EXKLUZÍVNE: Muž, ktorý rozpútal vojnu v polícii, zostáva v Bosne: Jána Kaľavského na Slovensko súd nevydal
- Súd v Bosne a Hercegovine rozhodol, že Jána Kaľavského na Slovensko nevydá
- Vypovedá proti bývalým kolegom
- Od Tigra mal dostať terénne auto
- Súd v Bosne a Hercegovine rozhodol, že Jána Kaľavského na Slovensko nevydá
- Vypovedá proti bývalým kolegom
- Od Tigra mal dostať terénne auto
Meno bývalého šéfa operatívcov NAKA Jána Kaľavského svieti od októbra minulého roku medzi najhľadanejšími zločincami. Úrad špeciálnej prokuratúry na neho totiž vydal európsky zatykač pre obvinenie z korupcie a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Kaľavský je pritom tiež kľúčovým svedkom v prípade takzvaných Čurillovcov. Keď dlhoročného policajta v apríli tohto roku zadržali v Bosne a Hercegovine, všetko nasvedčovalo tomu, že ho dopravia na Slovensko a za skutky, z ktorých je obvinený sa bude osobne zodpovedať pred súdom. Teraz je ale všetko inak.
Ján Kaľavský bol na úteku pred spravodlivosťou šesť mesiacov, keď ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Policajné prezídium v apríli 2022 informovalo, že partnerská zložka Interpol Sarajevo im potvrdila jeho zadržanie. Bývalého šéfa operatívcov NAKA postavili po zadržaní pred miestny súd. Ten ho za mrežami nenechal a pustil ho na slobodu. Tiež mu prikázal, aby sa zdržiaval na adrese, ktorú uviedol, a tam počkal na takzvaný extradičný súd.
Ministerstvo spravodlivosti v priebehu pár dní zaslalo do Bosny a Hercegoviny dokumenty potrebné k extradičnému konaniu. Odvtedy ubehli viac ako tri mesiace. No a práve v týchto dňoch súd v Bosne a Hercegovine rozhodoval o žiadosti slovenských orgánov o tom, či Jána Kaľavského vydajú na trestné konanie na Slovensko.
Podľa informácií Startitup súd v Bosne a Hercegovine skutočne rozhodol. A to tak, že Jána Kaľavského slovenským orgánom činným v trestnom konaní nevydal. Reportéri Startitup v súvislosti s rozhodnutím kontaktovali samotného Jána Kaľavského. Jeho telefón bol však nedostupný.
Oslovili sme ho aj prostredníctvom aplikácií, ktorými zjavne komunikuje. Jána Kaľavského sme sa pýtali, aké argumenty extradičný súd v Bosne a Hercegovine presvedčili, aj to, či požiada o výsluch prostredníctvom telemostu. Či už to bude v konaní na Úrade inšpekčnej služby, alebo pred Špecializovaným trestným súdom.
Startitup oslovil aj advokátku Jána Kaľavského Evu Mišíkovú. „Áno počula som, že súd zamietol jeho vydanie z Bosny a Hercegoviny, ale nemám to ešte oficiálne potvrdené,“ reagovala na naše otázky známa advokátka. V tejto chvíli sa nedokázala vyjadriť k tomu, či budú žiadať výsluch prostredníctvom telemostu.
Informáciu o zamietnutí extredičného konania neskôr potvrdili aj z ministerstva spravodlivosti. „Ministerstvo spravodlivosti Bosny a Hercegoviny listom zo dňa 4. júla 2022 oznámilo, že žiadosť o vydanie p. Kaľavského do SR bola zamietnutá, nakoľko menovaný požiadal v Bosne a Hercegovine o azyl. Ak osobe nebude udelený azyl, konanie o extradícii bude možné obnoviť,“ reagoval na otázky Startitupu hovorca ministerstva Peter Bubla.
Rozpútal vojnu v polícii
Ján Kaľavský vstúpil do policajného zboru v roku 2004. Po príchode do Národnej kriminálnej agentúry bol zaradený na oddelenie nelegálneho obchodovania so zbraňami, po roku prešiel k protizločineckej jednotke. Naposledy bol šéfom operatívcov NAKA.
Keď elitní príslušníci začali vyšetrovať najzávažnejšie kauzy v histórii Slovenska a v putách postupne skončilo celé vedenie polície na čele s dvoma policajnými prezidentmi, rozhodol sa vypovedať proti svojim kolegom.
Bolo to krátko potom, čo sa prevalili Kaľavského návštevy u trestne stíhaného Petra Košča alias pána X a na svetlo sveta začali vychádzať aj jeho pochybné postupy pri práci s informátormi. Kaľavského výpoveď na Úrade inšpekčnej služby spustila povestnú vojnu v polícií.
V putách skončili Kaľavského kolegovia, elitní policajti NAKA. Kauza je známa pod názvom Čurillovci, ktorí podľa jeho tvrdení mali ovplyvňovať výpovede spolupracujúcich svedkov. Práve na jeho svedectve a odposluchoch, ktoré mal dokonca sám zabezpečiť, stojí aj obvinenie vyšetrovateľov Jána Čurillu, Pavla Ďurku a ďalších policajtov.
Na krku má vážne obvinenia
Po tom, ako sa z Jána Kaľavského stal dôveryhodný svedok pre Úrad inšpekčnej služby, skončil s obvinením na krku aj on sám. Bývalý šéf operatívcov mal totiž podľa obvinenia vynášať informácie z polície priamo svojmu údajnému informátorovi Petrovi Petrovovi s prezývkou Tiger.
Za to informácie z prostredia polície mal teda od Tigra dostať autá, pneumatiky, mobilný telefón a dokonca aj nové okná na svoju chatu. Vyšetrovanie prípadu už policajti ukončili návrhom na podanie obžaloby. Pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde zatiaľ nevytýčili.
Podľa uznesenia o vznesení obvinení si Kaľavský našiel koncom júla 2020 inzerát na predaj ojazdeného auta a Petrova požiadal, aby mu finančne pomohol s jeho kúpou. Auto neskôr prepísali na Kaľavského manželku. V obvinení sa píše, že Peter Petrov zaplatil nielen za auto, ale uhradil aj poistenie, nové pneumatiky a servis.
Ojazdený Range Rover nebolo jediné auto, ktorým mal Petrov Kaľavskému finančne pomôcť. V októbri 2020 mal Petrov prispieť sumou 5-tisíc eur na novú Toyotu RAV 4 a potom mal zas muž s prezývkou Tiger zatiahnuť aj servis ďalšieho auta v hodnote viac ako 1 500 eur.
Kaľavský s manželkou tiež vlastnia chatu na strednom Slovensku. No a práve v tejto súvislosti sa obrátil na svojho údajného informátora s prosbou o finančnú výpomoc na nové kuchynské okná. Petrov mal podľa vlastných slov zaplatiť cez svoju firmu takmer tisíceurovú faktúru.
No a za to sa mal vďaka Kaľavskému vopred dozvedieť prakticky o všetkých veľkých policajných akciách – od Božích mlynov, cez Očistec až po Judáša či zadržanie šéfa SIS Vladimíra Pčolinského.
Kaľavského advokátka Eva Mišíková obvinenia svojho klienta odmieta a je vraj pripravená jeho nevinu dokázať aj pred súdom. Pojednávanie v tejto trestnej veci zatiaľ nevytýčili.