EXKLUZÍVNE: Nájomné byty Borisa Kollára ministerstvo „oživí“. „Investori začnú stavať prvých 10 000,“ tvrdí expolitik
- Nájomné byty Borisa Kollára ani po rokoch sľubovania nestoja
- NKÚ kritizuje činnosť štátom zriadenej agentúry
- Ministerstvo chce v projekte pokračovať
- Nájomné byty Borisa Kollára ani po rokoch sľubovania nestoja
- NKÚ kritizuje činnosť štátom zriadenej agentúry
- Ministerstvo chce v projekte pokračovať
Dva roky. Presne toľko Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania nevykazuje činnosť. Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v správe o výsledkoch kontroly. Píšu, že volebné sľuby z dielne vtedajšieho poslanca Borisa Kollára sa stále nenaplnili. V tlačovej správe dodávajú, že agentúra tak viac ako dva roky od vzniku neplní účel, na ktorý bola zriadená.
Súkromná spoločnosť za milióny
Ambiciózny plán na riešenie bytovej krízy na Slovensku naráža na vážne prekážky už dlhšie, teraz na to upozorňuje aj NKÚ. Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB), ktorá mala byť kľúčovým nástrojom v tejto oblasti, sa od svojho vzniku v júli 2022 potýka s problémami, ktoré bránia jej efektívnemu fungovaniu.
NKÚ pod vedením Ľubomíra Andrassyho hovorí o závažných nedostatkoch v príprave a implementácii tohto modelu. Namiesto využitia existujúcich štátnych kapacít sa na vypracovanie projektu najala súkromná spoločnosť za takmer 1,9 milióna eur. Tento krok ignoroval potenciálne riziká spojené s pravidlami štátnej pomoci, píše sa v správe.
„Slovenské inštitúcie požiadali Brusel o posúdenie navrhovaného modelu až v apríli 2023, teda skoro rok od prijatia zákona o štátom podporovanom nájomnom bývaní,“ upozornil ďalej Andrassy.
Táto oneskorená reakcia na pripomienky Ministerstva financií a Protimonopolného úradu viedla k situácii, kde Slovensko stále čaká na stanovisko Európskej komisie ohľadom súladu navrhnutej podpory s pravidlami hospodárskej súťaže.
Podozrivé faktúry
Avšak výstavba nových bytov, ktorá mala byť hlavným cieľom agentúry, ani nezačala. Finančné hospodárenie agentúry tiež vzbudzuje viaceré otázniky. Od roku 2021 do júla 2024 bolo na prípravu modelu a činnosť AŠPNB vynaložených viac ako päť miliónov eur, pričom reálne výsledky sú minimálne.
„Na činnosť agentúry boli vynakladané finančné zdroje, rástol počet zamestnancov a významne do jej hospodárenia vstúpili od septembra minulého roka aj výdaje súvisiace s prenájmom. Agentúra obstarala počas svojej existencie právne poradenstvo za vyše 270 000 eur napriek tomu, že mohla využiť právne služby Úradu vlády,“ upozornil šéf kontrolného úradu a dodal, že „agentúra nevedela vo viacerých prípadoch preukázať, že jej boli poskytnuté právne služby v takom rozsahu, ako boli reálne fakturované“.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aká bola pôvodná predstava štátnych predstaviteľov?
- Ako to reálne dopadlo?
- Ako sa k tomu celému stavia Boris Kollár?
- Ako situáciu hodnotí politológ?
- Pokračuje terajšie ministerstvo v tomto projekte?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Architektúra