Európska únia odhalila plán najväčšieho zákazu nebezpečných chemikálií. Dotkne sa aj kozmetiky
- Cieľom je zabrániť znečisteniu planéty, no aj šíreniu nebezpečných chorôb
- V súčasnosti je registrovaných 190 miliónov syntetických chemikálií
- Cieľom je zabrániť znečisteniu planéty, no aj šíreniu nebezpečných chorôb
- V súčasnosti je registrovaných 190 miliónov syntetických chemikálií
Európska únia zvažuje rozšírenie zoznamu zakázaných chemických látok. Informuje o tom The Guardian s tým, že nové obmedzenia, ktoré zakážu tisíce potenciálnych škodlivých chemikálií, boli aktivistami označené za doposiaľ najsilnejšie.
V januári tohto roka vedci informovali o tom, že chemické znečistenie našej planéty už prekročilo únosnú hranicu, za ktorou leží rozpad globálnych ekosystémov. Odborníci tiež predpokladajú, že syntetické chemikálie ohrozujú viaceré druhy veľrýb. Ďalším problémom je však skutočnosť, že sa pravdepodobne spájajú s poklesom ľudskej plodnosti a tiež minimálne 2 miliónmi úmrtí ročne.
Plán, týkajúci sa najnovších obmedzení, bol publikovaný v pondelok 25. apríla a bol koncipovaný ako prvý krok k transformácii tohto obrazu pomocou existujúcich zákonov na zákaz toxických látok spojených s rôznymi ochoreniami. Ide o ochorenia ako rakovina, hormonálne poruchy, toxické poruchy reprodukcie, obezita alebo cukrovka.
Do nového návrhu by malo spadať až 12-tisíc látok, v dôsledku čoho Európsky úrad pre životné prostredie konštatuje, že by mohlo ísť o najväčší zákaz toxických chemikálií na svete. Manažérka pre chemickú politiku úradu Tatiana Santos uviedla, že kontrola chemikálií je v únii často pomalá, no v súčasnosti sa plánuje väčší detox.
„Lobisti petrochemického priemyslu sú šokovaní tým, čo je teraz na stole. Sľubuje zlepšenie bezpečnosti takmer všetkých vyrábaných produktov a rapídne zníženie chemickej náročnosti našich škôl, domácností a pracovísk,“ vysvetľuje ďalej.
Historicky prvýkrát sa plán sústredí na celé triedy chemických látok, vrátane všetkých spomaľovačov horenia, bisfenolov, PVC plastov, toxických chemikálií v jednorazových plienkach a PFAS, ktoré poznáme aj ako večné chemikálie.
Všetky vyššie uvedené látky budú zaradené do zoznamu látok, ktorým sa má Európska chemická agentúra pozrieť na zúbok, zvážiť ich bezpečnosť a prípadne ich zakázať. Prvá podoba zoznamu nebude finálna, pretože sa bude pravidelne revidovať a aktualizovať.
Ohrozenie priemyselných odvetví
Informácie o novom zozname sa veľmi rýchlo rozšírili medzi výrobcov rôznych produktov, ktorí ním sú pobúrení. Zoznam by totiž mohol nepriaznivo vplývať napríklad na opaľovacie krémy a parfumy, ktoré sa skladajú z viacerých syntetických látok.
Skupina senzibilizátorov pokožky pozostáva z rôznych zložiek, takže podľa Johna Chavea, generálneho riaditeľa Cosmetics Europe, sa môže stať, že ovplyvnená bude široká škála kozmetických produktov. Ak sa tak stane, samozrejme, ovplyvní to aj spotrebiteľov. „Bude existovať menšia rozmanitosť, menší výber a menšia funkčná účinnosť kozmetických výrobkov. Tie by však boli bezpečné,“ tvrdí Chave.
Zoznam sa však nedotýka len kozmetiky, ale aj farieb, čistiacich prostriedkov, lepidiel a pesticídov.
Systém Reach je už v súčasnosti najrozsiahlejším chemickým registrom na svete a nové zákazy by tak mohli zasiahnuť viac ako štvrtinu ročného obratu tohto odvetvia. To predstavuje približne 500 miliárd eur.
Hovorkyňa Cefic Heather Kiggins uviedla, že niektoré z nových opatrení budú vplývať na priemysel. Ten argumentuje za stimuly a kontroly dovozu, v dôsledku čoho budú vyvinuté bezpečnejšie alternatívne produkty. Informuje o tom portál Pehal News s tým, že na celom svete je registrovaných viac ako 190 miliónov syntetických chemikálií. Podľa UNEP priemerne každých 1,4 sekundy vzniká nová priemyselná chemikália.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Pehal News, UNEP