EXKLUZÍVNE Izrael ako narušiteľ a bábka: Ak vypukne tretia svetová, tak na tomto mieste. Obe strany páchajú extrémne zločiny
- Sprievodca Matej Peluha nám v prvej časti porozprával svoje neskutočné príhody z ciest po Blízkom východe
- V tejto časti sa venujeme nesmierne vyhrotenému konfliktu, ktorý sa koniec-koncov týka nás všetkých
- Sprievodca Matej Peluha nám v prvej časti porozprával svoje neskutočné príhody z ciest po Blízkom východe
- V tejto časti sa venujeme nesmierne vyhrotenému konfliktu, ktorý sa koniec-koncov týka nás všetkých
Z miest, v ktorých aj po dlhých rokoch cítiš doslovný zápach po terorizme, sa presúvame do jednej z najmenších krajín Blízkeho východu. To ale rozhodne neznamená, že jej maličkosťou sa zmenšuje aj počet prítomných problémov. Šťastný, no trápený, milovaný aj nenávidený, uznávaný i kritizovaný, silný, ale neustále napádaný Izrael.
Istý druh konfliktu nájdeme na Blízkom východe skutočne takmer v každej jednej krajine. No práve tie izraelské majú potenciál prerásť do vojen, ktoré sa môžu nepriamo a možno aj priamo dotknúť každého z nás. V súčasnosti sa situácia natoľko skomplikovala, že západný svet už ani netají svoje obavy z prepuknutia katastrofickej totálnej vojny.
Napriek tomu situácii v Izraeli nesmierne často nerozumieme. Situácii, ktorá si rozhodne zaslúži naše subjektívne závery. A práve k tým nám pomáha dospieť slovenský sprievodca Matej Peluha. Mladík sa ako jeden z mála dostal na tie najzakázanejšie desivé miesta na Blízkom východe a okúsil svet, o akom sa nám na Slovensku ani nesníva.
V prvej časti nášho obsiahleho rozhovoru sme sa venovali jeho neskutočným zážitkom z tohto strastiplného regiónu. Jeho obyvatelia už dlhé roky nežili v mieri, smrť, rany a smútok sú na dennom poriadku. Doslova ich tu cítiť vo vzduchu. No Matej ako nadšenec geopolitiky mal rozhodne čo povedať aj k situácii priamo v Izraeli. A tá je pre Európanov či celkovo západný svet často omnoho bližšia a podstatnejšia, než si sami uvedomujeme.
Tentokrát ti prinášame názory nie z prostredia médií, vedcov či politikov… Ale pohľady človeka, ktorý Blízky východ pozná presne taký, aký naozaj je. Jeho neuveriteľné príbehy o sekáčoch so s*xuálnymi otrokyňami, o zvykoch, pri ktorých tisíce ľudí sekajú sami seba do hláv či o cestách do nesmierne prísne zakázaných miest sme ti priniesli v prvej časti na tomto odkaze.
Poďme ale k našej dnešnej téme – vojnám Izraela s H*masom, H*zballáhom či Iránom, riešeniu konfliktov v Sýrii a kurdských regiónoch a celkovej budúcnosti Blízkeho východu. Pre lepšie pochopenie tohto rozhovoru si odporúčame prečítať aj jeho prvú časť.
- Ako sa dá vnímať úlohu a funkciu extrémistického hnutia H*mas, ide o teroristickú organizáciu?
- Čo sú vlastne skutočné ciele tohto hnutia a v čom média či politici majú tendenciu prifarbovať realitu?
- Čo je hnutie H*zballáh a prečo s ním v súčasnosti Izrael otvorene bojuje?
- Hrozí, že sa z tohto konfliktu vykľuje tretia svetová vojna?
- Ako sa dá celá táto napätá situácia vyriešiť?
Niektorí experti, politológovia, a hlavne predstavitelia Izraela, prirovnávajú hnutie H*mas v Pásme Gazy a jeho praktiky k IS*S. Podotýkajú, že vychádzajú z podobnej náboženskej ideológie. Ako to vnímaš ty? Myslíš si, že naozaj by sa H*mas mal prirovnávať k Islamskému štátu?
To, čo teraz poviem, možno bude medzi niektorými podporovateľmi Izraela trošku kontroverzné. A tým ja nejdem hovoriť, koho podporujem, a nechcem sa k tomu vyjadrovať. H*mas sa k Islamskému štátu dá niektorými vecami prirovnať, ale podľa mňa to rozhodne nie je to isté.
Ide o môj subjektívny názor, no myslím, že si ho viem aj určitými objektívnymi faktami podložiť. To, že sa niečo nazýva teroristická organizácia – a H*mas tak nazvať vieme, lebo má strašne veľa prvkov, ktoré spĺňajú takéto podmienky, a to aj v globálnom meradle – neznamená, že hneď každá takáto organizácia je rovnako krutá a má rovnaké ciele.
Napríklad by som neporovnával ani al-Ká*du a Islamský štát. Aj keď je Islamský štát vlastne vetvou al-Ká*dy a pôvodne sa od nej odčlenili, tak mal diametrálne odlišný hlavný cieľ.
A to platí aj prípad H*masu. Al-ká*da bojovala primárne proti imperializmu, aj keď sa do toho zaplietli náboženské veci. Islamský štát, bojoval aj proti imperializmu, no jeho primárnym cieľom bolo vytvoriť kalifát a rozšíriť islam do celého sveta.
A to je extrémne desivý faktor. O to H*masu ale nejde. Jemu ide o to, aby mal celé územie dnešného Izraela a Palestíny a najlepšie pod svojou náboženskou kontrolou. Vedeli by sme to možno nazvať aj totalitnou vládou… Do budúcna azda aj teokraciou.
Za hlavný cieľ H*masu sa však nepovažuje vznik celosvetového kalifátu. V tom bol IS*S výrazne, ale výrazne desivejší. Aj pri tých trhoch so s*xuálnymi otrokyňami aj pri tom, ako sa správali k odpadlíkom.
V Gaze sú aj kresťania. Veľmi málo, ale sú a aspoň zatiaľ nemusia platiť náboženskú daň.
Ak to ale správne chápem, tak H*mas má tiež vo svojej doktríne naznačené isté veci, v zmysle, že by sa nezastavil na území Izraela. Ak by ho teda náhodou v nejakom alternatívnom vesmíre dobyl. Myslíš si, že by to tam skončilo, alebo by sa snažili rozširovať svoju ríšu?
V hlavnej doktríne H*masu práveže úplne nie je vytvorenie celosvetového kalifátu a rozšírenie islamu do celého sveta. To, že sa k tomu nejaký veliteľ či pár ľudí, nebodaj nejaké radikálnejšie krídlo vyjadrí, nemusí hneď znamenať, že to je cieľ H*masu.
Izraelské správy toto často dosť prifarbujú. Rovnako, ako často arabské správy prifarbujú konanie Izraela. Obe si idú svoju extrémne silnú propagandu a obe šíria veľa účelových dezinformácií či neúplných právd.
Treba ale určite spozornieť pri hocijakých myšlienkach H*masu o celosvetovom kalifáte, aj keď ide o okrajové vyjadrenie. Osobne by som to za nejakú podstatnú časť doktríny H*masu neoznačil. Skôr sa dá očakávať verzia menšieho lokálneho kalifátu na území Palestíny.
Aká by mohla byť potenciálna realita, to už je strašne veľký otáznik. To, či dodrží niekto svoju doktrínu, zistíš, až keď sa pred tú otázku reálne postaví. Môže to byť úplne odlišné od toho, čo sa od nich dá teraz očakávať.
Napríklad T*liban nám už ukázal, že jeho radikálna verzia islamu v Afganistane slúži na to, aby si udržal moc vo svojej krajine. Je smutné, že tí ľudia musia žiť v takých podmienkach, ale po tomto čase od nich nemusíme očakávať dobyvačné tendencie.
To, či by sa H*mas zastavil v Izraeli, nevie zodpovedať asi nikto. Ja si ale myslím, že áno.
Koniec-koncov to je iba hypotéza, lebo asi nemajú veľmi šancu. Keď už sa na to teda pozrieme z vojenského hľadiska…
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Je hnutie H*mas so svojimi praktikami a cieľmi porovnateľné s teroristickou organizáciou IS*S?
- Ako vníma Matej Peluha napätú situáciu v Gaze?
- Čo je presne hnutie H*zballáh a prečo s ním v súčasnosti Izrael otvorene bojuje?
- Ak by Irán zaútočil na Izrael, má ho aj šancu poraziť?
- Hrozí, že sa z tohto konfliktu vykľuje tretia svetová vojna?
- Ako sa dá celá táto napätá situácia vyriešiť?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie