Európsky supervulkán sa po takmer 500 rokoch prebúdza. Pri výbuchu hrozí globálna katastrofa
- V prípade, že by došlo k výbuchu, by ľudstvo mohlo skončiť v globálnej zime
- Sopka je monitorovaná 24 hodín denne počas celého roka
- V prípade, že by došlo k výbuchu, by ľudstvo mohlo skončiť v globálnej zime
- Sopka je monitorovaná 24 hodín denne počas celého roka
V Neapolskom zálive drieme pod povrchom zeme sopka, ktorá by mohla spôsobiť globálnu katastrofu. Táto sopka sa nachádza konkrétne vo Flegrejských poliach, ktoré sú monitorované 24 hodín počas každého dňa v roku.
Ako informuje Mirror, po veľmi dlhých rokoch aktivita týchto polí opäť vzrástla. Situácia, ktorá je aktuálna, je podľa odborníkov varovaním. To isté sa totiž stalo v roku 1538 pred poslednou erupciou vulkánu.
V prípade, že by došlo k výbuchu, ľudstvo by mohlo skončiť v globálnej zime. Síra a toxický popol by sa rozšíril po Zemi a existovalo by aj riziko tsunami, ktoré by vzniklo v dôsledku toho, že roztavené horniny a sopečné plyny by boli vyvrhnuté do stratosféry.
Vedci sa momentálne obávajú, že výbuch vulkánu sa môže stať skutočnosťou už v blízkej budúcnosti. V tejto oblasti sa totiž výrazne zvýšil počet zemetrasení, pričom iba počas apríla ich bolo viac ako 600. V regióne žijú ľudia, pre ktorých vznikol plán evakuácie, podľa ktorého sa musia do 3 dní premiestniť na iné miesto.
Podľa odborníkov z INGV a University College London (UCL) je zrejmé, že Campi Flegrei sa blíži k erupcii. Ako uvádza Stefano Carlino z neďalekého observatória Vezuv INGV, zatiaľ je skoro na konštatovanie toho, čo sa stane. Tvrdí však, že je dôležité byť pripravený na všetky možnosti.
Portál Vo svete IT poukazuje na to, že možná erupcia zatiaľ nie je potvrdená. Podľa štúdie sa totiž kôra supervulkánu oslabuje, čo môže viesť k jej prasknutiu. Aby došlo k erupciu, magma sa musí tlačiť na správne miesto.
Popol vo výške troch kilometrov
Začiatkom júna vybuchla indonézska sopka Anak Krakatoa a vychrlila do ovzdušia sivočierny oblak plynov a popola vysoký asi tri kilometre, oznámili miestne úrady. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
Anak Krakatoa v indonézštine znamená „dieťa Krakatoy“. Vulkanický ostrov sa z mora vynoril začiatkom 20. storočia z kaldery, ktorá vznikla po výbuchu Krakatoy v roku 1883. Išlo o jeden z najničivejších a najsmrtiacejších sopečných výbuchov v zaznamenanej histórii.
Aktuálna erupcia nastala v piatok o 8.46 h miestneho času (3.46 h SELČ) a podľa dostupných informácií nespôsobila žiadne straty na životoch alebo majetku. Deny Mardiono z centra pre monitorovanie Krakatoy verejnosť varoval pred aktivitami v okruhu päť kilometrov od vulkánu.
Úroveň ostražitosti je pri sopke od roku 2022 na druhom najvyššom stupni. Vtedy ju úrady zvýšili po prudkom náraste jej aktivity.
V roku 2018 sa kráter po silnom výbuchu čiastočne zrútil, obrovské kusy hornín sa zosunuli do oceánu a vyvolali vlny tsunami. Tie si vyžiadali 400 obetí a niekoľko tisíc zranených.
Dvojtýždňová erupcia na Havaji
Takmer dva týždne trvajúca erupcia havajskej sopky Kilauea, jednej z najaktívnejších na svete, sa zastavila. Sopka začala chrliť lávu 7. júna po trojmesačnej prestávke. V stredu to uviedli vedci. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Návštevníci Národného parku Havajské vulkány na ostrove Havaj mohli sledovať pôsobivé erupcie červenej lávy, ktorá však neohrozovala ľudí ani miestnu infraštruktúru.
Bádatelia z Amerického geologického ústavu (USGS) uviedli, že Kilauea prestala vybuchovať ešte v pondelok. Stalo sa tak po tom, čo sa v priebehu popoludnia značne klesla jej aktivita. Podľa USGS však môže Kilauea ešte niekoľko dní chrliť lávu, ktorá bude na úpätiach sopky postupne chladnúť.
Návštevnícke centrum národného parku uviedlo, že i napriek zastaveniu aktuálnej erupcie je lokalita stále hojne navštevované turistami.
Erupcia Kilauey prišla niekoľko týždňov potom, ako vybuchla iná havajská sopka – Mauna Loa. Najväčší vulkán na svete sa prebudil koncom minulého roka po viac ako 40 rokoch. Valili sa z neho prúdy lávy a sopečné skaly vyletovali do výšky 60 metrov nad okolitý terén.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Mirror, TASR, Vo svete IT