EXKLUZÍVNE Fyzická sebaobrana je až krajným riešením: Odborník vysvetľuje, ako sa brániť pred útočníkom
- Sebaobrana je podľa Michala Horňáčka komplexné know-how
- Prechádzame v nej viacerými fázami
- Vzťah medzi obeťou a útočníkom dokážeme ovplyvňovať
- Sebaobrana je podľa Michala Horňáčka komplexné know-how
- Prechádzame v nej viacerými fázami
- Vzťah medzi obeťou a útočníkom dokážeme ovplyvňovať
V poslednom čase sa nám môže zdať, že v našej krajine postupne pribúdajú stále ďalšie kriminálne prípady. Na otázku, do akej miery ich počet skutočne stúpa, existujú viaceré názory. Zatiaľ čo podľa niektorých odborníkov rozhodne kriminalita neklesá, iní poukazujú na to, že sa o nej len jednoducho viac hovorí. V médiách, v spoločnosti…
Jedno je však isté. Či ich je takýchto prípadov viac alebo nie, len za tento rok na Slovensku evidujeme hneď niekoľko útokov, pri ktorých došlo k vážnemu zraneniu obete alebo až zabitiu. Začalo sa to novoročnou vraždou v Michalovciach a pokračovalo viacerými incidentmi naprieč celou krajinou.
V súčasnosti Slovákmi otriasol ďalší incident, tentokrát vo vlaku. Útočník počas cesty napadol mladú ženu a spôsobil jej bodné i rezné rany, informovali sme.
Startitup sa preto rozhodol osloviť inštruktora sebaobrany a bojových princípov v Prodefense Academy Michala Horňáčka. Lektor v oblasti osobnej a situačnej bezpečnosti zdieľa odporúčania, ako v napätých situáciách postupovať.
Nie v každom prípade sa musíme brániť len fyzicky. Práve naopak. Sebaobrana vychádza z komplexných znalostí o vzniku a vývoji problémových situácií a v procese ich zvládania možno rozpoznať viaceré fázy. Fyzická sebaobrana by mala byť až posledné, krajné riešenie.
- Dá sa zistiť, čo má útočník v pláne?
- Môže to obeť nejako odvrátiť?
- Čo je prvým krokom pri sebaobrane?
Je v situácii, keď sa potenciálna obeť s útočníkom nachádza osamote, možné nejako odhaliť jeho úmysly?
Najskôr zareagujem na slovo „útočník“, ktorý je v tomto kontexte stále ešte iba možný útočník, možný agresor. Tiež je potrebné uvedomiť si, že (psychologická) hrozba a fyzické napadnutie ešte nie sú to isté. Pochopme jednu vec: Situácia sa vyvíja, má svoje takmer pevné štádiá a vzorce vývoja. To si musíme veľmi dobre uvedomiť.
Práve poznanie týchto štádií a vzorcov nám totiž dáva silné karty do rúk, ako so situáciou a s osobou v roli agresora pracovať a v konečnom dôsledku sa vyhnúť tomu, aby sa z neho stal útočník, teda aby vôbec došlo k fyzickému násiliu.
Eskalácia do násilia je až posledná fáza, ktorej sa ale dá vo väčšine prípadov predísť. Pri prvom štádiu hovoríme o štádiu vyhliadnutia si možnej obete – potrebného aktéra do drámy –, s ktorou agresor zamýšľa ísť do vzťahu „agresor – ohrozený“ alebo „agresor – obeť“.
Musíme si uvedomiť, že v tomto prípade ide vlastne o „vzťah“… Síce deštrukčný, ale stále vzťah (minimálne) dvoch strán. Pokiaľ sa na to pozriem z tejto perspektívy, tak zákonite príde uvedomenie, že so „vzťahom“ sa už predsa dá pracovať.
Problém je, že kontext násilia väčšina ľudí vníma zväčša iba z pohľadu fyzickej sebaobrany, teda „ako sa ubrániť“. Ale to je až posledné štádium, kam situácia pri správnej behaviorálnej interakcii vôbec nemusí dospieť.
Šanca zistiť, čo má potenciálny útočník za lubom, môže byť vysoká
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa najlepšie a najefektívnejšie brániť v rizikovej situácii?
- Aké fázy sebaobrany poznáme?
- Oplatí sa nosiť pri sebe obranné pomôcky ako paralyzér či sprej?
- Ako sa môžeme dobre pripraviť na fyzický útok?
- Existuje mnoho stratégií sebaobrany. Ako rozlíšime, ktorú z nich zvoliť?
- Ako postupovať v psychologickej hre s potenciálnym útočníkom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity