Európu v budúcnosti čakajú smrtiace letá. Nielen extrémne horúčavy, ale aj ničivé búrky a povodne ako v Nemecku

  • Európu v budúcnosti čaká nepriaznivá budúcnosť, ukazujú posledné štúdie
  • Okrem extrémnych horúčav prichádzajúcich vo vlnách nás čakajú aj nebezpečné búrky
  • Do konca storočia sa budú vyskytovať 14-krát častejšie pomaly sa pohybujúce burky
  • Tie môžu spôsobiť záplavy aké sme videli v Nemecku. Vedci tvrdia, že to je budíček
Povodne nemecko
TASR/AP, Rhein-Erft-Kreis
  • Európu v budúcnosti čaká nepriaznivá budúcnosť, ukazujú posledné štúdie
  • Okrem extrémnych horúčav prichádzajúcich vo vlnách nás čakajú aj nebezpečné búrky
  • Do konca storočia sa budú vyskytovať 14-krát častejšie pomaly sa pohybujúce burky
  • Tie môžu spôsobiť záplavy aké sme videli v Nemecku. Vedci tvrdia, že to je budíček

Budúcnosť starého kontinentu nevyzerá ružovo. Posledné štúdie ukazujú, že nás čakajú ničivé výkyvy počasie spôsobené klimatickou zmenou. Už v minulosti sme informovali o štúdii, ktorá predpokladá, že v Európe sa budú vyskytovať extrémne teploty prichádzajúce vo vlnách, ktoré môžu spôsobiť lesné požiare a predčasnú smrť státisícov ľudí. Extrémne teplá budú vyčíňať hlavne v lete.

Kanada hlásila 49,6 °C a stovky mŕtvych. Je to len začiatok, varuje štúdia USA, Európu a Čínu

Už pri tejto štúdii odborník Michael Mann z Pennsylvánskej štátnej univerzity v USA varoval, že štúdia ešte podceňuje nebezpečenstvo, ktoré zmena klímy predstavuje, pretože nepočíta s častejšími extrémami, ako sú poveternostné javy.

Jeho slová potvrdila ďalšia štúdia, ktorá sa zamerala na nebezpečenstvo poveternostných javov. Štúdia tvrdí, že nás čakajú častejšie katastrofické záplavy, aké sme videli minulý mesiac v Nemecku a Belgicku.

Je to budíček, odkazuje vedec 

Ide o intenzívne a pomaly sa pohybujúce búrky, ktoré majú ničivý dosah, pretože čím pomalšie sa búrka pohybuje, tým viac zrážok akumuluje a zasiahne malú plochu a tým je väčšie riziko vážnych záplav. Vedci z Newcastle University a Met Office odhadujú, že tieto pomaly sa pohybujúce búrky môžu byť do konca storočia na celom kontinente 14-krát častejšie.

zdroj: TASR/AP, Michael Probst

„Vlády na celom svete boli pri znižovaní emisií skleníkových plynov príliš pomalé a globálne otepľovanie pokračuje rýchlo. Táto štúdia naznačuje, že zmeny extrémnych búrok budú významné a spôsobia nárast frekvencie ničivých záplav v celej Európe.

Toto je spolu so súčasnými povodňami v Európe budíčkom, ktorý potrebujeme k vytvoreniu vylepšených systémov varovania a riadenia v núdzových situáciách, ako aj k implementácii faktorov bezpečnosti klimatickej zmeny do našich infraštruktúr, aby boli robustnejšie týmto vážnym poveternostným udalostiam,“ uviedol profesor Hayley Fowler zo Technickej fakulty Univerzity v Newcastle vo vyhlásení.

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Zasiahne to celú Európu 

Výskumníci pomocou počítačových simulácií zistili, že pomalšie pohyby búrok pôsobia na zvýšenie množstva zrážok, ktoré sa hromadia lokálne, čím sa zvyšuje riziko prívalových povodní v celej Európe. Toto riziko je ešte väčšie ako predchádzajúce štúdie predpokladali.

Guardian uvádza, že vedcami simulované búrky boli ešte pomalšie, ako tie v Nemecku alebo Belgicku, čo by znamenalo ešte ničivejšiu pohromu akú sme videli v týchto krajinách.

Vedúci štúdie Abdullah Kahraman z Newcastle University pre Guardian uviedol, že bol prekvapený, že pomalé búrky môžu ohrozovať celú Európu, vrátane severných a chladných oblastí. „Zistili sme, že celá Európa vrátane Veľkej Británie a Škandinávie zažíva taký skutočne pomalý potenciál extrémnych dažďových búrok,“ vysvetlil Kahraman.

Vedci predpokladajú, že rýchlo sa otepľujúca Arktída môže byť hlavnou príčinou spomaľovania poveternostných systémov tým, že spomaľuje silné vetry, ako je prúdový prúd. Tento jav je už spojený s ničivými vlnami horúčav v Rusku a záplavami v Pakistane, uvádza Guardian.

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Geophysical Research Letters.

Ak neznížime emisie skleníkových plynov, čakajú nás extrémy 

„Táto štúdia ukazuje, že okrem intenzifikácie zrážok s globálnym otepľovaním môžeme očakávať aj veľký nárast pomaly sa pohybujúcich búrok, ktoré majú potenciál veľkej akumulácie. Toto je veľmi dôležité pre nedávne záplavy v Nemecku a Belgicku, ktoré poukazujú na ničivé dôsledky pomaly sa pohybujúcich búrok,“ uviedla profesorka Lizzie Kendon, vedecká pracovníčka Met Office a profesorka na Bristolskej univerzite.

„Naše zistenie, že pomaly sa pohybujúce intenzívne dažďové búrky by mohli byť do konca storočia 14-krát častejšie v prípade scenára RCP8.5 s vysokými emisiami, ukazuje vážne dopady, ktoré môžeme očakávať v celej Európe, ak neznížime svoje emisie skleníkových plynov,“ varovala profesorka.

zdroj: TASR/AP, Michael Probst

V súčasnej dobe sú takmer stacionárne intenzívne búrky v Európe neobvyklé a ojedinele sa vyskytujú v niektorých častiach Stredozemného mora. V budúcnosti sa očakáva najväčší nárast práve v letných mesiacoch.

Vedci si myslia, že tieto zistenia sú relevantné pre politiku zmierňovania zmeny klímy a adaptácie na ňu v Európe. Pomôcť by mohli pri predpovedaní záplavových vplyvov, návrhov systémov infraštruktúry a i pri riadení vodných zdrojov.

Zdroje: Guardian, Geophysical Research Letters

Najnovšie videá

Trendové videá