Existujú len dve možnosti konca Hegerovej vlády, udrel politológ

  • Hlasovanie o vyjadrení nedôvery súčasnej vláde bude vo štvrtok
  • Politológ Jozef Lenč pre Startitup prezradil, ako vidí súčasnú situáciu
Na snímke Heger a Matovič
TASR/Martin Baumann
  • Hlasovanie o vyjadrení nedôvery súčasnej vláde bude vo štvrtok
  • Politológ Jozef Lenč pre Startitup prezradil, ako vidí súčasnú situáciu

Na Slovensku je aktuálne témou číslo jeden hlasovanie o vyjadrení nedôvery vláde Eduarda Hegera (OĽANO). K samotnému aktu malo dôjsť už v utorok, avšak situácia sa zamotala. 77 poslancov totiž dalo zelenú presunutiu kľúčového hlasovania o vyslovení nedôvery vláde na štvrtok podvečer.

O možnom páde vlády sa tak pravdepodobne rozhodne zajtra. S otázkou, aké možnosti sú pri zajtrajšom hlasovaní, ako vidí súčasnú politickú situáciu, ale aj, čo si myslí o údajnej ponuke Igora Matoviča Robertovi Ficovi, sa redakcia Startitupu obrátila na politológa Jozefa Lenča.

Politológ: Sú dve možnosti

„Buď to môže byť prvý krok k záchrane súčasnej vlády, aj keď pravdepodobne pozmenenej, ale stále vlády Eduarda Hegera, alebo to môže byť len oddialenie nevyhnutného, ktorým je koniec Hegerovej vlády,“ hovorí pre Startitup Jozef Lenč.

Odborník vidí dva varianty konca vlády. Prvý označuje ako neriadený-hlasovaním sa vláda odvolá, a bude sa potom improvizovať, čo sa bude robiť.

Druhú možnosť označuje ako riadenú, v tomto prípade hovorí o možnosti, že by sa koalícia s opozíciou dohodla na jasnom termíne predčasných volieb, a zároveň aj na konci existencie súčasnej vlády.

heger
zdroj: TASR/Martin Baumann

„To znamená, že sa bude vedieť, akým spôsobom sa postupuje, a že súčasná vláda skončí oveľa alebo o niečo skôr, než by reálne mala skončiť,“ vysvetľuje Lenč.

SaS nehlasovala proti uzneseniu

Za zaujímavý fakt pri včerajšom rokovaní mimoriadnej schôdze však politológ považuje, že strana SaS nebola za preloženie hlasovania týkajúceho sa odvolania vlády. Strana sa hlasovania zdržala. „Je tam asi nádej na nejaké rokovania s výsledkom, čo mimochodom potvrdil včera aj Richard Sulík v rádiu,“ tvrdí Lenč.

Líder SaS Sulík sa mal stretnúť s premiérom Hegerom a ministrom Jánom Budajom (OĽANO) ešte pred hlasovaním. „Je možné, že sa otvorili malé dvierka nejakého rokovania, keďže SaS apriórne neodmietla to presunutie hlasovania,“ argumentuje politológ.

Ohľadom možnosti predčasných volieb sa dnes vyjadril aj minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho by dohoda o predčasných voľbách výmenou za schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok bola racionálnym riešením. Povedal to pred dnešným rokovaním vlády.

Na snímke minister financií
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Skrátenie volebného obdobia napríklad na september (2023, pozn. red.) výmenou za to, že bude normálne fungovať štát a vláda bude môcť vďaka schválenému rozpočtu vyplatiť energetickú pomoc, to je pre nás najvyššie priorita,“ zdôraznil Krajniak. Dodal, že toto isté hovorí hnutie Sme rodina na rokovaniach aj koaličným partnerom, informuje SITA.

Ponúkol Matovič spoluprácu Smeru? Nepríde mi to zvláštne, odkazuje Lenč

Včerajší prekvapivý verdikt poslancov, vyvolal aj podozrenia súvisiace s údajnou korupciou a kupovaním hlasov jednotlivých politikov. Šéf Smeru-SD Robert Fico na tlačovke bezprostredne po hlasovaní doslova vypenil s obvinením, že mu minister financií Igor Matovič ponúkal spoluprácu. Viac sme o tom písali v tomto článku

„V množstve bizarností, ktoré sú späté s touto vládou a s dobou, ktorú žijeme, mi obvinenie, že Igor Matovič, či už sám, alebo prostredníctvom nejakého emisára, dal ponuku Smeru, nepríde zvláštne,“ konštatuje Lenč.

Linhart dal Matovičovi ultimátum

Igor Matovič dnes dostal od poslanca Národnej rady SR Patricka Linharta (Sme rodina) ultimátum, aby ministerstvo pôdohospodárstva okamžite dostalo financie na dokončenie Potravinového semaforu. Ako avizoval Linhart v tlačovej správe, ak mu Matovič nevyhovie, koalícia môže prísť o ďalšieho poslanca. „Dosť bolo sľubov a ja to nevzdám. Som nútený hrať va banque. Išiel som do politiky s jasným cieľom a nevzdám sa ho,“ uviedol Linhart.

Patrick Linhart na sociálnej sieti napísal, že ako prvý potravinový kritik na Slovensku sa postavil mašinérii potravinárov a urobí všetko pre to, aby vznikol Potravinový semafor. Ten bol aj súčasťou jeho predvolebných sľubov. „Politikárčiť som bol donútený, aby som dosiahol náš spoločný cieľ, za ktorý spoločne s vašou podporou bojujem niekoľko rokov,“ dodal poslanec Linhart.

Hlasovanie o vyjadrení nedôvery vláde je naplánované na štvrtok.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá