Európska únia pomôže firmám, ktoré zasiahli sankcie Ruska, až do výšky 400-tisíc eur
- Firmy v Európskej únii (EÚ) môžu získať štátnu podporu a kompenzáciu nákladov na energiu
- Z verejného obstarávania bude možné vylúčiť uchádzačov z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom
- Firmy v Európskej únii (EÚ) môžu získať štátnu podporu a kompenzáciu nákladov na energiu
- Z verejného obstarávania bude možné vylúčiť uchádzačov z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom
Firmy v Európskej únii (EÚ), ktoré zasiahli sankcie uvalené na Rusko, môžu získať štátnu podporu až do výšky 400-tisíc eur a kompenzáciu nákladov na energiu do výšky 30 %. Umožňuje to uvoľnenie pravidiel EÚ o štátnej pomoci, oznámila v stredu Európska komisia (EK).
Sankcie majú dopad aj na európsku ekonomiku
Tisíce firiem, od leteckých spoločností cez výrobcov automobilov až po podniky v oblasti cestovného ruchu, v 27 štátoch bloku hlásia vážne problémy v dôsledku sankcií.
Spoločnosti v sektoroch poľnohospodárstva, rybného hospodárstva a akvakultúry môžu získať až 35-tisíc eur, zatiaľ čo podniky, ktoré čelia kríze likvidity, môžu získať štátne garancie na úvery a dotované pôžičky.
Komisia nešpecifikovala, ktoré sektory budú oprávnené čerpať väčšiu podporu. Uviedla však, že firmy, ktoré čelia prudko rastúcim nákladom na energiu, môžu získať štátnu pomoc do výšky 30 % z nákladov a maximálne 2 milióny eur. Toto opatrenie bude prínosom pre výrobcov hliníka a iných kovov, sklenených vlákien, buničiny, hnojív, vodíka a ďalších základných chemikálií.
„Sankcie si vyberajú daň aj od európskej ekonomiky a budú v tom pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Musíme zmierniť ekonomické dôsledky tejto vojny a podporiť vážne zasiahnuté spoločnosti a sektory,“ uviedla podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová vo vyhlásení.
Voľnejšie pravidlá budú platiť do konca roka. Subjekty kontrolované Ruskom, na ktoré sa vzťahujú sankcie, nie sú oprávnené na takúto pomoc. Komisia už pred dvoma rokmi uvoľnila pravidlá štátnej pomoci, čo vládam umožnilo napumpovať bilióny eur do firiem zasiahnutých pandémiou ochorenia COVID-19. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Z verejného obstarávania bude možné vylúčiť uchádzačov z rizikových krajín
Vylúčiť z obchodovania so štátom uchádzačov z krajín, ktoré sú nepriateľské voči Slovensku a jeho občanom, prípadne im zamedziť vstup do kritických oblastí podnikania, ako sú napríklad energetika alebo obranné zákazky. Takúto možnosť priniesla novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú v stredu schválilo plénum Národnej rady (NR) SR. O návrhu zákona rokovali v tzv. zrýchlenom režime.
Návrh posilňuje mechanizmus na obmedzenie účasti subjektov z rizikových krajín na verejnom obstarávaní. Novela umožní vláde reagovať na situácie, keď je najmä z bezpečnostného hľadiska potrebné, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia v určitých oblastiach nevstupovali do zmluvných vzťahov s dodávateľmi z konkrétnych krajín.
Takisto umožní prikázať verejným obstarávateľom a obstarávateľom nekontrahovať určité typy komodít od subjektov, ktoré majú sídlo v konkrétnom štáte, alebo využívať kapacity takýchto subjektov.
Návrh zákona, ktorý pripravila vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v spolupráci s podpredsedom vlády pre legislatívu Štefanom Holým (Sme rodina), je podľa Remišovej priamou reakciou na vojenský útok Ruska proti Ukrajine.
„V tejto situácii je lepšie, keď zákazky financované z verejných zdrojov môžu získať slovenské firmy, nie spoločnosti zo štátov, ktoré sa k Slovensku správajú nepriateľsky a agresívne. Novela zákona o verejnom obstarávaní nám umožňuje reagovať nielen na vojnu na Ukrajine, ale aj na prípadné ďalšie bezpečnostné hrozby, ktorým môže naša krajina v budúcnosti čeliť,“ zhodnotila Remišová.
Novela tiež odstráni chybu v doterajšej právnej úprave, ktorá umožňovala použitie výnimky v rámci priameho rokovacieho konania v čase núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie len pre civilné zákazky a len pre verejných obstarávateľov. Novela zákona má byť účinná od 1. apríla tohto roka.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TASR