EXKLUZÍVNE Inflácia klesá, no potraviny sú čoraz drahšie: Odborník prezradil, či sa ceny vrátia na úroveň spred krízy
- Ceny potravín sú vyššie ako v rovnakom období minulého roka
- Odborník vysvetlil, prečo platíme za potraviny veľa aj napriek klesajúcej inflácii
- Ceny potravín sú vyššie ako v rovnakom období minulého roka
- Odborník vysvetlil, prečo platíme za potraviny veľa aj napriek klesajúcej inflácii
Podľa údajov Štatistického úradu SR sa inflácia v júni vrátila na trojročné minimum, a to na úroveň 2,1 %. Napriek tomu v porovnaní s minulým rokom boli v 11 z 12 sledovaných odborov lacnejšie iba tovary a služby v odbore rekreácia a kultúra. Pri pohľade na medzimesačné porovnanie boli ceny tovarov a služieb aj napriek nižšej inflácii na úplne rovnakej úrovni.
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko pre Startitup vysvetlil, prečo aj napriek klesajúcej inflácii a jej najnižšej úrovni za posledné tri roky platíme za potraviny vysoké ceny.
Slovensko by sa nemalo „odstrihnúť“ od svetových cien
Odborník vysvetľuje, že Slovensko je otvorená ekonomika, a tak produkcia závisí od vývoja svetových cien. „Nemalo by žiadny zmysel snažiť sa ‚odstrihnúť‘ od svetových cien, pretože v takom prípade by sme museli zavrieť hranice a pohyb tovaru po vzore socialistických krajín regulovať, čo hádam nikto na Slovensku nechce,“ hovorí Búlik.
Podpora konkurencie na trhu predstavuje jednu z možností, ako nepriamo ovplyvniť ceny. Hoci zvýšená konkurencia zvyčajne vedie k znižovaniu cien, tento princíp nie je univerzálny. Isté však je, že štátne obmedzovanie konkurencie má tendenciu podporovať rast cien.
Centrálne banky a vlády majú obmedzený vplyv na ceny tovarov a služieb v EÚ. Hlavným faktorom určujúcim ceny sú burzy. Vlády môžu nepriamo ovplyvňovať ceny prostredníctvom úprav v daňovej politike alebo zmenou odvodov v oblasti ceny práce.
„To znamená, že znížením celkovej ceny práce, čiže kombinácie odvodov a daní, by mohli zlacnieť tovary s vysokým podielom práce na cenotvorbe a ešte výraznejšie by išli nadol ceny služieb. Problémom je, že znižovaním daní a odvodov prichádza štát o príjmy a musí ich vyvažovať úsporami, čo je napríklad pre súčasnú vládu problematické,“ upozorňuje odborník.
Dotácie sú ďalším nástrojom, ktorý môže potenciálne ovplyvniť ceny. Ich účinok na znižovanie cien je však zriedkavý a často narúšajú podnikateľské prostredie. Je dôležité si uvedomiť, že dotácie sú financované z prostriedkov všetkých občanov, ale prospech z nich má len úzka skupina ľudí alebo podnikateľov. Tento fakt vyvoláva otázky o efektívnosti a spravodlivosti takéhoto prístupu.
Vrátia sa ceny na úroveň spred krízy?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Či sa vrátia ceny na úroveň spred krízy
- Komu vysoká inflácia „vyhovuje“
- Ako bojovať s infláciou a ako pochopiť jej rast
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika