Eve sa podaril úspech, o ktorom sa ešte bude hovoriť. Slovensko má nový materiál, ktorý nakopne 3D tlač

  • Slovenka Eva Mizerová prišla s inovatívnym nápadom
  • Evin produkt výrazne prispeje k rozvoju 3D tlače aj v našej krajine
  • Nápad podporil Slovnaft, ktorý tým rozšíril svoje portfólio
slo
Spoločnosť Slovnaft chce prispieť k rozvoju 3D tlače nielen na Slovensku, ale aj vo svete. zdroj: Slovnaft, Canva
  • Slovenka Eva Mizerová prišla s inovatívnym nápadom
  • Evin produkt výrazne prispeje k rozvoju 3D tlače aj v našej krajine
  • Nápad podporil Slovnaft, ktorý tým rozšíril svoje portfólio

Mladá Slovenka Eva Mizerová sa pred 6 rokmi prihlásila do absolventského programu s názvom Growww. Po troch rokoch práce v spoločnosti Slovnaft sa stala odbornou inžinierkou na oddelení Vývoj a rozvoj produktov, kde vznikol jej nápad vyvinúť receptúru materiálu vhodného pre 3D tlač.

Slovnaft jej nápad podporil – a práve vďaka tomu úspešne rozšíril svoje portfólio o nový produktu v segmente, v ktorom doteraz nepôsobil.

Vyvinutý materiál, ktorého základom je polypropylén, ponúka vynikajúcu odolnosť voči mechanickému poškodeniu, chemikáliám, deformácii či vlhkosti.

Tento nový produkt spoločnosti Slovnaft sa bude predávať pod názvom Primolen a vyrábať ho bude dcérska spoločnosť Skupiny MOL, Aurora. Tá sa špecializuje na inovatívne plastové materiály.

„Veľmi sa teším, že sa nám podarilo vytvoriť tento produkt, a teším sa aj na to, aké nové výrobky z neho ľudia vyrobia,“ uviedla Eva pre Startitup.

YouTube video player

Kto je Eva Mizerová

Eva Mizerová v roku 2018 nastúpila do spoločnosti Slovnaft v rámci absolventského programu Growww po tom, čo vyštudovala analytickú chémiu na Fakulte potravinárskych a chemických technológií.

Vtedy ako absolventka nastúpila na oddelenie Optimalizácie. Po troch rokoch prešla na oddelenie Vývoj a rozvoj produktov, kde pracuje dodnes. A práve tu vznikol nápad vyvinúť materiál pre 3D tlač. 

Vývoj receptúry produktu trval tri roky a nakoniec, vďaka Evinmu odhodlaniu a znalostiam, sa nápad podarilo pretaviť do reálneho produktu a zaradil sa do predajného portfólia Slovnaftu. 

Chcem vedieť viac →

R61_3954
zdroj: Slovnaft – Primolen sa v Slovnafte predáva vo forme granulátu.

3D tlač je budúcnosťou mnohých odvetví

Základom nového materiálu spoločnosti Slovnaft je polypropylén. Ide o jeden z najbežnejších plastov v mnohých odvetviach. 

Polypropylén bežne nájdeme v automobilovom, strojárenskom či potravinárskom priemysle. Tento materiál sa používa aj ako náplň do 3D tlače, ale jeho receptúru je potrebné modifikovať. 

„Polypropylén je vo všeobecnosti známy tým, že sa ľahko zmraští a skrúti, preto nie je preferovaný pre aplikáciu 3D tlače. My sme sa ale rozhodli modifikovať jeho receptúru a optimalizovať ho pre podmienky 3D tlače,“ vysvetľuje mladá inžinierka. 

Modifikáciou zloženia jedného polypropylénového typu, ktorý má Slovnaft vo svojom portfóliu, sa podarilo dosiahnuť podstatne vyššiu pevnosť materiálu a aj jeho stabilitu pri spracovaní 3D tlačou.

„Sme mimoriadne hrdí na to, že sme naše portfólio rozšírili o nový inovatívny produkt, ktorý spĺňa najvyššie štandardy kvality. Naším dlhodobým cieľom je prispieť k rozvoju 3D tlače, a to nielen na Slovensku, ale aj vo svete,“ povedal Matúš Horváth, manažér útvaru Vývoj a rozvoj produktov.

R61_4095
zdroj: Slovnaft – Primolen je vďaka pridaniu špeciálneho plniva vhodný do 3D tlače.

R61_4173
zdroj: Slovnaft – Základom Primolenu je jeden z najbežnejšie používaných plastov – polypropylén.

Pozná ho každý Bratislavčan

Keď sa povie Slovnaft, väčšina ľudí si vybaví čerpacie stanice a veľkú rafinérku. Menej ľudí však vie, že Slovnaft patrí medzi najväčších výrobcov plastov – polyetylénu a polypropylénu. Ide o približne 8-percentný podiel z celkového výrobného portfólia rafinérie.

Na základe stratégie Shape Tomorrow Skupiny MOL, do ktorej Slovnaft patrí, sa podnik chce postupne transformovať od dnes dominantnej výroby motorových palív smerom k plastom a chemikáliám.

Využiť chce aj príležitosti vyplývajúce z prudkého nárastu dopytu v strednej, západnej a východnej Európe po polyméroch predovšetkým v automobilovom, elektrotechnickom a nábytkárskom priemysle. Do roku 2050 Skupina plánuje dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Primárnym cieľom Skupiny je sústrediť sa na obnoviteľné palivá, podporu rôznych foriem mobility, zelené investície a vytváranie hodnoty z odpadu. Pozri si viac →

Slovenský produkt má široké využitie

Primolen podľa receptúry Evy Mizerovej je v 3D tlači ideálny pre komponenty, ktoré sa bežne poškodzujú alebo potrebujú častú výmenu, pretože vykazujú dobrú rázovú odolnosť, ako aj dobrú odolnosť voči poškrabaniu.

Má nízku hustotu, vďaka čomu je možné vytváranie ľahkých dielov aj v prípade veľkorozmerných komponentov. Tento typ produktu môžu používať dizajnéri, inžinieri a podniky na výrobu pokročilých 3D prototypov, alebo aj finálnych dielov.

Zámerom bolo, aby ho zákazníci používali napríklad na výrobu súčiastok do áut alebo do strojov. Hlavná výhoda Primolenu pre 3D tlač je jeho mechanická a chemická odolnosť.

Ďalšie výhody daného typu Primolenu:

  • Má nižšiu tendenciu k deformáciám pri teplotných zmenách. Výsledkom je menšie zmršťovanie a lepšia presnosť rozmerov hotových produktov.
  • Je vhodný na použitie v automobilovom, elektroinžinierskom a stavebnom priemysle, kde je potrebná kombinácia pevnosti, ľahkosti a rezistencie voči chemikáliám.

Najväčší potenciál využitia materiálu pre 3D tlač od spoločnosti Slovnaft je najmä v automobilovom priemysle, ale vhodný je aj pre ďalšie segmenty:

  • domáce spotrebiče,
  • elektronika,
  • nábytok,
  • automobilový exteriér – obloženie dverí a kufra, blatníky a pod.,
  • automobilový interiér – vnútorné stĺpiky, sedadlá a pod.,
  • pod kapotou auta – predné nosiče, ventilátory, plášte, chladiace nádrže, zásobníky, ohrievače.

R61_3949
zdroj: Slovnaft – Primolen sa predáva v dvoch farebných prevedeniach.

Absolventi môžu naštartovať svoju kariéru v ročnom programe

Growww je ročný program spoločnosti Slovnaft, určený pre čerstvých absolventov magisterského alebo inžinierskeho štúdia.

Čo program ponúka:

  • Plný úväzok a adekvátne ohodnotenie: Účastníci môžu získať zamestnanie na plný úväzok s konkurencieschopným platom a širokou ponukou benefitov.
  • Mentoring: Účastníci programu si môžu spomedzi skúsených kolegov vybrať svojich mentorov, ktorí im poskytujú podporu a vedenie počas celého roka a uľahčujú tak prechod z akademického prostredia do pracovného života.
  • Rozvojové aktivity: Program zahŕňa rôzne školenia a tréningy zamerané na odborný a osobnostný rozvoj, ako aj exkurzie do výrobných prevádzok, ktoré umožňujú lepšie pochopiť fungovanie spoločnosti.
  • Team Task Competition: Účastníci pracujú v medzinárodných tímoch na vlastných projektoch. Tie najlepšie z nich sú na záver programu prezentované top manažmentu Skupiny MOL.
  • Onboarding Day: Na úvodnom podujatí majú účastníci možnosť stretnúť sa s ostatnými kolegami z programu a spoznať top manažment Skupiny MOL, do ktorej Slovnaft patrí.

Pozri si viac →

Trojročná spolupráca s odborníkmi

Vývoj receptúry produktu trval tri roky. Na jeho testovaní a vývoji úzko spolupracovali aj odborníci zo Slovenskej akadémie vied a Technickej univerzity v Košiciach. 

„Robili sme mnoho testovaní, kým sme vytvorili finálnu receptúru. Riešili sme najmä, či navrhnutý materiál naozaj funguje pre 3D tlač, či je tam dobrá adhézia, priľnutie o podložku alebo či sa pri tlači nebude krútiť a mraštiť, vysvetľuje Eva.

Okrem Evy a Slovnaftu sa na analýze mechanických a fyzikálnych vlastností granulátu podieľali aj zahraniční odborníci. Slovákom poskytol podporu Nemecký výskumný inštitút SKZ – Das Kunstsoff-Zentrum. 

Primolen pre 3D tlač sa predáva vo forme granulátu, ktorý je vhodný do niektorých typov 3D tlačiarní. Z granulátu sa však vyrábajú už známejšie filamenty, ktoré sa používajú do väčšiny 3D tlačiarní. Chcem sa dozvedieť viac →

R61_4202
zdroj: Slovnaft – Na testovaní nového materiálu sa podieľali aj odborníci zo zahraničia.

3D tlač má využitie v rôznych segmentoch

Dlhodobým cieľom spoločnosti Slovnaft je prispieť k rozvoju 3D tlače nielen na Slovensku, ale aj vo svete. 3D tlač má pritom podstatné zastúpenie v rôznych segmentoch, v ktorých má široké využitie, no na Slovensku nie je až taká populárna ako v iných krajinách.

3D tlač sa stáva základom modernej výroby, ktorá ponúka kreatívne a efektívne riešenia v mnohých odvetviach. Hlavnou výhodou 3D tlače sú neobmedzené možnosti z pohľadu geometrie produktu.

Nie je potrebná žiadna forma, takže od návrhu prototypu až po vytlačenie výrobku prejde len niekoľko hodín. S pokračujúcim technologickým pokrokom sa očakáva ďalšia expanzia jej možností a využitia.

  • Priemysel a výroba: výroba náhradných dielov pre stroje a zariadenia.
  • Zdravotníctvo: protézy a ortézy, chirurgické pomôcky, modely ľudských orgánov na plánovanie operácií či tréning lekárov.
  • Stavebníctvo: presné repliky budov a architektonických návrhov, 3D tlač domov.
  • Letecký a vesmírny priemysel: ľahké a odolné komponenty, náhradné diely, možnosť tlače priamo na orbitálnych staniciach.
  • Spotrebná elektronika: kryty na telefóny, notebooky a iné zariadenia.
  • Prototypy zariadení: testovanie dizajnu a funkčnosti pred sériovou výrobou.
  • Umelá inteligencia a robotika: výroba častí robotov, výskum a testovanie nových technológií v kombinácii s AI.

Najnovšie videá

Trendové videá