EXKLUZÍVNE: El Niño zmení zimu na Slovensku. Meteorológ Jurčovič odpovedá, aké dva extrémy vie priniesť
- To, aké počasie v zime bude, bude závisieť od ďalšieho vývoju teplej fázy kmitania El Niño
- Jav môže priniesť len dva scenáre
- Odborník vysvetľuje, o čo ide

- To, aké počasie v zime bude, bude závisieť od ďalšieho vývoju teplej fázy kmitania El Niño
- Jav môže priniesť len dva scenáre
- Odborník vysvetľuje, o čo ide
Zima 2023 bude zrejme chladnejšia než kedykoľvek predtým. Poukazuje na to analýza vzorcov počasia za niekoľko posledných desaťročí. Za analýzou stojí americký meteorológ David Dilley.
Odborník uvádza, že existuje niekoľko hlavných faktorov, ktoré pravdepodobne vrátia zimné počasie do formy z roku 1982. „Ide o obdobie, ktoré bolo chladnejšie a búrlivejšie než posledných 40 rokov.“ O predpovedi informuje portál TN.Nova.cz.
Odborný web Global Weather Oscillations píše, že do Európy by sa na konci roka mohol dostať studený polárny vzduch. Ten Európania nepocítili minimálne počas 4 uplynulých dekád.
To, aké počasie v zime bude, bude závisieť od ďalšieho vývoju teplej fázy kmitania El Niño. Práve tá počas leta spôsobila v Európe extréme horúčavy. V zime však bude teploty tlačiť hlboko pod nulu. Ako ďalej uviedol Dilley, planétu Zem pomaly opúšťa cyklus otepľovania a vstupuje do 120-ročného cyklu ochladzovania.
Slovenský meteorológ Jozef Pecho ešte v auguste na sociálnej sieti písal, že El Niño sa v tomto roku vyvíja neobvykle rýchlo a bude silné, vyplýva to z najnovších prognóz americkej NOAA a európskeho centra ECMWF.
Dodáva, že prognostické modely sa zhodujú na tom, že vplyv fenoménu pocítime aj my v strednej Európe, najmä v zime. El Niño spôsobí, že zima na našom území bude síce teplotne mierna, ale bohatá na zrážky. Očakávaj preto daždivú zimu a v prípade nižších teplôt naozaj hojnú nádielku snehu. Z nej však budeme mať radosť len chvíľu, na jar 2024 nám totiž hrozia povodne.
Vzhľadom na to, že ide o dva úplne rozličné názory, sme oslovili ďalšieho meteorológa Petra Jurčoviča.
„Koľko ľudí, toľko názorov,“ skonštatoval odborník hneď v úvode. Tvrdí, že nemá význam prikláňať sa ani k jednému názoru. El Niño je totiž javom, ktorý sa prejavuje na základe slnečnej aktivity. „Keď je príliš silná, má to dopad aj na Zem. To sa obyčajne začína prejavovať v Tichom oceáne.“
Prezradil, ako to vidí so zimou pre Slovensko.
Čo je vlastne El Niño?
Jurčovič vysvetľuje, že El Niño je jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka. „Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka.“
Vzhľadom na to, že to je v Tichom oceáne, prejavuje sa to tým, že sa zohrieva voda. Čo je podľa odborníka normálne, je to, že v oceánoch po svete existujú prevládajúce prúdy. Ako má Európa Golfský prúd, tak má pobrežie Južnej Ameriky Peruanský prúd. Ide o prúd studenej vody od Antarktídy, ktorý smeruje k rovníku pozdĺž pobrežia Čile a Peru.
„Keďže v oblasti rovníka prevažujú na základe rotácie Zeme východné prúdy, čiže voda prúdi od strednej Ameriky smerom k Ázii, je tam veľmi teplá voda. Do toho prichádza od juhu tento studený prúd, čo znamená, že pri pobreží Peru za tie minulé storočia bolo zvykom, že rybári sa tam plavili a chytali ryby,“ hovorí Jurčovič s tým, že všetko bolo v poriadku, pretože planktón sa vyvíja v studenej vode, ktorá sa od Antarktídy dostala až do Peru.
Upozorňuje však na to, že môže nastať situácia, kedy toto prúdenie v rámci rovníka zoslabne.
„Pri prednáškach to vysvetľujem tak, že keď je človek v bazéne a rozhýbe vodu z jednej strany na druhu a vzniknú vlny, najprv to ide jedným smerom. To znamená, že od Strednej Ameriky k Filipínam. Niekedy toto prúdenie zoslabne a táto natlačená voda, ktorá je zvýšená hladina oceánu pri Filipínach, sa nutne začína vracať naspäť,“ vysvetľuje ďalej.
Toto prúdenie sa tak obráti z východného na západné. Znamená to, že teplá voda, ktorá je v tom oceáne, začína prúdiť opačným smerom, čiže smerom k Peru.
„Výsledný efekt je podľa Jurčoviča taký, že keď sa k pobrežiu Peru dostane teplá voda a nie je tam tá studená s planktónom, tak rybári odrazu hladujú. Keď tam nie je planktón, nie sú tam ani ryby. Tento jav sa teda pozoruje veľmi často pred Vianocami, a preto aj peruánski rybári tento jav nazvali El Niño, čo v preklade znamená niečo ako Ježiško (v preklade do slovenčiny doslova malý chlapec, pozn. red.).“
Čo môže El Niño spôsobiť?
Kým sa teplá voda dostane z Tichého oceánu k pobrežiu Peru, trvá to nejaké mesiace. Najprv sa teda ukáže oteplenie vody niekde v strede Tichého oceánu. Nachádzajú sa tam rôzne pozorovacie bóje, ktoré merajú teplotu vody, a automaticky to hlásia do meteorologického centra. Keď sa zistí, že teplota začína stúpať, ide o prvý náznak toho, že príde El Niño smerom k pobrežiu Peru.
„Celé to potom pokračuje ďalej. Príliv je totiž taký výrazný, že to nezasiahne len pobrežie Peru, ale napríklad aj Brazíliu, strednú Ameriku, možno aj Kaliforniu,“ ozrejmuje Jurčovič s tým, že jav sa prejavuje napríklad v Brazílii. Do krajiny prídu extrémne dažde a všetky kávovníky a kakaovníky sa zničia. Je to dosť výrazný jav a ľudia si naň dávajú pozor, aby sa vedeli zariadiť.
V Kalifornii a Brazílii však El Niño nekončí. Postupne totiž obíde celú Zem a prejaví sa aj v Európe. Prinesie so sebou len 2 možné zmeny počasia.
„Buď ide o extrémne oteplenie, alebo extrémne zrážky. Už sme zažili za posledných 30 rokov dvakrát takéto extrémne situácie. Jedna nastala v 80. rokoch, kedy sme v Bratislave mali 45 tropických dní. Rok 1998 bol zas veľmi bohatý na zrážky.“
Ide o jediné dva prejavy javu El Niño. Vopred však povedať, čo so sebou prinesie, je nesmierne náročné. Podľa Jurčoviča sa robia odhady a predpovede, no je potrebné byť veľmi opatrný. „Ide o obrovské jaby, čiže jednoznačne sa nedá povedať, čo prinesie. Vieme však, že El Niño prichádza.“
Na záver meteorológ ozrejmuje, že El Niño môže niekedy trvať 6 mesiacov, inokedy zas 2-3 roky. Stojí za ním výrazná aktivita slnka.
„Slnečná aktivita kolíše v 11-ročnom cykle. Keď sme na maxime, prejavuje sa jav El Niño. Keď je minimálna, prejavuje sa zas La Niña. Tento jav prináša studenú vodu od Aljašky smerom k rovníku a prejavuje sa výrazným ochladzovaním. Tento jav tu bol v minulým rokoch. Keď skončil, prišiel na scénu El Niño.“
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: TN Nova, Global Weather Oscillations, FB/Jozef Pecho