Evka objavila takmer mŕtve remeslo a dnes vďaka nemu vyrába knihy, aké nenájdeš nikde na svete

  • Evka je študentka z Oravy, ktorá začala vyrábať originálne knihy
  • Jej tvorba sa odvíja od koptskej väzby, no šitie prispôsobila sebe
  • Premieňa knihy na originálne kúsky, ktoré potešia nejedného milovníka kreativity
knihy ručná práca koptská väzba handmade diár fotoalbum
Koptská väzba kníh Xanty Books
  • Evka je študentka z Oravy, ktorá začala vyrábať originálne knihy
  • Jej tvorba sa odvíja od koptskej väzby, no šitie prispôsobila sebe
  • Premieňa knihy na originálne kúsky, ktoré potešia nejedného milovníka kreativity

Mnoho vecí postupne prešlo do online podoby, stále sa však nájdu ľudia, ktorí sa venujú tvorbe rôznych kníh a denníkov. Jedným z nich je Evka Kozoňová, študentka bakalárskeho ročníka na fakulte umenia v Ostrave.

Evka stojí za značkou Xanty Books, ktorá pokrýva knižnú tvorbu. Názov Xanty síce znie záhadne, no príbeh skrytý za týmto slovom je jednoduchý.

„Ešte na základnej škole sme mali na domácu úlohu vymyslieť nejaký pseudonym. Už si vôbec nepamätám, ako som sa dostala k tomuto sledu písmen, no jeho znenie si pamätám dodnes,“ opisuje Evka.

Ako pokračuje, snívala o tom, že raz bude spisovateľkou, pričom sa chcela podpisovať pod týmto pseudonymom. Teraz síce knihy nepíše, ale tvorí ich. „Tento názov je pre mňa hlavne pripomienku môjho detského ja, plného snov o budúcnosti,“ dodáva.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

K umeniu má blízko nielen vďaka knihám

Evka pochádza z Oravy, konkrétne z Oravského Veselého. S tvorbou začala počas leta v roku 2019, pričom dnes má 22 rokov a výrobe kníh sa venuje naplno.

Ešte pred niekoľkými rokmi spievala v mládežníckom zbore, avšak kvôli nedostatku času, za ktorým stála brigáda a štúdium, s tým musela skončiť.

„Už 5 sezón pracujem pod Oravskou galériou na Slanickom ostrove umenia. Pracujem ako lektorka na ostrove, kde sprevádzam ľudí, plavím sa na lodi, kde sa priúčam zas niečomu inému,“ hovorí. K umeniu sa tak nedostáva len prostredníctvom kníh.

Evka za veľkú výhodu považuje to, že počas prestávok a plavieb sa môže venovať aj šitiu kníh. Ako hovorí, veľa z nich bolo zošitých a nafotených v tomto prostredí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

K tvorbe sa dostala prostredníctvom školy

Mladá študentka sa k výrobe kníh dostala prostredníctvom vysokej školy a profesorke, ktorá pre študentov pripravila týždenný workshop, kde sa mali naučiť základy knižnej tvorby a viazanie dvoch druhov kníh.

„Za jeho absolvovanie však neboli žiadne kredity, tak sme sa v pondelok stretli 4, vrátane profesorky,“ hovorí Evka. Za negatívum to však nepovažuje, pretože sa vďaka tomu mohla postupu venovať podrobne.

Za týždeň workshopu teda vytvorili dve knihy. Jedna bola klasická kniha v tvrdej väzbe, ktorú každý z nás pozná. Tá druhá môže byť pre väčšinu neznáma, pretože ide o koptskú väzbu. Ako Evka opísala, jej hlavným znakom je, že má odhalený chrbát, na ktorom je vidno šitie.

„Už počas tohto workshopu som uvažovala nad tým, či by sa nedalo s týmto šitím experimentovať, využiť to, že nemá chrbát a má odhalené šitie,“ hovorí.

Stretol si sa už s koptskou väzbou kníh?

Začínala pri starých novinách

Evka chcela vedieť, ako by vyzeralo, keby sa zo šitia stala ozdoba knihy, a tak začala experimentovať. Jej prvé výtvory boli staré rozrezané noviny, neskôr vytvorila prácu do školy, stále však pokračovala ďalej.

„Posúvala som svoje hranice, vymýšľala ako zošiť aj zložitejšie motívy, a tak začali vznikať prvé knižky pre moje kamarátky,“ konštatuje. Práve kamarátky Evku presvedčili, aby si vytvorila stránku, kde svoju tvorbu začne prezentovať.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

Tu prišiel na rad jej pseudonym z detstva – Xanty. „Hneď ako prišli prvé nápady na šitie a prvé podarené knižky, snažila som sa nájsť niečo podobné aj na internete. No bez úspechu,“ hovorí Evka.

Zaujímavé je, že sa jej podarilo vytvoriť druh šitia, ktorý ešte nikto predtým nevidel. Evka je teda jediná, kto vie takéto knihy zošiť. Ako opísala, knihy, ktoré šije teraz, nie sú šité priamo koptskou väzbou. „Tá je šitá do obyčajných pásikov. Knižky, ktoré šijem ja, vznikli experimentovaním s koptskou väzbou, vychádzajú z nej,“ vysvetľuje.

Všetko začína pri komunikácii

Ako Evka vysvetľuje, knižka sa skladá z papierov, lepenky, ktorú obaľuje do rôznych papierov a nite. Tvorba je časovo náročná. „Ak by som sa knižke venovala každý deň od rána do večera, viem ju vyrobiť aj za 5 dní. No väčšinou výroba jednej knižky trvá aj 2-3 týždne,“ hovorí.

Evka nám prezradila celý proces práce. Všetko začína pri komunikácii so zákazníkom. Každého sa pýta na detaily, ktoré potrebuje vedieť, aby kniha bola podľa predstáv zákazníka.

Ďalej príde na rad výber materiálov, plánovanie a presné počítanie. „Pri mojej tvorbe hrajú rolu aj milimetre. Najprv si musím vypočítať, koľko materiálu budem potrebovať,“ opisuje. Na výpočty má zošitý jeden malý diár, v ktorom má všetky objednávky s výpočtami pokope.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

Následne na rad prichádza rezanie papierov a lepenky. Kým sú papiere zaťažené pod závažím, čo zabezpečí ich ohyb, Evka zatiaľ pracuje na obálkach, ktoré obaľuje do 4 vrstiev papiera. Tu je tiež dôležité precízne meranie.

„Každú vrstvu po nalepení musím dať zaťažiť a počkať, kým lepidlo zaschne. Táto časť je časovo najnáročnejšia, preto presne neviem určiť, koľko času mi zaberie výroba jednej knižky,“ vysvetľuje.

Vedkyňa Lenka ľudí učí o koronavíruse: Očkovanie manipuluje DNA a chcú nás čipovať? Sú to hlúposti

Každá kniha je autentická

Kým sú papiere aj lepenkové obálky zaťažené pod závažím, Evka pracuje na návrhu šitia, ktorý si pripravuje v počítači. Tu najviac pracuje jej predstavivosť.

Keď má pripravené vnútro knižky, teda predierkované zložky a lepenku obalenú do všetkých vrstiev papierov, môže prejsť k šitiu. Ešte predtým ako začne, si musí rovnaké dierky spraviť aj do dosiek.

„Potom prichádza moja najobľúbenejšia časť – šitie, ktoré je časovo taktiež náročné. Klasická koptská väzba sa šije rýchlejšie a jednoduchšie, lebo tam je menej švov a netreba tak uvažovať nad každým uzlíkom a stehom,“ vysvetľuje Evka.

Týmto procesom je kniha takmer hotová. „Prvé, čo spravím po došití je to, že si ju celú s úsmevom prehliadnem,“ konštatuje. Po odmeraní hrúbky a zapísaní detailov na rad prichádza fotenie, balenie a odoslanie výrobku.

Výhodou je, že Evka knihy vždy balí do papierov, ktoré sú zvyškové. To, že do svojich výrobkov vkladá samú seba potvrdzuje aj fakt, že ku knižke pripojí aj ručne napísané detaily o knihe, svoj kontakt a ďakovnú kartičku.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

Niektoré knihy vznikajú intuitívne

Okrem toho, že Evka tvorí knihy na predaj, väčšinou tvorí podľa požiadaviek zákazníka. „Človek sa mi často ozve len s približnou predstavou. Spoločným úsilím sa teda dopracujeme k výslednej predstave objednávke,“ hovorí.

Ako však dopĺňa, aj napriek tomu, že má rada výzvy, nie vždy môže splniť všetky požiadavky, ktoré si od nej zákazník vyžiada. Komunikácia je podľa Evky najľahšia s ľuďmi, ktorí majú jasnú predstavu. Väčšinou ide o umelcov.

Produkty na predaj vznikajú z odrezkov papierov. „Baví ma kombinovať rôzne farby a spájať ich do jednotlivých kníh. Tieto knižky vznikajú skôr intuitívne,“ konštatuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

Vďaka tomu, že Evka si sama dáva tie najťažšie požiadavky, neustále sa posúva vpred. Aj napriek tomu, že tvorí necelé dva roky, hovorí, že už stihla nadobudnúť mnoho skúseností.

„Mojou zatiaľ najťažšou objednávkou bola práca s akvarelovým papierom. Nikdy predtým som s ním nepracovala a nemala som s ním žiadne skúsenosti,“ hovorí Evka a dodáva, že pri tvorbe skicára sa s týmto papierom mnohému naučila. Skicár sa nakoniec stal jej najobľúbenejšou knihou, ktorú vytvorila.

Koláče, aké sa len tak nevidia. Foodblogerke Zuzke nechýba kreativita, v kuchyni doslova čaruje

Najväčší záujem je o fotoalbumy

Podľa Evky sa už každý handmade tvorca stretol s argumentmi, že výrobky sú veľmi drahé a radšej si kúpia obyčajný produkt v obchode.

Sú však aj takí, ktorí ručnú prácu stále vedia oceniť a podporiť. „Asi najväčší záujem je o fotoalbumy. Človek vie, že keď si ho kúpi, tak ho bude ešte využívať a vráti sa k nemu,“ konštatuje.

Čo sa týka fotoalbumov, ktoré Evka vyrába, tie s čistými stránkami sú hlavne pre kreatívnych ľudí, ktorí chcú svoje spomienky uchovať na jednom mieste, spolu s dotykom aj ich vlastnej kreativity.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

„Každý si fotoalbum môže vyzdobiť podľa vlastných predstáv. Nalepiť si k fotkám spomienky, napísať citáty, dátumy, myšlienky či zážitky,“ opisuje svoj najpredávanejší produkt Evka.

Okrem klasických fotoalbumov je záujem aj o takzvané baby knihy, čo sú fotoalbumy pre bábätká. Rodičia si vďaka ním môžu uchovať spomienky nielen na tehotenstvo, ale aj spomienky na prvé mesiace, kroky a zážitky so svojím dieťaťom.

Vpred ju posúva aj spätná väzba

Evka je jedným z tých ľudí, ktorí sa radi inšpirujú svojím okolím. Ako hovorí, inšpiráciu na námety hľadá všade okolo seba, teda v prírode, v ľudových motívoch či ornamentoch.

„Inšpiráciou na tvorbu sú mi aj moji blízki, rodina, priatelia, ďalší handmade tvorcovia, no hlave všetci tí, čo ma oslovia, že sa im moja tvorba páči a chceli by mať knižku odo mňa doma,“ hovorí Evka.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

Mladá milovníčka ručnej práce si zakladá aj na spätnej väzbe zákazníkov. Každé milé slovo, ktoré jej ľudia adresujú, je pre ňu nakopnutím k tomu, aby neprestávala tvoriť.

„Pre mňa sa tvorba stala už taká dôležitá, že je pre mňa ťažké niekoľko dní nešiť a netvoriť. Je to moja záľuba, môj koníček, vypĺňa môj voľný čas a hlavne to robím s radosťou,“ vyjadruje svoju radosť z koníčka, ktorý sa nakoniec stal jej prácou.

Presadiť sa s ručnou prácou si vyžaduje dlhý proces

Je zrejmé, že aj vďaka uponáhľanej dobe šla precízna ručná práca do úzadia. Ľudia často siahajú po tých najlacnejších možnostiach, ktoré im ušetria nielen peniaze, ale aj čas.

Presadiť sa s ručnou prácou teda môže byť pre nádejných tvorcov náročné. Ako však Evka hovorí, dôležité je vedieť, že to je hlavne dlhý proces.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

„Treba byť veľmi priebojný človek a vedieť sa predať. Ja sama skôr patrím k ľuďom, ktorí majú radi svoj pokoj, je im trápne osloviť nejakých ľudí s myšlienkou: Aha ja som tu, toto tvorím, kúpte si to,“ opisuje Evka.

Dôležitá je tiež podpora okolia a prezentácia samého seba. „Dobré recenzie predávajú. Aj to, ako vystupujete, hrá svoju rolu v tom, či si niekto od vás niečo kúpi,“ hovorí. Ako pokračuje, keď človek vidí, že tvorca do svojich výrobkov dáva kúsok seba, svoj čas, skúsenosti a vášeň, ide to jednoduchšie.

Kopírovanie iných ľudí nie je cesta

Pre Evku je v ručnej práci dôležitá láska k samotnej tvorbe. „Takže nájsť si niečo, v čom som dobrý, čo ma baví, no viem na tom aj niečo zarobiť,“

Veľkou výhodou je, ak človek príde s niečím, čo na trhu ešte nie je. „Myslím, že podstatu tvorby dobre popisuje japonské slovo IKIGAI. Spája v sebe 4 otázky: Čo milujete? V čom ste dobrí? Čo svet potrebuje? Za čo môžete dostať zaplatené?“ vysvetľuje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

Tvorba kníh si podľa Evky vyžaduje veľa trpezlivosti, presnosti a schopnosti učiť sa z vlastných chýb. Ako hovorí, človek, ktorý chce tvoriť knihy, musí mať cit k papierom, byť dobrý v rysovaní a v počítaní, no mať tiež bohatú predstavivosť.

Okrem toho je však dôležitá originálnosť. Aj Evka potvrdzuje, že kopírovanie iných ľudí nie je cesta. „Treba si nájsť svoj spôsob, svoju originalitu a výnimočnosť,“ dodáva.

Svoju budúcnosť si neplánuje, ale sníva

Evka sa chce tvorbe venovať aj v budúcnosti, nech to už je v akejkoľvek forme. Ako nám však prezradila, zatiaľ nemá nijaké veľké plány do budúcna.

„Nenazvala by som to plány, ale skôr sny. Svoju budúcnosť si neplánujem, ale snívam. Teraz je môj najväčší sen úspešne dokončiť štúdium,“ hovorí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Xanty (@xanty.books)

Čo sa týka tvorby, Evka sníva o malej dielničke alebo miestnosti v dome, ktorá by sa stal jej tvorivým miestom. Ako však hovorí, pracovný kútik už má u seba v študentskej izbe. To bol jej posledný sen, ktorý sa jej vďaka rodine splnil.

„V živote mi zatiaľ všetko prichádza postupne a ja to tak nechávam plynúť. Keď sa mi naskytne nejaká príležitosť, zvážim ju, no a potom sa rozhodnem ako ďalej,“ dodáva na záver Evka.

Lukáš Kimlička najradšej fotí športovcov. Majú obrovskú disciplínu, nikdy mi do fotenia nerozprávajú (ROZHOVOR)

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: Instagram

Najnovšie videá

Trendové videá