Európu zahltila nebezpečná choroba, prenášajú ju premnožené kliešte

  • Kliešte sú v letných mesiacoch skutočne „všade“
  • V Európe sa vyskytuje druh kliešťa, ktorý prenáša smrteľnú chorobu
  • Nakaziť sa dá aj z telesných tekutín
Kliešť a muž
Kliešte prenášajú smrteľný vírus TASR/František Iván, Unsplash/Alexander Grey
  • Kliešte sú v letných mesiacoch skutočne „všade“
  • V Európe sa vyskytuje druh kliešťa, ktorý prenáša smrteľnú chorobu
  • Nakaziť sa dá aj z telesných tekutín

Európu ovláda nebezpečný vírus. Prenášajú ho kliešte, ktoré najmä v letných mesiacoch spôsobujú vrásky na čele mnohým Slovákom. Klimatické zmeny spôsobujú šírenie nebezpečného vírusu krymsko-konžskej hemoragickej horúčky (CCHF), čo môže viesť ku globálnej pandémii, píše Forbes.

Ochorenie CCHF má vysokú úmrtnosť a chýba mu špecifická liečba. Môže sa šíriť aj infikovanou krvou a telesnými tekutinami. Aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu CCHF a jeho ničivým následkom, sú nevyhnutné naliehavé opatrenia proti zmene klímy.

Čím je teplejšie, tým rýchlejšie sa šíri

Rastúce teploty rozširujú biotop kliešťov, ktoré sú nositeľmi tohto smrteľného vírusu, čo mu umožňuje dostať sa do nových oblastí, vrátane Európy. CCHF nie je triviálna choroba – spôsobuje vážne príznaky, ako sú vysoké horúčky, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, vracanie a krvácanie.

V skutočnosti slovo „hemoragický“ v jeho názve naznačuje prítomnosť silného krvácania, ktoré môže trvať až dva týždne. Úmrtnosť počas prepuknutia CCHF sa pohybuje od 9 % do 50 % hospitalizovaných pacientov.

Bohužiaľ, neexistujú žiadne špecifické liečby CCHF a účinnosť antivírusových liekov, ako je ribavirín, je stále neistá. Liečba zahŕňa hlavne hydratáciu, monitorovanie elektrolytov a v prípade potreby poskytovanie kyslíka a transfúzie krvi. V závažných prípadoch môžu byť potrebné ventilátory a iné typy kardiopulmonálnej podpory. Problémom sú aj sekundárne bakteriálne infekcie.

K prenosu CCHF dochádza predovšetkým prostredníctvom kliešťov Ixodid s tvrdým telom, ktoré môžu uhryznúť a preniesť vírus na rôzne zvieratá a ľudí. Zdravotnícke vybavenie a zásoby treba riadne sterilizovať, aby sa zabránilo prenosu vírusu infekčnou krvou alebo telesnými tekutinami.

CCHF je už endemický v niekoľkých krajinách Afriky, Blízkeho východu, Číny, Indie, Pakistanu, Ruska a východnej Európy. Keďže klimatické zmeny pretrvávajú, zoznam postihnutých krajín sa pravdepodobne rozšíri, čo môže dokonca viesť ku globálnej pandémii.

Zdôrazňuje to naliehavú potrebu, aby politickí a podnikatelia okamžite prijali opatrenia proti zmene klímy. S globálnymi teplotami dosahujúcimi nové maximá, šírením chorôb, zvýšenými požiarmi a ďalšími varovnými signálmi je zrejmé, že svet čelí globálnej núdzovej situácii. Lídri musia uprednostniť úsilie o zníženie znečistenia a riešenie klimatických zmien, inak budú niesť zodpovednosť za dôsledky šírenia CCHF.

Na Cypre vypukol „mačací koronavírus“

Od začiatku tohto roku prišlo na Cypre o život približne 300 000 mačiek, či už domácich alebo voľne žijúcich, kvôli epidémii spôsobenej mačacím koronavírusom. Odborníci varujú, že infekcia sa môže rozšíriť aj do ďalších krajín, ale pre ľudí neexistuje žiadne nebezpečenstvo, píše TASR, ktorá získala túto informáciu od agentúry Sky News.

Mačacia infekčná peritonitída (FIP) je vírusové ochorenie mačiek, ktoré spôsobuje mačací koronavírus (FCoV). FCoV je bežne rozšíreným a nákazlivým vírusom u mačiek, ktorý sa šíri prostredníctvom výkalov.

Väčšina infikovaných zvierat nemá žiadne príznaky alebo prejavuje len miernu hnačku. Avšak v niektorých prípadoch sa ochorenie vyvinie do FIP, ktorá takmer vždy končí smrťou mačky.

Veterinárka Jo Lewisová uviedla pre Sky News, že riziko nákazy je najvyššie u mačiek, ktoré žijú v uzavretých priestoroch a zdieľajú spoločné toalety. Diagnóza ochorenia je zložitá. Väčšina postihnutých mačiek má však horúčku, pôsobia letargicky a odmieta potravu. Lewisová tiež upozornila, že FIP má dve formy, ale ľudia sa nemôžu nakaziť mačacím koronavírusom.

Zvyčajne FIP postihuje približne jedno percento populácie mačiek, ale v prípade Cypru môže postihnúť až 40 až 50 % týchto zvierat. Doteraz sa nezaznamenalo takéto rozšírenie ochorenia na takomto ostrove.

Lewisová upozornila na riziko jeho šírenia do Británie, keďže veľa ľudí cestuje medzi Cyprom a Britániou. V tejto súvislosti zdôraznila dôležitosť dodržiavania hygienických opatrení a dôkladného vyšetrenia mačiek prepravovaných z tohto ostrova.

Liečba FIP je zatiaľ obmedzená a finančne náročná. Cyprus volajú mnohí aj ostrov mačiek a archeologické dôkazy potvrdzujú, že mačky tam zdomácnili už pred 9 500 rokmi.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Forbes, The Conversation, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá