Exkluzívne: Otázka bývania sa dá riešiť. Treba zatlačiť na správne miesto a odhodlaní Slováci to dokážu
Autorka komentáru pracuje v Amnesty International Slovensko ako kampaňová koordinátorka na kampaniach Bývanie je ľudské právo a Hovorme o súhlase. V minulosti pracovala na bratislavskom magistráte, kde sa venovala oblasti dostupného bývania.
Približne pred rokom sa pani M. rozhodla postaviť si stan na jednom z nových sídlisk v Dúbravke, priamo na trávniku malého námestia medzi bytovkami. Bola odhodlaná nepohnúť so svojím stanom a zostať tam, až kým jej mesto či mestská časť nezabezpečia dôstojné bývanie.
Pani M. tak chcela upozorniť na svoju situáciu, ktorej ako žena bez domova čelí, keď sa v obave o svoju bezpečnosť rozhodne nevyužívať služby nocľahárne či útulku a roky čaká v poradovníku na pridelenie mestského nájomného bytu.
Takmer okamžite sa začali hromadiť sťažnosti ľudí žijúcich v okolitých domoch. Situáciou sa začali intenzívne zaoberať úradníci a úradníčky mestskej časti i mesta v snahe pomôcť pani M. s jej stanom z verejného priestoru. Riešenie sa nakoniec našlo – pani M. bolo zabezpečené ubytovanie a ona i jej stan zmizli z dúbravského sídliska.
Prípad z Prahy
Pražský kolektív Jezevky sám seba definuje ako „Spolčení tlap a tlapek pro vytváření udržitelných alternativ k ideologii poháněné hltavostí a strachem. Sdružení se zuby a drápy připravenými na obranu před snahou o útlak a zostuzování ve jménu prázdných hesel.“
Jezevky sa v júni rozhodli zareagovať na hroziace vysťahovanie desiatok ľudí z pražských humanitárnych hostelov vytvorených v rámci covidových opatrení ako dočasné riešenie bytovej situácie ľudí bez domova.
Členovia a členky kolektívu spustili iniciatívu Spát doma, v rámci ktorej spolu s ubytovanými ľuďmi vytvorili na chodbe pražského magistrátu „novú ubytovňu“ – na protest proti praktikám magistrátu obsadili priestory pred kanceláriami členov a členiek mestskej rady nielen svojou prítomnosťou, ale aj posteľami.
Počas protestu pravidelne klopali na dvere kancelárií radných a hovorili s nimi o akútnosti situácie a dôsledkoch zrušenia humanitárnych hostelov bez zabezpečenia náhradného ubytovania pre ich obyvateľstvo.
Po prísľube zo strany členov a členiek mestskej rady, že zabezpečia adekvátne riešenie bytovej núdze ľudí ohrozených zatvorením hostelov, Jezevky „ubytovňu“ vo vnútorných priestoroch magistrátu zatvorili, no až do konca júna pokračovali v protestoch pred budovou magistrátu.
Dňa 21. júna schválila Rada hlavného mesta Prahy prevádzku novej mestskej ubytovne od 1. 7. 2022. Ľudia z humanitárnych hostelov sa tak vďaka priamej občianskej akcii nevrátili na ulicu.
Konflikt na Račianskom mýte
Koncom minulého roka upozornili organizácie venujúce sa pomoci ľuďom bez domova na prípady fyzických a verbálnych útokov na ľudí bez domova zdržiavajúcich sa v bratislavskom parku na Račianskom mýte zamestnancami súkromnej bezpečnostnej služby, ktorú najala inštitúcia verejnej správy, rozpočtová organizácia bratislavskej mestskej časti Nové mesto EKO – podnik verejnoprospešných služieb.
Napadnutí ľudia, zamestnanci a zamestnankyne blízko sídliacej organizácie Vagus, ako aj viacero očitých svedkov a svedkýň opisovali vulgárne nadávky, kopance a iné fyzické násilie a protizákonné vykazovanie ľudí bez domova z priestoru parku na Račianskom mýte.
Na protest proti neprijateľným aktivitám mestskej časti sa v tom čase postavili organizácie pomáhajúce ľuďom bez domova, napadnutí ľudia a viaceré občianske iniciatívy. Spolupráca EKO – podniku VPS a esbéesky bola krátko na to ukončená a útoky a násilie, aspoň na čas, prestali.
Občiansky tlak
Priama akcia, občianske protesty a neposlušnosť vytvárajú tlak, ktorý si zodpovedné úrady nemôžu dovoliť ignorovať. Uvedené príklady akcií ilustrujú riešenie individuálnych problémov, ktoré sú však prejavom systémových zlyhaní a systematického ignorovania hlbokých sociálnych nerovností a bytovej núdze nielen na Slovensku.
Ako píšu Jezevky na svojej facebookovej stránke: „Stále nemáme komplexní městský plán ukončování bezdomovectví. Chybí městské byty, chybí pokrytí sociální prací. Chybí i dostupné bydlení, aby další lidé nekončili na ulici. Budeme nadále adresovat systémovou nepřipravenost na komplexní ukončování bezdomovectví.“ To isté platí pre slovenské mestá a obce.
Občianske zhromaždenia a protesty boli a budú jedným z kľúčových nástrojov, ktoré ako občianky a občania máme v boji za ukončenie bezprávia. Žiadna iná potreba nie je momentálne pre organizáciu občianstva a politík taká zásadná ako bývanie. A máme viac sily, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Podporte svojím podpisom výzvu kandidátom a kandidátkam na primátorské posty v krajských mestách na Slovensku, aby deklarovali, že bývanie považujú za ľudské právo.
Amnesty International je najväčšia ľudskoprávna mimovládna organizácia na svete – celosvetové hnutie viac ako 10 miliónov ľudí z viac než 150 krajín a území sveta usilujúcich sa o dodržiavanie ľudských práv na celom svete. Prostredníctvom výskumu, advokácie a kampaní usiluje Amnesty o zlepšenie stavu ľudských práv.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre
Zdroje: FB/Jezevky, spatdoma.cz, Amnesty, Amnesty