EXKLUZÍVNE Irán útočí na Izrael, USA zasahujú: Expert prehovoril o kríze na Blízkom východe
- Kríza na Blízkom východe eskaluje
- Irán zaútočil na Izrael, reaguje na smrť generálov
- Odborník vysvetľuje, čo sa vlastne v regióne deje
- Kríza na Blízkom východe eskaluje
- Irán zaútočil na Izrael, reaguje na smrť generálov
- Odborník vysvetľuje, čo sa vlastne v regióne deje
Konflikt na Blízkom východe sa prehlbuje a po noci zo soboty na nedeľu stojí pred množstvom otáznikov. Irán totiž spustil vzdušný útok na Izrael, čím reagoval na elimináciu iránskych generálov v Sýrii. Podľa Jeruzalema šlo zároveň o člena teroristickej organizácie Hizballáh pôsobiacej v Libanone, ktorá opakovane útočila na sever Izraela.
Z iránskych území vyštartovalo približne 300 dronov, informujeme v našom ONLINE článku. Izraelské obranné sily (IDF) tvrdia, že sa im podarilo zostreliť 99 percent z nich. Pomáhali im pritom aj americká armáda či britské a jordánske letectvo. Na juhu krajiny hlásia zranené 7-ročné dievča, došlo tiež k jednému zásahu izraelskej vojenskej základne.
Situácia na Blízkom východe eskalovala 7. októbra 2023, keď na izraleské dediny zaútočilo extrémistické hnutie Hamas pôsobiace v pásme Gazy. Ozbrojenci páchali zverstvá, upaľovali či stínali ľudí vrátane žien, detí či seniorov, dokazujú videá. Približne 1 140 ľudí prišlo o život a ďalších 250 osôb uniesli do pobrežnej enklávy ako rukojemníkov.
Izrael reagoval spustením pozemnej operácie a ostreľovania palestínskej enklávy. Ministerstvo zdravotníctva, ktoré spadá pod správu Hamasu, tvrdí, že v Gaze prišlo o život viac ako 31 000 ľudí. Tieto údaje však nie je možné nezávisle overiť.
Okrem toho prevládajú dlhodobé nepokoje v Červenom mori, kde jemenskí militanti zvaní Húsíovia ohrozujú medzinárodný obchod a cielia na nákladné lode.
Čo sa teda v regióne deje a v čom spočíva táto kríza? Startitup sa zhováral s Jozefom Lenčom
V jednoduchosti by sa dalo povedať, že v regióne pôsobia Iránom podporované militantné skupiny. Tie fungujú v troch častiach regiónu Blízkeho východu a sústreďujú sa štyri primárne ciele, hovorí politológ a odborník na Blízky východ Jozef Lenč.
Je známe, že Teherán podporuje približne štyridsať rôznych organizácií. Patria sem aj spomínaní Húsíovia v Jemene, Islamský odpor v Iraku a Sýrii či Hizballáh v Libanone. Výnimkou podľa mnohých nie je ani Hamas v pásme Gazy, čo Lenč nevylučuje, ale nejde podľa neho o hlavný cieľ iránskej podpory.
Na čo sa tieto organizácie sústreďujú?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je hlavným cieľom militantných skupín na Blízkom východe?
- Čo je to „veľká vojna“ v islame?
- Hrozí, že sa región ako taký zapletie do vojny?
- Ako sa spája pôsobenie americkej armády s dianím v Izraeli?
- Startitup navštívil vojnový Izrael, prečítaj si reportáže z ostreľovaných miest a napadnutých dedín
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie