Európska únia ponúka štedrý štartovací program pre startupy
- A nielen pre ne - iniciatíva sa vzťahuje aj na malých a stredných podnikateľov. Sľubných podnikateľov spája s výskumníkmi a kreatívnymi mozgami, ktorí ich biznis za rok premenia na skutočnosť a zároveň zaručuje viditeľnosť a konkurencieschopnosť vrámci celej EU.
- A nielen pre ne - iniciatíva sa vzťahuje aj na malých a stredných podnikateľov. Sľubných podnikateľov spája s výskumníkmi a kreatívnymi mozgami, ktorí ich biznis za rok premenia na skutočnosť a zároveň zaručuje viditeľnosť a konkurencieschopnosť vrámci celej EU.
Iniciatíva Horizon 2020, ktorá spadá pod výskumný a inovačný program Európskej únie, sa kvôli tomuto projektu spojila s Európskou komisiou a jej EASME agentúrou zodpovednou za podporu malých a stredných podnikateľov. Ak máš ty alebo tvoja začínajúca firma/startup nejaký skvelý nápad, no potrebuješ finančnú injekciu alebo tvorivý mozog, ktorý by vedecko-technické stránky projektu dotiahol do dokonalosti, si skvelým adeptom na tento grant. Výskumníci sú väčšinou študenti PhD, ktorých ti grant na dobu jedného roka poskytne k dispozícii a samozrejme aj zaplatí. Keďže odbory sú rôzne, aj grant sa bude jeho výhercom šiť na mieru.
Zároveň tím absolvuje školenie, ktoré ho má pripraviť na skutočné fungovanie projektu po tom, čo ho s pomocou vedeckej pomoci privedú na svet. Aby sa nielen dokončil, ale aj uchytil a zaujal tých, ktorí sa dajú považovať za cieľovú skupinu. Program by mal záujemcov pripraviť na situácie v skutočnom svete podnikania, ako aj na rôzne kultúrne prostredia, v ktorých môžu pôsobiť. Zároveň budú projekty vyberané aj tak, aby vedeli potenciálne zamestnať čo najviac ľudí.
foto: hubspot
Ako rodák z krajiny EU sa samozrejme môžeš zapojiť. Iniciatíva pritom platí aj pre veľa ďalších krajín, ktoré s EU spolupracujú na iniciatívne Horizont 2020, alebo patria medzi teritória členských štátov. Prihláška prebieha online a ak máš záujem, musíš ju stihnúť do konca júna, 30.6.2016 o 17:00 nášho času. Ešte predtým si musíš založiť účet vrámci autentikačnej služby Európskej komisie (ECAS). Keďže všetky tieto procesy prebiehajú v angličtine, jej veľmi dobrá úroveň je úplnou samozrejmosťou, ktorá sa od teba očakáva. Následne môžeš svoj startup alebo podnikanie zaregistrovať. Okrem povinných informácii musíš napísať aj krátky motivačný text o tom, prečo by mal grant skončiť práve v tvojich rukách a čo vďaka nemu môžeš svetu priniesť.
Ak ťa vyberú, od budúceho marca až do budúceho júna (2017) bude nasledovať obdobie najímania ľudí, ktorých bude na prácu treba. A od septembra 2017 až do augusta 2018 sa bude samotná spolupráca odohrávať. A ešte predtým, než prihlášku odovzdáš, môžeš zadarmo vytvoriť inzerát na vedeckú pozíciu vrámci európskeho pracovného portálu EURAXESS, kde k nemu budú mať prístup stovky relevantných ľudí. Ešte predtým, než sa do programu prihlásiš, tak od nich môžeš získať feedback a celý tvoj projekt poprípade trochu vylepšiť. Sú to zároveň ľudia, ktorí môžu neskôr skončiť ako tvoja vedecká výpomoc.
Tak čo, ideš do toho?
foto: emerging europe
Zdroj: EC.Europa, zdroj titulnej fotografie: startup europe club
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy