EXKLUZÍVNA informácia Startitup: Patrik Tkáč má uvažovať o otvorení novej gastroprevádzky
- Podľa informácií Startitup Patrik Tkáč plánuje otvoriť nový gastroprojekt
- Jeho zasadenie má byť do bratislavskej mestskej časti, ktorá je Tkáčovi dobre známa
- Podľa informácií Startitup Patrik Tkáč plánuje otvoriť nový gastroprojekt
- Jeho zasadenie má byť do bratislavskej mestskej časti, ktorá je Tkáčovi dobre známa
Finančník Patrik Tkáč je známy najmä ako spoluzakladateľom finančnej skupiny J&T, no portfólio jeho záujmov je v súčasnosti viac než bohaté. „Finančný žralok“ je posledné roky známy aj svojimi gastroaktivitami.
Vo svojom bratislavskom „rajóne“, mestskej časti Devín, nedávno rozbehol Potraviny od našich, luxusnú reštauráciu Eck, ale aj vináreň. Podľa všetkého tu milionárove plány okolo obľúbenej bratislavskej lokality nekončia a naďalej uvažuje nad novými projektmi v Devíne.
Tkáčov nový gastroprojekt?
Podľa informácií portálu Startitup Patrik Tkáč v súčasnosti uvažuje nad otvorením gastroprevádzky v mestskej časti Devín. Samotnú informáciu nám Patrik Tkáč nepotvrdil. S viacerými otázkami sme sa obrátili na Maroša Sýkoru z Easy Communication, ktorý Tkáča zastupuje. Podľa našich informácií má byť spomínaná prevádzka pivovarom.
Konkrétne sme sa tak pýtali, akým spôsobom sa milionár zapojí do vzniku prevádzky. Taktiež nás zaujímali detaily, ako názov spomínaného gastra či bližšia lokalizácia. Ďalej sme sa pýtali aj na ponuku prevádzky či spôsob investovania Tkáča do gastroprojektu. „Dnes nemám o čom informovať,“ reagoval na otázky stručne Sýkora.
K téme sme oslovili aj starostku Devína Janu Jakubkovič s otázkou, či má o podobnej iniciatíve Patrika Tkáča nejakú vedomosť. „Neviem o tom nič,“ povedala šéfka mestskej časti. Konkrétne nás zaujímalo, či milionár s mestskou časťou neriešil napríklad odkúpenie pozemkov vhodných pre nový gastroprojekt.
„My ako obec nevlastníme žiadne pozemky, to znamená, že ak odkupoval nejaké pozemky od iných osôb, nemám mať o tom odkiaľ vedomosť, lebo do týchto kúpnych vzťahov obec nevstupuje,“ vysvetlila starostka.
Patrik Tkáč a jeho potraviny
Známy finančník a jeden z najbohatších Slovákov si svoje útočisko našiel v lokalite Devín. Ako sme naznačili, ani zďaleka nie je len tak obyčajným pasívnym obyvateľom. Za posledné roky si práve v tejto bratislavskej oblasti buduje svoje malé „gastro impérium“. Pri budovaní týchto jednotlivých projektov si dáva záležať najmä na lokálnosti a podpore domáceho trhu.
Dalo by sa povedať, že celú éru Patrika Tkáča na Devíne spustila prevádzka vlastného obchodu s potravinami Potraviny od našich. Tento koncept vybudoval po tom, ako sa mu nepodarilo dostať na Devín už zabehnutý reťazec potravín, s ktorými mal aj dlhodobú spoluprácu. Ide o skutočne výnimočnú predajňu, ktorá využíva technológie a služby, ako asi žiadna predajňa potravín na Slovensku.
V obchode ťa privíta robot Jarvis, môžeš tu získať vďaka nákupom takzvanú DevX, čo je pracovný názov ich devínskej meny. Za túto menu, ktorú dostávaš po každom nákupe, môžeš neskôr platiť. Polovica z tejto odmeny pre zákazníkov však putuje na obnovenie regiónu Devín.
Vinárstvo Zlatý roh
Medzi najznámejšie hobby Patrika Tkáča patrí nepochybne aj dobré víno. Prečo by si teda nemohol spojiť hobby a podnikanie do jedného? Tak urobil svojou ďalšou investíciou v podobe vinohradov pod Devínskou Kobylou.
Tkáč sa môže pochváliť aj vcelku impozantnou zbierkou vínnych klenotov, ktoré môžu mať zaujímavú hodnotu. Tie, ktoré produkuje jeho vinárstvo, patria do strednej triedy, a teda cena za fľašku sa pohybuje na úrovni 20 eur.
Podarí sa mu priniesť Michelin na Slovensko?
K samotnému vinárstvu len pár mesiacov dozadu pribudol ďalší klenot. K dobrému vínu nespochybniteľne patrí aj dobré jedlo. Práve tento aspekt podchytil Tkáč spolu so skúseným šéfkuchárom Danielom Tilingerom a vytvorili reštauráciu Eck, ktorá sa stala bez pochýb najočakávanejším gastro projektom na Slovensku za poslednú dobu.
Nejde však o obyčajnú reštauráciu. Nazval by som to skôr zážitkovým gastronomickým centrom, kde sa prepoja v tvojich ústach všetky možné chute regiónu v 8-chodovom menu. My sme si tento zážitok nemohli nechať ujsť a boli sme sa pozrieť na diela Daniela Tilingera. O tom, čo sme v reštaurácii zažili, sa dočítaš v našom článku.
Podnikanie v gastre je na Slovensku naozaj ako na húsenkovej dráhe. Prečo teda išiel Tkáč do podobných investícií a rozbieha tieto gastro projekty?
V rozhovore pre JOJ24 uviedol, že chce dostať Slovensko na vinársku a gastronomickú mapu sveta. Tiež spomínal aj ambíciu na prilákanie svetového bedekra Michelin guide.
Celá táto ambícia podľa jeho slov však stojí na ramenách vlády. Michelin pred svojou návštevou totiž musí uzavrieť najskôr zmluvu s vládou danej krajiny.
Devínsky pivovar
O tom, že trend remeselných pivovarov neutícha, ale rastie, sa rozprávať ani nemusíme. Pandémia bola pre mnohých pivovarníkov naozaj zdrvujúca, no záujem ľudí o pivo s charakterom nezmizol. Okrem spomínanej gastroprevádzky Patrika Tkáča zahalenej zatiaľ rúškom tajomna má na Devíne vyrásť ďalší pivovarnícky projekt.
Ako píše Denník N, tak reč bude o skutočne veľkom kúsku. Devínsky remeselný pivovar bude patriť určite medzi tie väčšie. Priemerná produkcia malých remeselných pivovarov sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých stoviek hektolitrov piva ročne. Nový prírastok na Devíne má za cieľ zo začiatku produkovať až 2 700 hektolitrov ročne a posunúť to chcú až na 3 700 hektolitrov.
Zdroje: Startitup, JOJ 24, Denník N