Európska veľmoc podmieni zisk občianstva zvláštnym „kvízom“. Preverí ťa v 300 citlivých otázkach

  • Ako sa trestá popieranie holokaustu?
  • Kedy bol založený Izrael?
  • Opatrenie súvisí so značným nárastom protižidovských incidentov
Olaf Scholz
Vláda nemeckého kancelára Olafa Scholza sa chystá sprísniť testy na získanie nemeckého občianstva pomocou otázok týkajúcich sa Izraela a židovskej menšiny TASR/Michael Kappeler/dpa via AP
  • Ako sa trestá popieranie holokaustu?
  • Kedy bol založený Izrael?
  • Opatrenie súvisí so značným nárastom protižidovských incidentov

Nie je žiadnym tajomstvom, že Nemecko patrí k najatraktívnejším krajinám nielen nášho kontinentu, ale aj v rámci celého sveta. Nejde len o platové ohodnotenie, životné štandardy, skvelú polohu krajiny, ale aj pomerne priaznivé podmienky pre migrantov. To bol prípad predovšetkým počas vlád bývalej premiérky Angely Merkelovej, vďaka čomu si získala mnohé srdcia, avšak zároveň aj nemalý počet nepriateľov.

Aj preto je medzi cudzincami o nemecké občianstvo veľký záujem. Prestížny americký denník The Washington Post v tejto súvislosti informuje, že tí, ktorí chcú získať občianstvo, budú musieť s najväčšou pravdepodobnosťou čoskoro odpovedať na testovacie otázky týkajúce sa antisemitizmu, nemeckého záväzku voči Izraelu a židovského života v Nemecku.

Momentálne sa test skladá z 33 otázok

Katalóg vyše 300 otázok, z ktorých je možné vybrať testovacie otázky týkajúce sa občianstva, sa má čoskoro zmeniť, uviedlo ministerstvo vnútra vo vyhlásení, ktoré čaká na konečné schválenie. Medzi nové otázky patria napríklad tieto:

  • Ako sa nazýva židovská modlitebňa?
  • Kedy bol založený štát Izrael?
  • Aký je dôvod osobitnej zodpovednosti Nemecka za Izrael?
  • Ako sa v Nemecku trestá popieranie holokaustu?
  • Kto sa môže stať členom približne 40 židovských športových klubov Maccabi v Nemecku?

„Z nemeckého zločinu holokaustu proti ľudskosti vyplýva naša osobitná zodpovednosť za ochranu Židov a Židoviek a za ochranu štátu Izrael. Táto zodpovednosť je dnes súčasťou našej identity. Každý, kto sa chce stať Nemcom, musí vedieť, čo to znamená a uznať zodpovednosť Nemecka. Tento záväzok musí byť ‚jasný a dôveryhodný‘.“

„Nikto, kto nezdieľa naše hodnoty, nemôže získať nemecký pas. Nakreslili sme tu krištáľovo čistú červenú čiaru. Preto bude test k získaniu nemeckého občianstva zmenený v súlade so zákonom o štátnom občianstve,“ cituje ministerku vnútra Nancy Faeserovú nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung

Ďalší renomovaný nemecký denník Die Zeit uvádza, že naturalizačný test v súčasnosti pozostáva z 33 otázok, pričom tri z nich sa vzťahujú len na daný spolkový štát, a preto je na nich možné odpovedať len za príslušný spolkový štát. Pre každú otázku musia uchádzači vybrať správnu odpoveď zo štyroch možných odpovedí.

Testom prejde každý, kto správne odpovie minimálne na sedemnásť otázok. Podľa federálneho ministerstva vnútra prešlo testom za posledné roky viac ako 90 percent účastníkov. Je to aj preto, že na otázky sa môžu pripraviť v naturalizačnom kurze.

Spúšťačom bol útok na Izrael a protesty na podporu Palestínčanov

Portál Ynet News podotýka, že požiadavka, aby migranti, utečenci a žiadatelia o azyl prijali nemecké hodnoty, ako je rodová rovnosť, práva LGBT, sloboda prejavu a sloboda tlače, je v Nemecku témou verejnej diskusie už takmer desaťročie, od masového prílevu utečencov v roku 2015.

Avšak 7. októbra minulého roka, keď tisíce moslimov v Nemecku vyšli do ulíc, aby oslávili krviprelievanie iniciované Hamasom a protestovali proti izraelským akciám v Gaze. Mnohí nemeckí politici, najmä na ministerstve vnútra, objasnili, že niektoré z nových požiadaviek na trvalý pobyt a získanie nemeckého občianstva budú v blízkej budúcnosti spojené aj s prístupom žiadateľov o azyl k židom a judaizmu.

Od spomínaného 7. októbra sa 80-miliónové Nemecko, tak, ako aj iné európske krajiny, musí vysporiadať s nárastom protiizraelských incidentov a vzostupom antisemitských tendencií. The Washington Post hovorí o viac ako dvoch tisíckach takýchto prípadov, čo je za necelého pol roka závratné číslo. 

Zatiaľ čo antisemitizmus ako taký nie je v Nemecku trestným činom, antisemitskú motiváciu pre spáchanie trestného činu je možné pri ukladaní trestu zohľadniť. V apríli 2023 vláda oznámila, že zvýši ročné platby Ústrednej rade Židov v Nemecku na viac ako 22 miliónov eur, čiastočne „na ďalšie posilnenie bezpečnosti a ochrany židovských komunít“.

Popieranie holokaustu je v Nemecku nezákonné a trestá sa väzením. Ešte v októbri minulého roka premiér Olaf Scholz vyhlásil: „Antisemitizmus nemá v Nemecku miesto. Urobíme všetko pre to, aby sme sa mu postavili. Budeme to robiť ako občania a ako nositelia politickej zodpovednosti. To zahŕňa presadzovanie existujúcich zákonov.“

Zdroje: The Washington Post, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit, Ynet News

Najnovšie videá

Trendové videá