Európu môže zasiahnuť doba ľadová. Meteorológovia sú znepokojení „oceánskym kolapsom“
- Vedci sa obávajú kolapsu prúdov v Atlantickom oceáne
- Ich rozpad by mohol mať vplyv na počasie v Európe
- Kedy hrozí návrat doby ľadovej?

- Vedci sa obávajú kolapsu prúdov v Atlantickom oceáne
- Ich rozpad by mohol mať vplyv na počasie v Európe
- Kedy hrozí návrat doby ľadovej?
Odborný server Phys spomína štúdiu, ktorá vyvoláva obavy medzi vedcami. Upozorňuje, že prúdy v Atlantickom oceáne by mohli skoro zlyhať.
Takýto vývoj by mohol zahaliť Európu do hlbokých mrazov. Zrútenie Atlantickej meridionálnej cirkulácie (AMOC) by však malo dôsledky na počasie nielen v Európe.
„Existuje teória, že by sa Golfský prúd mohol v určitom okamihu vypnúť, čím by sa film Deň potom stal realitou. V tomto slávnom filme sa cirkulácia v severnom Atlantickom oceáne úplne zastavila a svet sa tak ocitol v novej dobe ľadovej,“ uvádzajú autori štúdie pre portál Severe Weather Europe.
Kolaps sa vraj blíži každým dňom
AMOC patrí do siete globálnych oceánskych prúdov, ktoré rozvádzajú slanú a teplú vodu po celom svete a pomáhajú tak udržiavať teplotu Zeme. Ak by sa táto cirkulácia zastavila, celosvetovo by sme čelili slabšej výmene tepla.
Klimatológ a oceánograf René van Westen varuje, že takáto zmena by mohla Európu „tvrdo zasiahnuť“.
„Posúvame sa bližšie ku kolapsu, ale nie sme si istí, o koľko,“ uviedol van Westen.
Podľa neho výsledky naznačujú, že sa blížime k zlomovému bodu. Tento scenár by mohol spôsobiť pokles teplôt v Európe o 5 až 15 stupňov Celzia a presun arktického ľadu ďalej na juh. Takéto extrémne mrazy by mohli viesť k nedostatku potravín a vody.
Tento obávaný scenár by sa mohol stať skutočnosťou až za desiatky alebo dokonca stovky rokov. „Záleží ale aj na rýchlosti zmeny klímy, ktorú ako ľudstvo spôsobujeme,“ doplnil van Westen.
Na scénu môže čoskoro nastúpiť La Niña
Na počasie mal v posledných mesiacoch výrazný vplyv aj fenomén El Niño, ktorý sa objavil v severnom Pacifiku. Podľa vedcov slabne a očakávajú, že v najbližších mesiacoch úplne zmizne, informuje The Washington Post. To však neznamená, že o ňom prestaneme počuť.
Meteorológovia a vedci z Národnej meteorologickej služby už pozorujú začiatok fenoménu La Niña. Predpokladajú, že tento model, ktorý je opakom El Niño, by sa mohol rozvinúť do augusta s pravdepodobnosťou až 55 %.
Hoci El Niño patrí medzi najintenzívnejšie v histórii a dostal prívlastok „super“ El Niño, postupne slabne. Kľúčovým ukazovateľom pre jeho identifikáciu je teplota povrchu Tichého oceánu v rovníkovej oblasti.
Záznamy odhaľujú, že od novembra do januára bola teplota o 2 °C vyššia než priemer, a keďže tento limit sme prekročili šesťkrát, znamená to, že sme zažívali a ešte stále zažívame „super El Niño“.
Znižovanie teplôt a suché počasie
Ak predpovede vedcov budú presné, fenomén La Niña by mohol globálne ovplyvniť počasie a dokonca dočasne spomaliť rýchlosť globálneho otepľovania. La Niña často vedie k aktívnym a ničivým hurikánovým sezónam v Atlantiku a prispieva k suchým podmienkam.
Zároveň La Niña obvykle znižuje celosvetové teploty a podporuje suché a mierne počasie, najmä v zimných mesiacoch.
Klimatickí vedci z meteorologickej služby poznamenali, že teploty vo východnom a strednom Pacifiku sa v januári znížili a ich klimatické modely ukazujú, že El Niño bude v jarných mesiacoch pokračovať v slabnutí. Predpokladajú tiež 79 % pravdepodobnosť, že medzi aprílom a júnom nastanú „neutrálne“ podmienky – teda ani El Niño, ani La Niña.
V týchto neutrálnych mesiacoch je predpoveď počasia zložitejšia, ale je možné, že rýchlo prejdeme k La Niña, čo je typické po historicky silných El Niño epizódach, ako bol prípad v roku 2023.
„Nestáva sa často, že by sme mali v rovnakom čase varovať pred El Niño a sledovať La Niña,“ uviedol pre Washington Post Tom Di Liberto, klimatický vedec z Národného úradu pre oceán a atmosféru. Zároveň dodal, že „nie je nezvyčajné“, aby La Niña nasledovala historicky silný El Niño. To sa stalo aj počas veľkých El Niño rokov, konkrétne v 1982 – 1983 a 1997 – 1998.
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: Phys, Severe Weather, The Washington Post