Európu zasiahne tlaková níž PHIL: „Biela tma“ môže ľudí odrezať od sveta

  • Na severe Grécka a v Bulharsku sa počasie zmení už dnes v noci
  • Je možné, že počas jednej hodiny v týchto krajinách napadne aj 5 centimetrov snehu
Na snímke odhŕňanie cestnej komunikácie v meste Rajec počas snehovej prehánky
Ilustračný obrázok TASR/Daniel Stehlík
  • Na severe Grécka a v Bulharsku sa počasie zmení už dnes v noci
  • Je možné, že počas jednej hodiny v týchto krajinách napadne aj 5 centimetrov snehu

Tlaková níž sa nad Čiernym morom prehĺbi len na 970 hPa, čo je pre túto zemepisnú šírku absolútne minimum. 

Okrem výrazného sneženia však juhovýchodnú Európu potrápi aj mimoriadne silný vietor. Ten bude aj v nižších polohách dosahovať rýchlosť vyššiu ako 100 kilometrov za hodinu, čo bude mať za následok silnú fujavicu. Výsledkom kombinácie týchto javov bude biela tma. Ide o situáciu, kedy je dohľadnosť len niekoľko metrov.

Možno očakávať, že cesty v dôsledku tohto extrémneho počasia ostanú neprejazdné a ľudia budú odrezaní od sveta. Najlepšie, čo môžu urobiť, je ostať doma. To im odporúčajú aj úrady. Situácia bude najhoršia od dnešnej noci až do pondelka rána.

Napríklad v Bulharsku vydali meteorológovia 3. výstražný stupeň. V Grécku, Rumunsku, Moldavsku a na Ukrajine platí zatiaľ len 2. stupeň, no je viac ako zrejmé, že počas zajtrajšieho dňa sa výstraha zvýši. Najviac snehu by malo napadnúť v Rumunsku, na pobreží Bulharska, Moldavska a na Ukrajine.

Čo sa týka Slovenska, nám sa táto „apokalypsa“ vyhne. Na našom území hrozí len mierne sneženie.

Zvláštne správanie El Niño

Meteorologický fenomén El Niño už dlhodobo označujú za extrémne silný jav. Najnovšie dáta však ukazujú, že sa správa neobvykle, upozorňuje web Severe Weather. Chýba mu silná atmosférická prítomnosť v cirkulácii.

Stále platia predpovede, že si svoju silu udrží aj počas zimného obdobia a ovplyvní počasie na celej severnej pologuli. Okrem toho tento fenomén podľa vedcov veľa vypovedá o súčasnom stave atmosféry.

Napriek predpokladom, že väčšina vplyvu El Niño sa objaví až v roku 2024, Svetová meteorologická organizácia (WMO) zdôraznila jeho výskyt v kontexte rýchlych klimatických zmien, informovali sme.

V roku 2016 zaznamenali najteplejší rok v histórii meteorologických meraní, čo nasledovalo po výrazne silnom El Niño v predchádzajúcom roku. Teraz sa však svet nachádza na ceste k prekonaniu tohto rekordu, upozorňuje WMO.

Na snímke je teplomer
zdroj: Unsplash/Jarosław Kwoczała

Šéf Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas poznamenal, že „v dôsledku rekordne vysokých teplôt, ktoré sme zažili od júna na pevnine i v mori, je rok 2023 pravdepodobne na ceste stať sa najteplejším rokom v histórii“. Zároveň varoval: „Budúci rok môže byť ešte teplejší.“

Taalas jednoznačne pripisuje tento trend „vplyvu rastúcich koncentrácií skleníkových plynov z ľudskej činnosti“. Tieto zmeny v klíme môžu mať za následok extrémne javy, ako sú vlny horúčav, suchá, požiare, silné dažde a záplavy, ktoré budú zosilnené v niektorých regiónoch.

Očakávajú sa aj nadmerné teploty vody vo väčšine svetových oceánov a výnimočné teploty takmer vo všetkých pevninských oblastiach.

Zdroje: iMeteo, Severe Weather, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá