Existuje miesto, kde Ukrajinci „nakopávajú“ Rusov. Krym je pre Kremeľ jedna veľká slabina
- Ukrajinci poriadne sťažujú život Rusom na Kryme
- V budúcnosti sa im môže podariť odrezať zásobovacie trasy
- Ukrajinci poriadne sťažujú život Rusom na Kryme
- V budúcnosti sa im môže podariť odrezať zásobovacie trasy
Ukrajinci momentálne prešli do defenzívy a bránia sa ruskému útoku hlavne v oblasti Charkova. Existuje však jedna oblasť, kde Ukrajinci úspešne vedú útok – tou je okupovaný polostrov Krym. Denník The Economist uvádza, že na Kryme majú Ukrajinci nad Rusmi prevahu.
Slabosť Rusov je spôsobená geografiou polostrova a faktom, že Kyjev disponuje strelami dlhého doletu, ktoré úspešne zasahujú zásobovacie trasy a logistiku na Kryme.
Práve Krym padol do rúk Rusov ako prvý ešte v roku 2014, a to bez značného odporu. Toto letovisko je symbolom pýchy Vladimira Putina a rozhodne je to najprominentnejšie územie, ktoré spadá pod ruskú okupáciu. Rozhodne je to však aj najzraniteľnejšie územie, ktoré Rusi okupujú, a to napriek tomu, že Putin do vojenskej infraštruktúry na Kryme investoval milióny
Vojenský stratég sir Lawrence Freedman uviedol, že Krym je pre Rusov slabina, no je vysoko nepravdepodobné, že by sa ho Ukrajinci v blízkom období pokúsili prácne dobyť napríklad pomocou vylodenia.
Ukrajinci chcú odrezať zásobovacie trate
Ukrajinci sa budú snažiť ďalej využiť ruskú slabosť a pripísať si na konto ďalšie úspechy. Už teraz sa môže Kyjev pochváliť zdecimovaním Čiernomorskej flotily. Ukrajincom sa podarilo potopiť alebo poškodiť desiatky jej plavidiel, čo vyústilo k premiestneniu zbytku flotily do ruského prístavu v Novorossijsku. Flotila má momentálne veľmi obmedzený prístup k Čiernemu moru a tiež neplní svoju zásobovaciu úlohu, pretože Ukrajinci potopili tri jej výsadkové lode triedy Ropucha určené k zásobovaniu.
Okrem obmedzeného zásobovania po mori, Ukrajinci poškodili aj Kerčský most, ktorý spája Krym s ruskou pevninou. Nie je vylúčené, že v budúcnosti túto zásobovaciu cestu úplne odrežú.
Rusi sa pokúšajú udržať zásobovanie ostrova a vojenských jednotiek pomocou železničnej trate vedúcej z okupovaných území Ukrajiny, hlavne Mariupoľu. Aj táto trať je ale v dosahu ukrajinského delostrelectva. Odrezanie zásobovania by urobilo z polostrova dlhodobo neudržateľné územie, čo by mohla byť páka Ukrajincov na vyjednávanie o skončení vojny.
„Ukrajinská kampaň je kombináciou vojenskej a politickej stratégie. Politicky je Krym najpodstatnejšou ruskou državou, ale je tiež veľmi zraniteľný,“ zhodnotil situáciu bývalý poradca nemeckého ministerstva obrany Nico Lange.
Americký generál Ben Hodges dlhodobo tvrdí, že Ukrajinci môžu spraviť Krym pre Rusov neudržateľný, a to bez toho, aby naň museli fyzicky stúpiť.
Záťaž pre ruskú ekonomiku
Vďaka munícii ATACMS sa Ukrajincom darí likvidovať aj krymskú protivzdušnú obranu. Hlásené boli útoky na ruské letiská, radary i zničenie S-400 či iných systémov na protivzdušnú obranu. Ničenie protivzdušnej obrany môže byť príprava na nasadenie stíhačiek F-16, ktoré by mali k našim východným susedom doraziť počas tohto roku.
Polostrov sa navyše potýka aj s ekonomickými problémami. Jeho ekonomika do veľkej miery závislá od turizmu, no súčasná situácia z neho nerobí turistické lákadlo.
„Krym sa z prestížneho projektu zmenil na záťaž pre ruské zdroje,“ komentoval Ben Barry z Medzinárodného inštitútu strategických štúdií.
Ukrajinci pri útokoch využívajú nielen muníciu od USA či iných spojencov z NATO, dôležitou súčasťou pomoci sú aj spravodajské informácie. Práve vďaka satelitným snímkam vedia, kde majú zaútočiť.
Okrem spravodajských informácií sú dôležitým prvkom aj spravodajskí dôstojníci v utajení, ale aj partizáni, ktorí na Kryme pôsobia a zapájajú sa aj do sabotáží. Napríklad dvojica mladých žien mala na Kryme otráviť desiatky ruských okupantov otráveným alkoholom a jedlom.
„Pokiaľ budú ruskí okupanti na ukrajinskom Kryme, niečo tam bude pravidelne explodovať,“ povedal pre Politico hovorca ukrajinského námorníctva Dmitrij Pletenčuk.
Zdroje: The Economist, Politico