Európu zmieta ohromné sucho. Krajiny sa pripravujú na zlý scenár, s niektorými potravinami sa rozlúčime
- Vo Francúzsku bola najsuchšia jar za posledných šesťdesiat rokov
- Katalánsko po 32 mesiacoch sucha vyhlásilo výnimočný stav
- Vo Francúzsku bola najsuchšia jar za posledných šesťdesiat rokov
- Katalánsko po 32 mesiacoch sucha vyhlásilo výnimočný stav
O tom, že táto jar mala predovšetkým až donedávna s bežnou jarou len pramálo spoločné azda pochybuje len málokto. Ešte pred pár dňami panovalo prevažne chladné počasie a teploty nenaznačovali, že by sme sa čo nevidieť mali vydať na letné dovolenky. Avšak azda ešte väčším problémom bol nedostatok zrážok a s tým súvisiace obrovské sucho.
O tom, že minuloročné leto bolo na európskom kontinente najteplejšie v histórii meraní, sme ťa informovali v našom staršom článku. V týchto dňoch renomovaný bruselský portál Politico poukazuje na to, že pravá jar sa v podstate iba sotva začala a Európa už má obrovský problém s vodou a tento problém sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou iba zväčšovať.
Obrovské suchá trápia Európu už od roku 2018
Viac ako štvrtina starého kontinentu hlási od apríla silné suchá a mnohé krajiny sa pripravujú na zopakovanie minuloročného mimoriadne teplého a zároveň suchého leta, respektíve ešte horší scenár.
Podľa štúdie vypracovanej ešte v prvých mesiacoch tohto roka na rakúskej Graz University of Technology za pomoci satelitných dát trpí Európa veľkým suchom od roku 2018. Rastúce teploty sťažujú zotavenie sa z tohto deficitu a výsledkom je, že náš kontinent uviazne v nebezpečnom cykle, v ktorom sa voda stáva čoraz neistejšou komoditou.
„Pred pár rokmi by som povedal, že vody máme v Európe, predovšetkým v Nemecku a Rakúsku, dosť. V skutočnosti tu máme problémy so zásobovaním vodou a musíme na to myslieť. V prvom rade je potrebné vedieť zdokumentovať pokračujúce sucho pomocou údajov a za týmto účelom mať vo vesmíre nepretržité satelitné misie,“ podotkol hlavný autor tejto štúdie Torsten Mayer-Gürr.
Problémy majú najmä prímorské krajiny
Politico zdôrazňuje, že minuloročné historické sucho vyčerpalo povrchové a podzemné nádrže Európy. Očakávalo sa, že zima mala v tomto smere priniesť úľavu. Avšak v mnohých najviac zasiahnutých regiónoch kontinentu pršalo, respektíve snežilo iba pramálo.
Napríklad Francúzsko, kde nepršalo viac ako 30 po sebe nasledujúcich dní v januári a februári, zažilo najsuchšiu zimu za posledných šesť dekád. V podobnej situácii sa nachádza aj Taliansko, pretože tam do polovice apríla zaznamenali zníženie zrážok o 64 percent.
Rieka Pád má hladinu tak nízko, ako tomu bolo vlani a veľká turistická atrakcia, ktorou Lago di Garda určite je, je už na menej ako polovici svojej priemernej úrovne.
Modern Diplomacy dopĺňa, že španielska farmárska asociácia COAG uviedla, že niektoré obilniny je nutné tento rok v štyroch celých regiónoch takpovediac „odpísať“. Španielsky meteorológ dodal, že niektoré regióny by sa mali „rozlúčiť s takmer celou úrodou olív“.
Hladina vodnej nádrže Sau severne od Barcelony klesla tak nízko, že sa úrady rozhodli odstrániť ryby, aby zabránili ich úhynu a kontaminácii zásob vody v regióne.
Práve Katalánsko, ktoré patrí medzi najväčšie lákadlá pre turistov v rámci Španielska, vyhlásilo stav núdze po 32 mesiacoch sucha.
O vážnosti situácie svedčí aj minuloročný výrok španielskeho premiéra Pedra Sáncheza: „Sucho bude v najbližších rokoch jednou z ústredných politických a regionálnych diskusií našej krajiny.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Politico, Modern Diplomacy, TU Graz