Európske obchody doslova zaplavili „fejky“ stredomorského elixíru zdravia
- Európsky trh zaplavil falošný olivový olej
- Podvodníci často predávajú jeho zafarbený rastlinný náprotivok
- Niekedy dokonca nie je vhodný na konzumáciu
- Európsky trh zaplavil falošný olivový olej
- Podvodníci často predávajú jeho zafarbený rastlinný náprotivok
- Niekedy dokonca nie je vhodný na konzumáciu
Len málokto nemá rád taliansku kuchyňu. Či už sú to cestoviny, pizza alebo šaláty, množstvo z týchto receptov vyžaduje veľmi typickú a populárnu prísadu – olivový olej. Európa sa však v súčasnosti potýka s kurióznym problémov súvisiacim s touto surovinou.
Ako informuje portál Euronews s odvolaním sa na medzinárodnú policajnú organizáciu Europol, predaj falošného olivového oleja sa v našich končinách stáva bežnou praxou.
Tento trend je spôsobený najmä neustále rastúcimi cenami a nedostatkom surovín potrebných na výrobu olivového oleja, ale aj nečestnými výrobcami a distribútormi. Napríklad len v novembri minulého roka bolo v rámci koordinovaných razií v Taliansku a Španielsku zhabaných 260 000 litrov falošného produktu.
Podvodníci často nahrádzajú tento „prírodný poklad“ lacnejším rastlinným olejom, ktorý sfarbujú chlorofylom a karotenoidmi, aby dosiahli podobnú farbu, ako má olivový olej.
Napriek tomu, že oleje môžu vyzerať podobne, rozdiely sú ľahko rozpoznateľné. Rastlinný rafinovaný olej nemá vôňu ani chuť. Pravý olivový olej nikdy nie je bez chuti a môže byť jemne sladký, horký alebo dokonca pikantný.
Miešajú ho s priemyselným olejom
Niektorí podvodníci však neupravujú rastlinný olej. Namiesto toho využívajú miešanie olivového oleja s tzv. lampantovým olejom. Podľa oficiálnej stránky Európskej komisie ide o panenský olivový olej nižšej kvality s kyslosťou presahujúcou 2 % bez ovocných vlastností a podstatných senzorických nedostatkov.
Lampantový olivový olej nie je určený na maloobchodný predaj. Ide o rafinovaný olej, ktorý sa používa na priemyselné účely.
Proti podvodom sa však dá pomerne jednoducho chrániť. Pri kúpe alebo objednávaní extra panenského olivového oleja je dôležité dôkladne preskúmať informácie na obale.
Zákazník by sa mal sústrediť na dátum a miesto zberu, overiť prítomnosť QR kódu pre sledovanie výrobného reťazca a hľadať pečate od príslušných kontrolných inštitúcií, ako sú DOP alebo IGP.
Podvodné praktiky s olivovým olejom sa rýchlo šíria kvôli vážnemu globálnemu nedostatku. Hlavnou príčinou je extrémne sucho v oblasti stredozemného mora, ktorá produkuje takmer 90 % svetovej produkcie extra panenského olivového oleja.
Krajiny ako Španielsko, Grécko, Taliansko a Tunisko boli suchami vážne zasiahnuté a výsledkom je, že ceny stúpli. Štandardný extra panenský olivový olej, ktorý sa predtým predával v supermarkete za 3 až 5 € za liter, teraz stojí 10 až 12 €.
Ceny potravín budú rásť pomalšie
Olivový olej nie je jedinou potravinou, ktorej cena za ostatné roky rapídne stúpla. Zvyšovanie cien sa dotklo takmer všetkých potravín a odborníci nepredpokladajú, že sa tento rast zastaví. V aktuálnej analýze pre TASR na to upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Odhaduje, že priemerný medziročný nárast cien potravín v SR môže v tomto roku dosiahnuť 4,5 %.
Pripomenul, že v minulom roku stáli potraviny za veľkou časťou vysokého dvojciferného rastu cien na Slovensku. „Dôvodom bola okrem väčšieho zastúpenia týchto položiek v našom spotrebiteľskom koši aj väčšia závislosť od ruských energií, z toho vyplývajúci vyšší rast cien vstupov a zároveň aj nižšia produktivita vo výrobe než v západných krajinách,“ priblížil analytik.
Zaujímavosťou je, že ceny samotných komodít, z ktorých sú potraviny vyrábané, klesajú. „Druhým dychom však hneď treba dodať, že na konečnú cenu produktov má vplyv aj množstvo ďalších faktorov. Napríklad ide o vývoj miezd či príplatkov v domácej ekonomike, zásah vlády pri pomoci firmám so zvýšenými cenami energií a podobne,“ vysvetlil analytik.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, Európska komisia, TASR