V Nemecku budú smieť kúriť len do 19 stupňov, Slovensko vraj plyn má. Zima sa blíži a bude náročná

  • Nemecký minister hospodárstva uviedol, že ich podniky by nemali kúriť na viac ako 19 stupňov Celzia
  • Nemecko potrebuje znížiť spotrebu plynu o 20 %
Na snímke je žena a radiátor.
Unsplash/Kinga, Pixabay/ri
  • Nemecký minister hospodárstva uviedol, že ich podniky by nemali kúriť na viac ako 19 stupňov Celzia
  • Nemecko potrebuje znížiť spotrebu plynu o 20 %

Nemecké podniky a verejné inštitúcie by počas nadchádzajúcej zimy nemali vykurovať svoje kancelárie na viac ako 19 stupňov Celzia. Týmto by mali pomôcť znížiť spotrebu zemného plynu v krajine. V sobotu to uviedol nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.

Nemecko sa v nadväznosti na ruský útok na Ukrajinu usiluje o „odstrihnutie sa“ od plynu z Ruska. Pre najsilnejšiu európsku ekonomiku je to však náročná situácia, keďže sa spolieha na dovoz ruského plynu viac ako mnohé iné krajiny Európskej únie.

Rusko už zastavilo vývoz plynu do niekoľkých krajín EÚ a jej predstavitelia sa obávajú, že Moskva použije vývoz plynu ako politickú zbraň, aby si vynútilo zmiernenie sankcií voči Rusku, alebo dokonca úplne zastaví export do Európy v zime, keď je dopyt po plyne najvýraznejší.

Habeck uviedol, že zatiaľ čo 27 krajín EÚ sa zaviazalo znížiť spotrebu plynu od augusta o 15 % v porovnaní s predchádzajúcim päťročným priemerom, Nemecko potrebuje znížiť svoju spotrebu až o 20 %.

Habeck tiež navrhuje zákaz vyhrievania nekomerčných súkromných bazénov, vypínanie kúrenia v spoločných priestoroch verejných budov a vypínanie svetiel na verejných bilbordoch medzi 22:00 a 6:00.

Slovensko vraj plyn má

Slovensko má nateraz dostatok paliva pre jadrové elektrárne. Na dnešnej tlačovej besede to potvrdil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). „Paliva je dosť ďaleko, ďaleko do budúceho roka,“ vyhlásil. Ako dodal, momentálne nemáme možnosť kupovať palivo inde ako v Rusku.

Produkty ďalších dvoch svetových výrobcov totiž Slovensko používať nemôže. „Momentálne takéto niečo v ponuke nemajú, robí sa na tom horúčkovito. My sa snažíme mať dostatočne veľa zásob,“ zhodnotil.

Sulík sa vyjadril aj ku krokom niektorých európskych štátov, ktoré začínajú obmedzovať dodávky elektriny a plynu. Označil ich za extrémne riešenia. Potvrdil, že už medializované memorandum so Slovenskými elektrárňami dotiahli do podoby finálnej zmluvy. Tú aktuálne poslali na notifikáciu do Bruselu.

Odpoveď očakávajú v novembri. Taktiež sa pracuje na zmene vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá Slovenskému plynárenskému priemyslu umožní uzatvárať štvorročné zmluvy na dodávky plyny.

Plynovod z Pyrenejského polostrova

Európske úrady zvažujú možnosť vybudovania plynovodu na skvapalnený zemný plyn zo Španielska do Talianska tak, aby obišli Francúzsko, ktoré namieta proti prepojeniu Pyrenejského polostrova so strednou Európou cez Pyreneje. V piatok o tom informoval portugalský premiér António Costa.

Portugalsko a Španielsko by mohli do ďalších európskych krajín posielať množstvo skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý dostávajú z celého sveta, skonštatoval Costa. Neposkytol ďalšie podrobnosti, no agentúra AP upozorňuje, že vybudovanie takého podmorského plynovodu by pravdepodobne trvalo niekoľko rokov.

Krajiny Európskej únie (EÚ) majú problémy nájsť spoločnú cestu, ako sa zbaviť závislosti od ruského zemného plynu. Ruský prezident Vladimir Putin pritom plyn využíva ako zbraň, aby na blok zatlačil a uvoľnili sankcie, ktoré na Rusko uvalili v súvislosti s jeho vojnou na Ukrajine.

Prerušil už dodávky plynu do viac ako desiatky krajín EÚ a zredukoval export do ďalších, vrátane Nemecka. Mnohí európski predstavitelia sa preto obávajú, že v zime by mohol vypnúť dodávky do Európy.

Dvojica krajín na Pyrenejskom polostrove dostáva LNG prostredníctvom plynovodu z Alžírska a Maroka a tiež loďami zo Spojených štátov alebo Nigérie. Medzi Španielskom a Portugalskom a zvyškom Európy však v súčasnosti nie je dostatok energetických prepojení.

„Pyrenejský polostrov má kapacitu nahradiť veľkú časť skvapalneného zemného plynu, ktorý stredná Európa v súčasnosti dováža z Ruska,“ povedal Costa novinárom.

So šiestimi zariadeniami na spracovanie LNG v Španielsku, vrátane najväčšieho v Európe, ktoré sa nachádza v Barcelone, a jedným v Portugalsku, pokrýva dvojica krajín tretinu európskej kapacity na spracovanie LNG. Terminály v prístavoch menia dodávky LNG naspäť na plyn a posielajú ho ďalej do domov a firiem.

Kým nebude dobudovaný plynovod, mohli by pritom krajiny podľa Costu posielať LNG aj loďami do iných európskych prístavov.

Francúzska vláda podľa portugalského premiéra stále namieta proti výstavbe plynovodu cez Pyreneje, čo zdôvodňuje obavami o životné prostredie, a Európska komisia vyhodnocuje možnosť spojenia do Talianska.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá