Európske krajiny bijú na poplach. Črevné ochorenie, ktoré má potenciál zabíjať, sa začalo prudko šíriť
- Vo viacerých krajinách Európy sa rapídne šíri kryptosporidióza
- Ide o črevné ochorenie ohrozujúce najmä deti
- V roku 2016 spôsobilo skoro 50 000 úmrtí
- Vo viacerých krajinách Európy sa rapídne šíri kryptosporidióza
- Ide o črevné ochorenie ohrozujúce najmä deti
- V roku 2016 spôsobilo skoro 50 000 úmrtí
Nad Európou sa opäť zmráka. Zdravotníkov tentokrát znepokojuje parazitárne ochorenie, ktoré zasahuje tráviaci trakt a u niektorých ľudí môže spôsobiť až život ohrozujúce komplikácie.
O zhoršujúcom sa stave informuje Európske stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb, pričom analýza pochádza z tlačovej správy Centra pre dohľad nad ochranou zdravia (HPSC).
V súčasnosti je najviac zasiahnutou krajinou Írsko. Šírenie choroby, ktorá sa odborne nazýva kryptosporidióza, írski lekári pozorujú najmä medzi turistami vracajúcimi sa zo Španielska, špecificky z mesta Salou v Katalánsku. HPSC vyzýva cestujúcich, aby dodržovali prísne hygienické opatrenia pri návšteve oblastí, ktoré hlásia nárast prípadov kryptosporidiózy.
V správe sa uvádza, že tento rok bolo v Írsku zaznamenaných 656 prípadov parazitárneho ochorenia s výrazným nárastom od konca augusta. Znepokojivé správy však nepochádzajú len z Írska. Kryptosporidióza sa šíri v krajinách Spojeného kráľovstva a nezvyčajne prudké nárasty hlásia aj laboratóriá v Luxembursku a Holandsku.
V Holandsku bolo napríklad v septembri 2023 zaznamenaných 129 nakazených ľudí, čo predstavuje výrazné zvýšenie počtu prípadov v porovnaní s priemerom v tom istom období medzi rokmi 2016 až 2019.
Môže aj zabíjať
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vo svojom hodnotení pripisuje prudký nárast prípadov rôznym faktorom. Šírenie nákazy podmienil najmä letný turizmus, no na vine je aj prítomnosť extrémnych poveternostných podmienok, ako sú vlny horúčav, silné dažde a záplavy, ktoré toto leto postihujú najmä južnú Európu.
Kryptosporidióza sa primárne prenáša požitím choroboplodných zárodkov, a to buď kontaminovanou vodou a potravinami, alebo priamym kontaktom s infikovanými jedincami alebo zvieratami.
Odolná povaha ochorenia mu umožňuje prežiť dlhší čas vo vlhkej pôde alebo vo vode, čo znamená, že je veľmi zložité ho kompletne eradikovať.
Zatiaľ čo zdraví jedinci môžu pociťovať mierne príznaky, ako je vodnatá hnačka, u jedincov s oslabeným imunitným systémom hrozia závažné, potenciálne život ohrozujúce komplikácie. Ochorenie však najviac ohrozuje deti.
Štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 2016 v medicínsky zameranom odbornom časopise The Lancet, zistila, že kryptosporidióza mala v danom roku na svedomí až 48 000 úmrtí.
Výskumníci tiež píšu, že prvoky Cryptosporidium parvum, ktoré chorobu vyvolávajú, sú vysoko odolné voči bežným dezinfektantom, ako napríklad chlór. Navyše, v mnohých prípadoch nákazy zažívajú jedinci len veľmi mierne alebo žiadne príznaky, čím sa zvyšuje riziko prenesenia infekcie na ostatných.
V ČR majú iný problém
Slovensko ani okolité európske štáty zatiaľ nárast prípadov nehlásia, no v susednej Českej republike sa objavuje čoraz viac prípadov čierneho kašľa. Ide o vysoko nákazlivú bakteriálnu infekciu.
Najrizikovejšia je pre nezaočkované alebo neúplne zaočkované malé deti, ktorým hrozia závažné komplikácie. V piatok to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ), informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Veľmi alarmujúce je, že v Českej republike dochádza podľa dostupných hlásení k lokálnym výskytom čierneho kašľa u neočkovaných detí, a to aj školského veku. Pritom očkovanie proti pertussis (čiernemu kašľu) patrí medzi povinné vakcíny,“ zdôraznila riaditeľka SZÚ Barbora Macková.
Vývoj podľa nej naznačuje, že ochorenie sa šíri najmä medzi ľuďmi, ktorí očkovanie odmietajú. „Ako lekárka vnímam odoprenie povinného očkovania dieťaťu ako neakceptovateľný hazard so zdravím,“ povedala Macková. Takéto deti v prípade ochorenia ohrozuje zvýšený tlak v pľúcach s následným rizikom srdcového zlyhania.
Jedným z typických príznakov choroby je dávivý kašeľ, ktorý môže pretrvávať niekoľko týždňov. Toxíny porušujú sliznice dýchacích ciest, výstelku priedušnice a priedušiek a prenikajú aj do krvi.
Zdroje: Európske stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb, The Lancet, TASR