Európska krajina zavádza bič na fajčiarov: Nebudú už môcť vôbec použiť obľúbenú alternatívu
- Francúzi plánujú zákaz elektronických cigariet na jedno použitie
- Oznámila to francúzska premiérka Élisabeth Borneová, ktorá produkt viní zo zlých návykov mládeže
- Francúzi plánujú zákaz elektronických cigariet na jedno použitie
- Oznámila to francúzska premiérka Élisabeth Borneová, ktorá produkt viní zo zlých návykov mládeže
Francúzsko plánuje čoskoro zakázať predaj elektronických cigariet na jedno použitie. Oznámila to v nedeľu francúzska premiérka Élisabeth Borneová, informuje TASR podľa správy agentúry AP.
Borneová uviedla, že pôjde o súčasť rozsiahlejšieho vládou pripravovaného programu na boj s fajčením vo Francúzsku, kde je podľa jej slov tento zlozvyk zodpovedný za 75 000 úmrtí ročne. Jednorazové cigarety podľa premiérky vštepujú zlé návyky mládeži, ktorá sa prostredníctvom nich dostane k pravidelnému fajčeniu.
Konkrétny termín ich plánovaného zákazu premiérka neuviedla. Dodala, že vláda neplánuje v budúcom roku zvyšovať tzv. daň z tabaku, keďže tak spravila už tento rok.
Väčšina z jednorazových elektronických cigariet, ktoré sa po spotrebovaní vyhodia, je ochutená. Predávajú sa pritom s príchuťami, ako napríklad červený melón či gumové medvedíky, vďaka ktorým sú atraktívne pre tínedžerov.
Vo Francúzsku takéto e-cigarety zvyčajne stoja 8 – 12 eur. Propagácia a reklama tabakových produktov je zakázaná a rovnako aj ich predaj osobám mladším ako 18 rokov, čo sa však často porušuje.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron si v roku 2021 vytýčil ambiciózne ciele zamerané na boj proti tabakovým výrobkom a alkoholu, pričom prisľúbil vytvorenie viacerých nefajčiarskych zón, približuje agentúra Reuters. Macronovým cieľom je zároveň do roku 2030 dosiahnuť, aby vo Francúzsku nefajčili nijakí mladí ľudia do 20 rokov.
Niektoré krajiny uvažujú nad zákazom jednorazových cigaretových filtrov
Cigaretové ohorky patria podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k druhému najčastejšiemu odpadu, ktorý sa nachádza na európskych plážach. WHO uvádza, že sa na celom svete vyhodí každoročne 4,5 bilióna ohorkov.
Zvyšky cigariet obsahujú mikroplasty a 7 000 rôznych chemikálií.
„Ohorky môžu byť obzvlášť škodlivé na plážach a vo vodných tokoch: okrem znečistenia plastmi môžu byť chemikálie unikajúce z ohorkov cigariet smrteľné pre morské a sladkovodné druhy rýb,“ uvádza WHO.
Dodáva, že okrem nebezpečenstva, ktoré predstavujú ohorky, majú tabakové výrobky viaceré negatívne dôsledky pre životné prostredie od spotrebiteľského odpadu, odlesňovania, dezertifikáciu až po emisie skleníkových plynov a znečistenia plastami.
WHO preto navrhuje, aby ohorky rátali medzi jednorazové plasty a boli zahrnuté do zákazu Európskej únie. Ten zakazuje napríklad plastové slamky či riad.
Euronews uvádza, že niektoré štáty, ako napríklad Holandsko, nad týmto zákazom uvažujú.
„Úplný zákaz jednorazových cigaretových filtrov sa javí ako najúčinnejšia možnosť, ako čeliť škodlivým vplyvom tohto typu odpadu na životné prostredie,“ cituje Euronews holandskú ministerku infraštruktúry Vivianne Heijnenovú.
„Neexistujú žiadne preukázané zdravotné výhody fajčenia cigariet s filtrom,“ dodala.
Ministerka ale priznáva, že zákaz iba v Holandsku by spôsobil rozpor medzi zákonom a Európskou dohodou o voľnom obchode. Navrhuje preto celoeurópsku reguláciu. Podľa nej by sa dala zahrnúť do smernice o jednorazových plastov, ktorá je plánovaná na rok 2026.
Niektoré reťazce plánujú ukončiť predaj tabakových výrobkov
Navyše, filtre robia fajčenie atraktívnejším pre nových užívateľov.
„Pre deti a mladých ľudí je jednoduchšie začať fajčiť, ak je na cigarete filter. Vyhnete sa tomu, že sa vám tabak dostane do úst. Fajčiť cigaretu s filtrom je jednoducho príjemnejšie,“ povedal Niels Them Kjær, ktorý je zodpovedný za kontrolu tabaku v Dánskej rakovinovej spoločnosti.
Zakázanie filtrov sa ale nepáči tabakovým gigantom, ktorí sú známi svojím lobingom.
„Je to čisto symbolický a hlúpy návrh, ktorý má urobiť život fajčiarov menej príjemným,“ povedal Christopher Arzrouni zo spoločnosti Philip Morris Denmark.
Obchodné reťazce sa tiež pripravujú na bezfajčiarsku budúcnosť, napríklad Lidl plánuje do roku 2029 ukončiť predaj tabakových výrobkov. A už teraz chce zredukovať 20 % tabakových výrobkov z regálov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Euronews