EXKLUZÍVNE Hlina prezradil detaily o kúpe lukratívnej nehnuteľnosti. História mlyna siaha do 16. storočia
- Kultová nehnuteľnosť sa nachádza na Železnej Studničke
- Poslanec Hlina pre Startitup prezradil detaily o kúpe mlyna
- Kultová nehnuteľnosť sa nachádza na Železnej Studničke
- Poslanec Hlina pre Startitup prezradil detaily o kúpe mlyna
Známy politik a biznismen Alojz Hlina nedávno rozšíril svoje gastroimpérium. Do portfólia rodiny Hlinovcov pribudol obľúbený mlyn Klepáč, ktorý sa nachádza na Železnej Studničke v Bratislave.
Príbeh lukratívneho objektu je spletitý, roky sa o tento areál viedli veľmi silné spory a osud celého komplexu bol nejasný. Dnes je však všetko inak a aktuálne politik pre Startitup prezradil detaily o kúpe zaujímavej nehnuteľnosti.
Hlina prezradil detaily o mlyne Klepáč
Na mlyn boli uvalené exekúcie vo výške takmer 700-tisíc eur, ktoré bolo treba vyplatiť. „Kúpna cena bola vyššia a časť z toho tvorilo toto. Čo sa týka zdrojov financií, boli to naše súkromné zdroje,“ hovorí pre Startitup Hlina.
Podľa informácií na webovej stránke mlyna súčasný názov Klepáč pochádza z nemeckého Klepeis. Predpokladá sa, že mlyn existoval už koncom 16. storočia. Dostupné údaje sú však až z prvej tretiny 18. storočia. V minulosti to nebola rezidencia, ktorá by bola nejako rozsiahla, takže nešlo o žiadnu vilu.
Samotnú kúpnu cenu politik nechce prezradiť. „Kúpna cena je záležitosť zmluvných strán. Musí aj druhá strana povedať, že chce, aby sa zverejnila,“ argumentuje poslanec.
Keď sa „vrátime“ do histórie, rovina, ktorá k pozemku takisto patrila, bola predovšetkým kombináciou lúky, zeleninovej záhrady, ale aj ovocného sadu. Tento mlyn bol kedysi prezývaný aj ako „ostrovný dom“. Bola to celkom rarita, keďže ako jediný zo všetkých mlynov na toku Vydrice bol úplne obklopený vodou.
Samotný objekt mlyna bol v minulosti využívaný primárne na aktivity s mládežou. Išlo napríklad o vzdelávacie a výchovné programy, voľnočasové aktivity, tvorivé dielne či pobyty v prírode. Bolo to prianie dnes už zosnulej bývalej majiteľky Ľudmily Sedlárovej. V tejto filozofii chcú pokračovať aj Hlinovci.
„Prvoradá je mládež, ktorej bude tento priestor venovaný, tak ako zmýšľal aj pán Sedlár s jeho manželkou. Sme však otvorení analyzovať myšlienku, či je reálne aspoň čiastočne sfunkčniť mlyn. Produkciu mlyna by sme následne používali v našej novej pekárni a vytvorili tým taký pekný uzavretý cyklus, kde by sme mali všetko vo vlastnej tradičnej výrobe,“ uviedol Hlina pred časom pre náš portál.
Spletitý osud lukratívnej nehnuteľnosti
Celý komplex mlyna v minulosti spadal pod vlastníctvo vyššie spomínanej Ľudmily Sedlárovej. Tá sa spolu s manželom rozhodla, že mlyn využívať nechcú a túžia ho venovať myšlienke toho, že bude slúžiť mládeži.
Podľa portálu Bratislavský kuriér v minulosti Michael Dragašič poskytol Viliamovi Sedlárovi peniaze na rekonštrukciu a obnovu mlyna. Podľa portálu malo ísť o ústnu dohodu s tým, že spolu založili aj vyššie spomínané občianske združenie.
V roku 2010 vlastník zrekonštruovaného mlyna Klepáč ohlásil vlastnícke a prevádzkové problémy. Písali o tom v tom čase Bratislavské noviny. Krátko po tom, ako bol mlyn uvedený do prevádzky, pána Sedlára Dragašič údajne vyhodil z pozemku. Portálu ďalej dodal, že sa to malo stať 29. júna 2010. Viac sme o tom písali v tomto článku.
„V uvedený deň neoprávnene vstúpil na Klepáč pod štítom Klepáč-združenie pre ôsmy mlyn na Vydrici pán Michael Dragašič spolu s pánom Radkom Kašiarom a pracovníkmi, vymenili zámky na budove a postavili tam stráž. Klepáč je zneprístupnený, Klepáč je okupovaný,“ opísal situáciu vtedajší vlastník Klepáča Viliam Sedlár pre Bratislavské noviny.
Na majiteľa Viliama Sedlára boli v minulosti vypísané dve pohľadávky. Pre tieto dlžoby sa dostal aj samotný mlyn do dražby, informoval portál SME v júli tohto roka. Vtedy si všetci mysleli, že je osud mlyna už známy a Michael Dragašič odkúpi tento priestor. Nakoniec však mlyn Klepáč kúpili manželia Hlinovci.
Zdroje: Klepáč, Bratislavský kuriér, Bratislavské noviny, SME, Archív Startitup