Európsky parlament urobil významný krok k zastaveniu obchodu so zvieratami 

  • Poslanci Európskeho parlamentu veľkou väčšinou schválili rezolúciu
  • V nej sa dožadujú, aby Európska komisia prijala opatrenia, ktoré by zamedzili nelegálnemu obchodu a cezhraničnému pašovaniu domácich zvierat
bos
unsplash.com
  • Poslanci Európskeho parlamentu veľkou väčšinou schválili rezolúciu
  • V nej sa dožadujú, aby Európska komisia prijala opatrenia, ktoré by zamedzili nelegálnemu obchodu a cezhraničnému pašovaniu domácich zvierat

Poslanec Martin Hojsík s podporou liberálnej frakcie Renew Europe, prišiel s návrhom pre Európsku komisiu, ktorý by pomohol vyriešiť problém s nelegálnym obchodom s domácimi zvieratami naprieč krajinami EÚ. 

Návrh by obsahoval aj jednotnú definíciu veľkých komerčných chovných staníc, takzvaných nelegálnych množiteľov. To by upevnilo kontrolu štátov nad nelegálnym obchodom s domácimi zvieratami, a zároveň posilnilo spoluprácu členských krajín EÚ v boji proti pašerákom. 

zdroj: unsplash.com

„Európska únia musí urýchlene konať, aby zastavila rozrastajúce sa nelegálne obchodovanie s priskoro odobratými spoločenskými zvieratami,” vyjadril sa poslanec Európskeho parlamentu  Martin Hojsík.

Počet nelegálne pašovaných domácich zvierat v rámci štátov EÚ rastie najmä kvôli sieťam organizovaného zločinu. Využívajú sfalšované dokumenty, vyhýbajú sa kontrolám a zneužívajú zákony.

zdroj: unsplash.com

„Európe zúfalo chýba plán na boj proti nelegálnemu obchodu so šteniatkami, mačiatkami a inými spoločenskými zvieratami. Pašovanie zvierat je tretí najprofitovejší nelegálny biznis v EÚ, hneď po obchode s narkotikami a zbraňami. Je potrebné, aby krajiny EÚ zlepšili zákony a prijali vyššie sankcie pre množiteľov, ktorí pašujú zvieratá, a veterinárom, ktorí pre tieto zvieratá poskytujú sfalšované pasy,” doplnil progresívec Hojsík.

Životné podmienky pašovaných zvierat sú častokrát strašné. Okrem nehumánneho prístupu ku zvieratám pri nelegálnom obchode, nesie so sebou kúpa takýchto spoločenských zvierat aj ďalšie riziká. Mláďatá mačiek a psov sú často bez potrebnej vakcinácie, napríklad proti besnote, a preto predstavujú aj zdravotné riziko pre ich majiteľov, ako aj finančné náklady na liečbu zvieraťa.  

„Musíme zlepšiť životy zvierat, obzvlášť psov a mačiek, ktoré sú vystavené hrozným a nehumánnnym podmienkam pri obchode naprieč Európou. Pašerákov však zaujíma len profit. Členské štáty teda musia spolupracovať, zabezpečiť výmenu informácii, ako aj zvýšiť transparentnosť v prístupe ku riešeniu tohto problému. Dúfam, že toto uznesenie bude budíkom pre potrebné kroky k odstráneniu tejto krutosti,” uzavrel progresvívec Hojsík.

zdroj: unsplash.com

Ročne sa zo Slovenska vyvezie zhruba 100 000 šteniat a mačiek, čo zo Slovenska robí jedného z najväčších nelegálnych exportérov domácich zvierat v Európe. 

„Množiari zo Slovenska chrlia šteniatka a mačiatka nielen na domáci trh, ale aj do zahraničia. Patríme medzi najväčších vývozcov a odhaduje sa, že ročne sa nelegálne vyvezie okolo 100-tisíc šteniat. V tomto žiaľ štát zlyháva. Súčasťou spomínaných zmien vo veterinárnom zákone je aj povinné čipovanie psov, to je prvý krok, ako odhaliť množiarov,” vyjadrila sa pre Startitup Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Zdroje: TS, EP

Najnovšie videá

Trendové videá