Európsky súd neuznal sťažnosti Slovákov na povinné nosenie rúšok. Pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 504
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 436
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 504
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 436
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 299, za predchádzajúci deň pribudlo 103 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 504 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 109 492, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 784 410 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 493 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 9 prípadov. Celkový počet úmrtí je 19 961.
Vakcína Johnson v problémoch
Americké regulačné orgány vo štvrtok prísne obmedzili, kto môže dostať vakcínu od Johnson & Johnson z dôvodu zriedkavého, ale vážneho rizika krvných zrazenín.
Úrad pre potraviny a liečivá uviedol, že injekciu by mali dostať len dospelí, ktorí nemôžu dostať inú vakcínu alebo konkrétne požiadajú o vakcínu Johnson & Johnson. Informuje The Guardian.
Americké úrady už mesiace odporúčajú, aby Američania, ktorí sa ešte len chcú dať zaočkovať, využili injekcie Pfizer alebo Moderna. Predstavitelia FDA vo vyhlásení uviedli, že sa rozhodli obmedziť túto vakcínu po tom, čo sa pozreli na údaje o riziku život ohrozujúcich krvných zrazenín.
Európsky súd pre ľudské práva zamietol sťažnosti podané proti Slovensku
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 5. mája 2022 zverejnil dve rozhodnutia, ktorými zamietol spolu 20 sťažností podaných proti Slovenskej republike. Rozhodnutia prijal bez toho, aby tieto sťažnosti oznámil žalovanému štátu.
Rozhodnutím týkajúcim sa sťažnosti Lörinc a ďalších 16 sťažností proti Slovenskej republike, ESĽP rozhodol o sťažnostiach, ktoré sa týkali nariadení vlády a opatrení Úradu verejného zdravotníctva.
Boli nimi zavedené rôzne formy lockdownu, obmedzenia práva zhromažďovať sa, ako aj povinnosť nosiť ochranné rúška. Sťažovatelia sa sťažovali predovšetkým na povinnosť nosiť rúška a povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom testu na Covid-19 ako podmienkou pre výnimky z rôznych obmedzení.
Sťažnosti boli formulované rovnako a všetkých sťažovateľov zastupoval JUDr. P. Weiss, advokát pôsobiaci v Bratislave. Weiss 20. januára 2021 označil celoplošné testovanie za vedecký experiment. Kontroverzný právnik zároveň tvrdil, že sa niekto tohto experimentu zúčastnil, má nárok na finančnú odmenu.
„ESĽP sa vo svojom rozhodnutí oprel o svoju judikatúru, podľa ktorej Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd neposkytuje priestor pre podávanie tzv. actio popularis (žaloba podaná kýmkoľvek vo verejnom záujme), a teda neumožňuje jednotlivcom sťažovať sa na ustanovenia vnútroštátneho práva, ktoré sú podľa nich v rozpore s Dohovorom, pokiaľ nimi neboli priamo dotknutí, alebo nehrozí riziko, že sa na nich bude táto legislatíva uplatňovať.“
Hoci sa opatrenia prijaté na začiatku pandémie vzťahovali jednotne na celé územie štátu, neskôr boli menené a pravidelne aktualizované v závislosti od epidemiologickej situácie.
Absolútny nedostatok konkrétnych informácií od sťažovateľov však neumožnil ESĽP individuálne posúdiť ich situáciu. Vzhľadom na to sa ESĽP javilo, že sťažovatelia sa sťažujú na opatrenia vo všeobecnosti.
„Na základe uvedeného ESĽP dospel k záveru, že podané sťažnosti predstavujú actio popularis a sťažovateľov nemožno považovať za poškodených na účely článku 34 Dohovoru. Z dôvodu nezlučiteľnosti sťažností s ustanoveniami Dohovoru tieto sťažnosti vyhlásil za neprijateľné.“
Rozhodnutím, týkajúcim sa sťažnosti Volárová a ďalších 2 sťažností proti Slovenskej republike, prijatým 5. apríla 2022, ESĽP rozhodol o sťažnostiach, ktoré sa týkali neprimeranej dĺžky občianskoprávnych konaní a nedostatku účinného prostriedku nápravy v tomto ohľade. Všetkých sťažovateľov zastupoval JUDr. O. Urban, advokát pôsobiaci v Bratislave.
ESĽP vo svojom rozhodnutí poukázal na to, že sťažovatelia neuviedli v sťažnostiach pravdivé informácie (napr. nepravdivo vyhlásili, že nepodali ESĽP rovnakú sťažnosť).
ESĽP pripomenul, že poskytnutie neúplných alebo nepravdivých informácií, ktoré sa týkajú samotného jadra prípadu, môže byť posúdené ako zneužitie práva na podanie sťažnosti.
„V posudzovanom prípade boli informácie poskytnuté sťažovateľmi v dvoch prípadoch zjavne nepravdivé. V treťom prípade boli poskytnuté informácie zavádzajúce, hoci sťažovateľku pred vnútroštátnymi súdmi aj pred ESĽP zastupoval ten istý právny zástupca, ktorý preto musel vedieť o výsledku predchádzajúcich konaní.“
Na základe uvedeného ESĽP dospel k záveru, že sťažnosti predstavujú zneužitie práva na individuálnu sťažnosť a sťažnosti vyhlásil za neprijateľné.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, The Guardian