Európu zasiahla nová epidémia. Lekári hlásia štvornásobný nárast prípadov

  • Najmenšia známa baktéria spôsobuje v Európe veľké problémy
  • Napáda najmä deti a mladých dospelých
Žena na gauči kašle.
Ilustračné foto Freepik/@benzoix
  • Najmenšia známa baktéria spôsobuje v Európe veľké problémy
  • Napáda najmä deti a mladých dospelých

Európske krajiny hlásia prudký nárast respiračných ochorení spôsobených mykoplazmami. Tieto baktérie zvyčajne stoja za desatinou všetkých infekcií dýchacích ciest. Tento rok však lekári pozorujú štvornásobný nárast prípadov. Situácia znepokojuje odborníkov najmä preto, že bežné antibiotiká proti týmto baktériám neúčinkujú.

Mykoplazmy napádajú predovšetkým deti a mladých dospelých. Spôsobujú špecifický typ zápalu pľúc, ktorý zanecháva charakteristické stopy. Röntgenové vyšetrenie odhalí typické biele škvrny na pľúcach, preto ochorenie dostalo prezývku „syndróm bielych pľúc“.

Lekári upozorňujú na náročnosť diagnostiky tohto ochorenia. Ako informuje portál Fakt.pl, príznaky často pripomínajú iné respiračné infekcie, čo komplikuje správnu a včasnú liečbu. Potreba špecifických antibiotík a presnej diagnostiky predstavuje pre zdravotnícke systémy novú výzvu v boji s týmto rozšíreným ochorením.

Náročná diagnostika

Lekári poukazujú na komplikovanú diagnostiku mykoplazmových ochorení. Spoľahlivé odhalenie choroby umožňuje najmä röntgenové vyšetrenie. Tieto baktérie sa rozmnožujú pomaly a vytvárajú symptómy, ktoré môžeme ľahko zameniť s čiernym kašľom alebo obyčajným nachladnutím.

Poľský infektológ Ernest Kuchar upozorňuje na dramatický nárast prípadov. Mykoplazmy tento rok spôsobujú až 40 percent respiračných infekcií, čo predstavuje štvornásobný nárast oproti bežnému stavu.

„Tohtoročný rok je rokom čierneho kašľa a mykoplazmy a skutočne to vidíme v nemocniciach,“ uviedol počas rozhovoru pre TOK FM. Situáciu potvrdzujú aj slovenskí odborníci.

Vedúci Oddelenia epidemiológie infekčných chorôb Štátneho zdravotného ústavu Ján Kynčl súhlasí s nárastom prípadov. „Tento rok je mykoplazmových infekcií veľa,“ konštatuje epidemiológ. Zdravotníci tak musia venovať zvýšenú pozornosť správnej diagnostike a liečbe tohto ochorenia.

Špecifiká šírenia a liečby

Mykoplazmatická pneumónia sa šíri najmä v prostredí s vysokou koncentráciou ľudí. Školy a škôlky predstavujú ideálne miesto pre prenos kvapôčkovej infekcie. Hoci choroba najčastejšie zasahuje deti od 5 do 17 rokov, riziko nákazy hrozí každému.

Liečba tohto ochorenia vyžaduje špeciálny prístup. Poľský odborník Kuchar zdôrazňuje neúčinnosť bežných antibiotík: „Klasické antibiotiká sú k ničomu.“ Lekári musia siahať po iných typoch liečiv. Vakcína proti tomuto ochoreniu zatiaľ neexistuje.

Epidemiológ Petr Smejkal z pražského IKEM poskytuje dôležité odporúčania: „Chorobu je potrebné vyležať, čo je individuálne, priemerne to trvá asi týždeň. Napríklad u mladých ľudí s tým ale nie je spojené žiadne veľké riziko. Včasné nasadenie tých správnych antibiotík je u mykoplazmy dôležité.“

Odborníci zdôrazňujú význam pokoja na lôžku. Dostatočný odpočinok spolu so správne zvolenou liečbou predstavujú kľúč k úspešnému prekonaniu infekcie. Mladí pacienti majú zvyčajne priaznivú prognózu, no správna diagnostika a včasná liečba zostávajú kľúčové.

Pôvodca závažných respiračných ochorení

Mykoplazma patrí medzi najmenšie známe baktérie na svete. Jej unikátna vlastnosť spočíva v absencii bunkovej steny, čo jej umožňuje prenikať hlboko do tkanív dýchacích ciest. Táto charakteristika zároveň vysvetľuje, prečo bežné antibiotiká proti nej nezaberajú. Baktéria dokáže meniť svoj tvar a prispôsobovať sa prostrediu.

Vedci objavili viac ako 200 druhov mykoplaziem. Len niekoľko z nich však spôsobuje ochorenia u ľudí. Najznámejšia Mycoplasma pneumoniae napáda pľúcne tkanivo a vyvoláva zápal pľúc. Baktéria sa množí pomaly, preto príznaky ochorenia nastupujú postupne. Inkubačná doba môže trvať až tri týždne.

Mykoplazma využíva na svoj rast a množenie hostiteľské bunky. Pripája sa k nim pomocou špeciálnych proteínov na svojom povrchu. Po naviazaní začne produkovať toxíny, ktoré poškodzujú okolité tkanivo. Tento proces vedie k vzniku charakteristických bielych škvŕn na pľúcach, viditeľných na röntgenových snímkach.

Imunitný systém človeka reaguje na prítomnosť mykoplazmy tvorbou protilátok. Tie však často nedokážu baktériu úplne eliminovať. Mykoplazma sa dokáže ukryť vnútri buniek a prežívať tam dlhý čas.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Fakt.pl, ECDC

Najnovšie videá

Trendové videá