Európska rarita: Voľby prevalcovala malá strana, oplatili sa jej mohutné protesty

  • Hnutie holandských poľnohospodárov si v Holandsku pripísalo jasné víťazstvo, ktoré prekvapilo aj samotnú líderku
  • Ľudia sa jasne vyjadrili proti plánom vlády zredukovať emisie dusíka
traktor, volby
TASR/AP Photo/Peter Dejong Pixabay/Barescar90
  • Hnutie holandských poľnohospodárov si v Holandsku pripísalo jasné víťazstvo, ktoré prekvapilo aj samotnú líderku
  • Ľudia sa jasne vyjadrili proti plánom vlády zredukovať emisie dusíka

Len málokedy sa stáva, že by regionálne voľby vyvolávali veľký záujem celoeurópskych médií, no pravidlo výnimky tentoraz potvrdzujú práve holandské voľby, kde si víťazstvo jednoznačne pripísalo hnutie holandských poľnohospodárov (BBB), ktoré existuje len pár rokov.

„Nie je to normálne, ale vlastne je! Sú to všetci normálni občania, ktorí hlasovali,“ povedala vedúca hnutia Caroline van der Plas po vyhlásení výsledkov.

Hnutie, na čele ktorého Caroline stojí, dala dokopy politika súčasnej vlády Rutteho, ktorá chce obmedziť emisie oxidu uhličitého prostredníctvom výrazného zníženia počtu hospodárskych zvierat a odkúpenia tisícov fariem, ako o tom informuje BBC. Holandsko je totiž hneď po Spojených štátoch druhým najväčším vývozcom poľnohospodárskych výrobkov na svete.

Nespokojnosť s vládnymi návrhmi

Strane sa vo voľbách, ktorých sa zúčastnilo rekordných 57,5 % voličov, podarilo vyhrať aj vďaka populistickému reprezentovaniu konzervatívnych a „tradičných“ hodnôt v spoločnosti. Samotné víťazstvo však prekvapilo aj líderku strany, ktorá svojim priaznivcom povedala: „Dnes ľudia ukázali, že už nemôžu zostať doma. Už nebudeme viac ignorovaní.“

Väčšina ľudí sa k urnám vybrala práve preto, aby vyjadrila svoju nespokojnosť s vládnymi návrhmi s radikálnym znižovaním emisií. Portál Politico však upozorňuje, že tieto výsledky pravdepodobne nijak neovplyvnia program vlády, avšak môžu jej realizáciu oddialiť. 

„Regionálne vlády sú tie, ktoré budú implementovať politiku: sú to oni, kto rozhodne napríklad o tom, ktoré farmy sa zatvoria,“ povedal pre portál Simon Otjes, odborný asistent holandskej politiky na univerzite v Leidene.

Cieľom Rutteho vlády je totiž okrem iného znížiť do roku 2030 emisie dusíka na polovicu, totiž úrovne oxidov dusíka v pôde a vode sú na takej úrovni, že porušujú predpisy Európskej únie, upozorňuje na to agentúra Reuters.

zbieranie plodín na poli, protest proti globálnemu otepľovaniu
zdroj: Unsplash/Tim Mossholder, Markus Spiske

Neekologická politika

Hlasy proti zeleným politikám jednotlivých európskych krajín EÚ či samotnej Európskej únie sú počuť okrem Dánska aj v iných krajinách.

Nedávno sa poľnohospodárom podarilo zablokovať hlavné mesto Belgicka, Brusel, do ktorého prišlo až 3 000 traktorov z celej krajiny, aby vyjadrili svoj nesúhlas takisto s vládnym plánom na zníženie emisií oxidov dusíka.

„Všetci sme presvedčení, že v oblasti dusíka sa musí niečo zmeniť, ale s poľnohospodárskym sektorom by sa nemalo zaobchádzať inak ako s priemyselným sektorom,“ uviedol protestujúci Leen Engelen, ktorého cituje Reuters.

Okrem spomínaných protestov traktoristov v Bruseli sa proti ekologickým návrhom rázne stavia aj Česko, hlavne čo sa týka novej emisnej normy Euro 7.

Náš západný sused sa o zmenu parametrov usiluje už mesiace, pričom sa im pred pár dňami podarilo spolu s ostatnými členskými krajinami presvedčiť Európsku komisiu o zmenu normy tak, aby autá na syntetické palivá dostali výnimku zo zákazu predaja nových automobilov so spaľovacími motormi, ktorých zákaz by mal platiť od roku 2035. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, Reuters, Politico, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá