aj na Slovensku?

Rozhodnutie je na zamestnancovi

Ako uvádza The Guardian, zamestnanci môžu požiadať o túto formu pracovného týždňa na skúšobné šesťmesačné obdobie. 

Ak sa im štvordňový pracovný týždeň bude páčiť, môžu v ňom pokračovať. V prípade, že im vyhovoval päťdňový pracovný týždeň, jednoducho sa vrátia do predošlého systému.

Ozrejmil to aj belgický minister práce Pierre-Yves Dermagne. Povedal, že rozhodnutie zostáva na pracovníkovi: „Musí sa to urobiť na žiadosť zamestnanca, pričom zamestnávateľ v prípade odmietnutia uvedie pádne dôvody.“ 

práca robotník
zdroj: Unsplash/Jeriden Villegas

Kratší týždeň, no dlhší pracovný čas

Belgický program nového pracovného týždňa zhusťuje súčasný päťdňový týždeň do štyroch dní. V praxi to znamená, že sa 38-hodinový pracovný týždeň zachová s dodatočným dňom voľna.

Tento voľný deň má podľa Forbes kompenzovať dni, počas ktorých strávia zamestnanci v Belgicku dlhší pracovný čas. V skratke to teda znamená, že zamestnanci síce budú mať tri dni voľna, no ostatné dni budú pracovať dlhšie.

Skrátený pracovný týždeň je v prípade Belgicka trochu odlišný v porovnaní s tým, čo uzákonili iné krajiny. Tie totiž zrušili jeden deň pracovného týždňa bez toho, aby ľudia strávili v práci viac hodín počas ostatných štyroch dní.

Zdroje: Forbes, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá