Európsky šéf obrany chce 100 miliárd na zbrane: Treba sa pripraviť na ruský útok

  • Ruská invázia na Ukrajinu podnietila EÚ a NATO k výraznému posilneniu obranných plánov
  • Zameriavajú sa na koordináciu a nové investície
Európska komisia, vojna na Ukrajine
Ilustračná foto U.S.Army/Rolyn Kropf/TASR/Juraj Hajko
  • Ruská invázia na Ukrajinu podnietila EÚ a NATO k výraznému posilneniu obranných plánov
  • Zameriavajú sa na koordináciu a nové investície

Európska únia a NATO čelia novej realite, ktorú priniesla ruská invázia na Ukrajinu. Táto situácia nielenže zmenila geopolitické priority, ale aj podnietila ambiciózne plány na posilnenie obranných kapacít.

Ako informuje portál Politico, Andrius Kubilius, nový komisár EÚ pre obranu a vesmír, navrhuje zásadné zvýšenie výdavkov na obranu na takmer 100 miliárd eur v ďalšom sedemročnom rozpočte. Tento návrh je len jedným z krokov, ako reagovať na hybridné hrozby a zabezpečiť lepšiu koordináciu medzi členskými štátmi.

Ambiciózne zvýšenie rozpočtu

„Musíme byť pripravení na možnú ruskú agresiu,“ vyhlásil Kubilius, ktorý má skúsenosti ako premiér Litvy a je známy svojím tvrdým postojom voči Rusku. Súčasný rozpočet EÚ vyčleňuje len 10 miliárd eur na obranu, čo je podľa neho nepostačujúce. „Bez adekvátnych zdrojov zostanú naše obranné plány len teóriou,“ varoval.

Plán zahŕňa flexibilitu v rozpočtových pravidlách, napríklad vylúčenie výdavkov na obranu z výpočtu deficitu členských krajín. „V čase krízy potrebujeme flexibilitu,“ povedal Kubilius, pričom zdôraznil, že prioritou je zjednotenie fragmentovaného obranného priemyslu EÚ.

Nový program, Európsky obranný priemyselný program, s rozpočtom 1,5 miliardy eur, má podporiť výrobu a koordináciu medzi členskými štátmi.

Súhra s NATO

Kubilius presadzuje užšiu spoluprácu medzi EÚ a NATO, ktorá bola doteraz obmedzená na regulácie a obchod. NATO plánuje ambiciózny plán obranných kapacít, vrátane 49 brigád, 1 500 tankov a 1 000 delostreleckých systémov.

Tieto plány by mohli slúžiť ako vzor pre priemyselné priority EÚ. „Autoritárske režimy sa spájajú, musíme sa spojiť aj my,“ zdôraznil Kubilius.

NATO: Nový prístup k Ukrajine

Na druhej strane, NATO prehodnocuje svoju stratégiu pomoci Ukrajine. Bývalý generálny tajomník Jens Stoltenberg už dávnejšie opustil myšlienku päťročného 100-miliardového fondu kvôli nesúhlasu niektorých spojencov, píše Ukraine Business News

Nový návrh počíta s každoročnými príspevkami 40 miliárd eur, pričom USA zabezpečia polovicu. Tento plán poskytne Kyjevu väčšiu predvídateľnosť a zaručí plynulé dodávky vojenskej pomoci.

Súčasťou nového prístupu je aj vytvorenie pozície civilného zástupcu NATO na Ukrajine, ktorý bude koordinovať vojenskú podporu z rôznych krajín. Tento krok ukazuje záväzok NATO voči Ukrajine a zjednoduší proces poskytovania pomoci.

Výzvy pre budúcnosť

Hoci plány EÚ a NATO signalizujú výrazný pokrok, čelia mnohým výzvam. Kým niektoré krajiny presadzujú ochranu vlastných obranných priemyslov, iné volajú po otvorenejších kritériách pre spoluprácu.

Navyše, nájsť potrebné financie na ambiciózne projekty nebude jednoduché. Kubilius však verí, že súčasná kríza ukazuje, že obrana nemôže byť zanedbávaná. „Potrebujeme odvážne kroky, aby sme zabezpečili bezpečnosť Európy,“ zdôraznil ďalej pre portál Politico. 

Napriek rozpočtovým obmedzeniam a politickým rozdielom sú kroky smerujúce k posilneniu obrany EÚ a NATO kľúčové pre udržanie stability v regióne. Spojenie síl, koordinácia a investície do priemyslu môžu vytvoriť silný základ pre budúcnosť. „Toto nie je len o zbraniach, ale o našej spoločnej bezpečnosti,“ dodal Kubilius.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Politico, UBN

Najnovšie videá

Trendové videá