Európu zahalil pesimizmus. Iba 10 % ľudí verí vo víťazstvo Ukrajiny
- Nedávny prieskum medzi 12 európskymi krajinami naznačuje veľký pesimizmus voči vojne proti Ukrajine
- Možný návrat Donalda Trumpa taktiež zhoršuje vízie pre Ukrajinské víťazstvo
- Nedávny prieskum medzi 12 európskymi krajinami naznačuje veľký pesimizmus voči vojne proti Ukrajine
- Možný návrat Donalda Trumpa taktiež zhoršuje vízie pre Ukrajinské víťazstvo
Európska solidarita s Ukrajinou je stále silná, ale takmer dva roky po začiatku rozsiahlej invázie už len 10 % Európanov verí, že Ukrajina zvíťazí nad Ruskom, ukázal celoeurópsky prieskum. Z prieskumu vyplýva, že za najpravdepodobnejšie ukončenie konfliktu sa všeobecne považuje „kompromisné riešenie“.
Zistenia vychádzajú zo vzorky 17 023 účastníkov online prieskumu, ktorý sa uskutočnil v januári v 12 krajinách Európskej únie. Analytici pripisujú pochmúrne vyhliadky najmä súčasnej politickej situácii v Spojených štátoch.
Vzhľadom na to, že Kongres uviazol na mŕtvom bode v diskusiách o novom balíku pomoci pre Ukrajinu a bývalý prezident Donald Trump sleduje politické oživenie, ktoré je ukotvené v prísľube znížiť vojenskú podporu pre Kyjev, je celkový sentiment výrazne ovplyvnený, informuje portál Politico.
Vojenský pesimizmus
Ešte pred rokom bola väčšina Európanov presvedčená, že Ukrajina by mala získať späť všetky svoje územia, táto zmena naratívu hovorí o zmene politickej stratégie smerom k „realistickejšej“ perspektíve s dôrazom na stanovenie podmienok prijateľného mieru, tvrdia autori výskumu, informuje britský portál The Guardian.
Mark Leonard, spoluautor a zástupca Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR), ktorá prieskum realizovala, zdôraznil: „Na obhájenie trvalej európskej podpory pre Ukrajinu musia lídri EÚ zmeniť svoj politický postoj týkajúci sa konfliktu.“
Výskum s názvom "Vojny a voľby: Ako si európski lídri môžu udržať podporu verejnosti pre Ukrajinu" odhaľuje ostrý pohľad Európanov na riešenie konfliktu.
V 12 skúmaných krajinách len 10 % Európanov verí, že Ukrajina zvíťazí na bojisku, zatiaľ čo dvojnásobný počet (20 %) predpokladá víťazstvo Ruska. Dokonca aj v najnádejnejších z opýtaných členských štátov - Poľsku, Švédsku a Portugalsku - verí v úspech Kyjeva menej ako každý piaty (17 %).
Prieskum zároveň ukazuje, že vo všetkých zúčastnených krajinách prevláda názor, ktorý zastáva v priemere 37 % opýtaných, že konflikt sa skončí kompromisným riešením. Tento pohľad sa však v jednotlivých krajinách líši v popularite, čo naznačuje rôznorodosť verejnej mienky o budúcnosti vojny, píše The Guardian.
"Strach" z Trumpovho návratu
Prieskum taktiež odhalil, že vyše 41 percent Európanov sa v súvislosti s rastúcimi obavami z možnosti druhého funkčného obdobia Donalda Trumpa vyslovilo za eskaláciu alebo pokračovanie súčasnej úrovne podpory Ukrajiny. Len pätina z nich je však za to, aby Európa posilnila svoju pomoc s cieľom kompenzovať prípadné zníženie pomoci zo strany USA.
Významná časť respondentov prieskumu pochádzajúcich z Francúzska, Grécka, Holandska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Španielska, Talianska a Švédska vyjadrila želanie, aby EÚ obmedzila svoju pomoc.
Napriek trochu pochmúrnym zisteniam prieskumu väčšina z nich naďalej podporuje zachovanie pomoci Ukrajine, čo poukazuje na zložitú situáciu verejnej mienky v Európe, píše Politico.
Výzva pre Európu
Autori tvrdia, že veľkou výzvou, pred ktorou stoja západní politici, je zosúladiť klesajúcu dôveru verejnosti vo výsledok vojny so silnou túžbou pokračovať v podpore s cieľom zabrániť ruskému víťazstvu. Vzhľadom na to, že Európa a USA sú na prelome volebného obdobia, úsilie o formulovanie vízie mieru sa stáva kľúčovou oblasťou sporu.
Ivan Krastev, ďalší spoluautor správy, upozornil na zásadné riziko: možnosť, že Trump spolu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý naznačil ochotu rokovať za jeho podmienok. Ukrajinu a jej spojencov by pasovali za zástancov "večnej vojny", zatiaľ čo oni sami sa budú prezentovať ako zástancovia "mieru".
Krastev, ktorý vedie think tank Centrum pre liberálne stratégie so sídlom v Sofii, tvrdil: „Ruské víťazstvo sa nerovná mieru. Ak cena za ukončenie konfliktu premení Ukrajinu na opustenú krajinu nikoho, bude to znamenať porážku nielen pre Kyjev, ale aj pre celú Európu a jej kolektívnu bezpečnosť,“ informuje Politico.
Zdroje: Politico, The Guardian, ECFR