Ex-kotlebovec Mazurek má na krku nové obvinenie, hrozia mu až dva roky za mrežami
- Pre bývalého poslanca ĽSNS, dnes Republika nejde o prvé obvinenie
- Za pozvánku na protest počas núdzového stavu mu hrozia dva roky väzenia
- Pre bývalého poslanca ĽSNS, dnes Republika nejde o prvé obvinenie
- Za pozvánku na protest počas núdzového stavu mu hrozia dva roky väzenia
Poslanec Milan Mazurek sa spolu s niekoľkými kolegami odštiepil od ĽSNS, ktorá si od viacerých kritikov vyslúžila neonacistickú nálepku. Všetci vtedy svorne tvrdili, že nové hnutie Republika nemá s Kotlebovou stranou nič spoločné. Spoluzakladateľ nového hnutia však pokračuje minimálne v šnúre obvinení.
To najnovšie sa týka protestu, na ktorý pozýval prostredníctvom sociálnej siete. Obvinenie sa týka prečinu podnecovania, za ktorý Mazurekovi hrozia až dva roky za mrežami. Informuje o tom na sociálnej sieti.
Strana obvinenia odmieta. „Kriminálna polícia ma oficiálne obvinila z prečinu podnecovania, za ktorý hrozia až 2 roky vo väzení. Spáchať som ho mal vraj tým, že som verejne pozval ľudí na protest proti vláde… Fakt len tým,“ bráni sa poslanec.
Mazurek zverejnil aj text obvinenia, v ktorom je citovaný aj predmetný príspevok na sociálnej sieti, ktorým pozýva ľudí na protest, ktorý sa konal 17. októbra 2020. Samotné pozývanie na protest nie je ani prečinom, ani trestným činom. Protest sa však konal v čase núdzového stavu, kedy bolo zakázané zhromažďovanie sa.
„Žiadna koronachrípka nie je dôvodom pre zlikvidovanie ekonomiky a zruinovanie zdravotníctva. Ľudia si zaslúžia žiť dôstojný život a nie prekračovať deň za dňom v strachu o budúcnosť,“ uvádza Mazurek v texte k zverejnenému videu.
Podnecovanie na Facebooku
Právnik Igor Slovák, ktorý na svojom blogu na portáli Univerzity Komenského rozoberá práve facebookových hoaxerov, uvádza, že „za podnecovanie sa považuje každý prejav, ktorý je spôsobilý vyvolať u iných osôb rozhodnutie spáchať trestný čin, neplniť dôležitú povinnosť uloženú zákonom alebo na jeho základe, alebo závažne porušovať verejný poriadok. Tu je potrebné zdôrazniť, že Trestný zákon nevyžaduje aby k takémuto neplneniu reálne prišlo, postačí konanie páchateľa, ktorý na také neplnenie podnecuje,“ upozorňuje právnik.
Odvoláva sa na § 337 Trestného zákona, ktorý uvádza, že „kto verejne podnecuje na trestný čin alebo verejne vyzýva na hromadné neplnenie dôležitej povinnosti uloženej zákonom alebo na jeho základe, alebo na závažné porušovanie verejného poriadku, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“
Mazurek teda nemusel na protest ani chodiť, úplne stačilo na Facebooku zverejniť výzvu, aby sa ľudia protestu zúčastnili a de facto tak porušili platné nariadenia.
Mazurekove opletačky
V septembri 2019 Mazureka súd uznal vinným z extrémizmu a tak prišiel o mandát v NR SR. Spolu s ďalšími parlamentnými voľbami sa však vrátil do poslaneckej lavice. Neskôr si zavaril opäť, keď rozšíril hoax o tom, že útočník v škole vo Vrútkach bol rómskeho pôvodu. Na poslanca kvôli tomu podalo trestné oznámenie viacero ľudí, medzi nimi poslanci Ján Benčík (Za ľudí) či Peter Pollák (OĽaNO).
Zdroje: MilanMazurek, Uniba.sk