Európski predstavitelia sa pustili do USA: Najviac zarábate na vojne a len sa pozeráte, ako trpíme
- Vzťahy Európy a USA sú napäté, padajú aj obvinenia
- Dôvodom majú byť vysoké ceny plynu dovážaného z USA, predaj zbraní i nová legislatíva
- Vzťahy Európy a USA sú napäté, padajú aj obvinenia
- Dôvodom majú byť vysoké ceny plynu dovážaného z USA, predaj zbraní i nová legislatíva
Po výhre Joe Bidena v roku 2020 sa v Európe oslavovalo, ako keby vyhral jej kandidát. Európski štátnici dúfali, že vzťahy medzi starým kontinentom a Spojenými štátmi sa opäť vrátia do „normálu“. Táto idylka netrvala dlho, a to, že vzťahy medzi dvoma veľmocami nie sú také pevné, ako by sa mohlo zdať, ukázala aj vojna na Ukrajine.
USA aj Európa doteraz vystupovali jednotne, ale táto jednota sa môže čoskoro zlomiť. Na starom kontinente rastie frustrácia a padajú aj obvinenia.
Európski predstavitelia, diplomati aj ministri, ktorí pod zárukou anonymity hovorili pre portál Politico, tvrdia, že USA je krajina, ktorá najviac zarába na vojne na Ukrajine. Príjmy plynú z predaja zbraní a taktiež skvapalneného plynu, ktorý sa dováža do Európy. Ceny nerastnej suroviny pritom nie sú vôbec „solidárne“, sťažujú sa predstavitelia.
„Faktom je, že ak sa na to pozriete triezvo, krajina, ktorá najviac profituje z tejto vojny, je USA, pretože predávajú viac plynu a za vyššie ceny a pretože predávajú viac zbraní,“ povedal pre portál jeden vysoký európsky predstaviteľ.
Ekonomika USA je tiež zasiahnutá infláciou a Američanov trápia vysoké ceny palív i potravín, no na rozdiel od Európy, do Štátov prichádzajú nové investície.
Cena je oveľa vyššia ako v USA, Biden sa tváril, že o ničom nevie
Cena plynu je takmer štyrikrát vyššia ako v Amerike. Práve vysoké ceny energií spôsobujú veľkú krehkosť európskej ekonomiky, ktorú sužuje vysoká inflácia a hrozba recesie.
O tom, že Spojené štáty zarábajú na Európe, už hovorili verejne aj európski vrcholoví politici. Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že vysoké ceny plynu v USA nie sú „priateľské“ a nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vyzval Washington, aby prejavil väčšiu „solidaritu“ a pomohol znížiť náklady na energie, uvádza NOZ.
Na volanie z Európy Washington nereaguje, keď sa európski lídri pokúsili Bidena konfrontovať na stretnutí skupiny G20, prezident sa tváril, že netuší, o čom hovoria, uvádza Politico.
Ďalší predstavitelia EÚ a diplomati tvrdia, že problémom je, že Američania nikdy nepremýšľajú o následkoch pre Európu. Európski lídri tvrdia, že starý kontinent stojí na križovatke a mienka verejnosti voči vojne na Ukrajine sa môže ľahko otočiť. Práve na to čaká ruský prezident Vladimir Putin.
USA ale odmietajú, že by spravili niečo zle. Ceny nerastnej suroviny vraj určujú trhy a nie sú dôsledkom vládnych opatrení. „Rast cien plynu v Európe je spôsobený Putinovou inváziou na Ukrajinu a Putinovou energetickou vojnou proti Európe, bodka,“ povedal hovorca Bidenovej Národnej bezpečnostnej rady.
Lacnejšia energia sa navyše stala aj konkurenčnou výhodou pre americké spoločnosti. Podniky si vyberajú Spojené štáty ako miesto pre svoje nové investície, niektoré aj premiestňujú svoje podnikanie cez Atlantik.
Problémom je zákon o znižovaní inflácie, ale aj zarábanie na zbraniach
Ďalším a najväčším kameňom úrazu je zákon o znižovaní inflácie, ktorý v sebe zahŕňa viaceré opatrenia, dotácie a dane. Niektoré sa týkajú práve ekonomického sektora a Európa tvrdí, že zvýhodňujú americký sektor a poškodzujú európsku ekonomiku. Zákon oživil obavy z obchodných vojen medzi Atlantikom.
„Spojené štáty sledujú domácu agendu, ktorá je, žiaľ, protekcionistická a diskriminuje spojencov USA,“ povedal Tonino Picula, vedúci predstaviteľ Európskeho parlamentu v oblasti transatlantických vzťahov.
Američania popierajú, že by dotácie zvýhodňovali domácich, Európania to ale vidia inak a pripravujú už vlastné opatrenia, ktoré by mali pomôcť európskej ekonomike.
Neposlednou krivdou je predaj amerických zbraní. Na Ukrajinu sa dodávajú zbrane mnohých amerických gigantov, ako je Lockheed Martin či Raytheon Technologies. Niektoré na Ukrajinu putujú z amerických skladov, iné z európskych.
Ich nahradenie môže trvať roky. Ruská agresia navyše vyvolala obavy aj medzi spojencami, práve Lockheed Martin a jeho stíhačky idú na dračku. Veľa európskych krajín oznámilo zámer kúpiť bojové lietadlá F-16 alebo F-35. Medzi nimi aj Nemecko, ktoré chce zakúpiť F-35. To ale vyvolalo kritiku v nemeckom obrannom priemysle, keďže ide o peniaze, ktoré sa už do Európy nevrátia. Berlín nepočíta ani s údržbou na európskej úrovni, uvádza Die Welt.
Kritika je oprávnená. Diplomat Európskej únie pre Politico povedal, že „peniaze, ktoré zarábajú na zbraniach“, by mohli Američanom pomôcť pochopiť, že na plyne zarábajú priveľa a cenu nerastnej suroviny by mohli znížiť.
Diplomat argumentoval, že zľava z cien plynu by nám mohla pomôcť „udržať jednotnú verejnú mienku… Z tejto optiky nie je dobré vzbudzovať dojem, že váš najlepší spojenec v skutočnosti zarába obrovské zisky na vašich problémoch“, dodal.
Zdroje: Politico, NOZ, Die Welt