EXKLUZÍVNE: Bezpečnostný analytik o nebezpečnom počasí na festivaloch. Týmto chybám sa radšej vyhni
- Festival Pohoda museli pre búrky predčasne zrušiť
- Bezpečnostný analytik pre Startitup vysvetlil, ktoré kroky sú v takých prípadoch najbezpečnejšie
- Festival Pohoda museli pre búrky predčasne zrušiť
- Bezpečnostný analytik pre Startitup vysvetlil, ktoré kroky sú v takých prípadoch najbezpečnejšie
Festival Pohoda pre intenzívnu búrku tento rok musel predčasne skončiť. Na ľudí spadol veľký stan. Záchranári ošetrili na mieste 15 ľahko zranených osôb vo veku 19 – 49 rokov, z toho boli dvaja cudzinci.
„Následne 14 z nich transportovali do nemocníc v Trenčíne a Považskej Bystrici. Išlo prevažne o úrazy hlavy, pomliaždeniny horných a dolných končatín,“ píše Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na svojej sociálnej sieti. Dve ženy vo veku 20 a 24 rokov utrpeli vážnejšie zranenia – zlomeniny driekovej chrbtice a panvy.
Opýtali sme sa bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka, čo robiť v prípade búrky na festivaloch, ktoré miesta sú na úkryt najbezpečnejšie a čomu sa, naopak, určite vyhnúť.
Ukry sa do auta
„Človek by mal rozmýšľať a aj pri takýchto stretnutiach, ako sú veľké podujatia, by mal myslieť na základnú vec, a to je ako Maslowova pyramída potrieb, ktorá hovorí o rôznych pocitoch sebarealizácie a je tam aj pocit bezpečia. Každý musí myslieť na bezpečnosť seba, svojej rodiny (…) a to aj pokiaľ ide na veľké koncerty,“ upozornil Zábojník.
Pripomína, že na koncertoch, či už na Slovensku alebo v zahraničí sa často deje veľa tragédií, a tak odporúča plánovať si činnosť v prípade, ak by došlo napríklad k extrémnemu počasiu. Dokonca na Morave úradovalo nedávno tornádo, a preto treba byť pripravený aj na až takýto extrém. Premeny počasia sa dejú na celom svete.
„To, čo sa stalo je zhoda okolností, nešťastie, ktoré neprialo tomuto festivalu,“ uviedol odborník. Ľuďom odporúča hneď ako vojdú na pôdu festivalu či koncertu, všímať si okolie. Pozrieť by sa mali na únikové východy a v podstate si pozrieť areál a zamyslieť sa nad tým, ako by postupovali v tom najhoršom prípade.
„Najbezpečnejšie miesto je auto. Zvyčajne váži približne 1,5 až 2 tony, čiže je malá pravdepodobnosť, že by to auto vietor zobral,“ uviedol Zábojník.
Pozor na veľké konštrukcie
Niektorí ľudia sa pred búrkou na festivale Pohoda skryli aj pod veľké konštrukcie stanov. To ale bezpečnostný analytik rozhodne neodporúča.
„Pod konštrukcie sa skrývať neodporúčam, lebo je to najnebezpečnejšie miesto v takýchto zlomových situáciách. Nikto nevie, akú intenzitu môže vietor nabrať, koľko kilometrov má, akú rýchlosť,“ hovorí Zábojník.
Niektoré takéto konštrukcie totiž môžu mať podľa odborníka aj niekoľko ton. Ak spadnú, mohlo by dôjsť dokonca k viacerým smrteľným zraneniam. Počasie je však nevyspytateľné a nedá sa ovplyvniť.
‚Tomuto sa dá ťažko vyhnúť a vyčítať niečo organizátorom, pretože postaviť takú konštrukciu a dávať garancie a istoty, že vydrží aj 150 kilometrovú rýchlosť vetra, keď poberie z pevných domov strechy, nemôže nikto zaručiť,“ dodal odborník.
Festival Pohoda posielal svojim návštevníkom ešte pred samotným začiatkom podujatia takzvaný únikový plán v prípade evakuácie.
Zdroj: Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR