EXKLUZÍVNE Politici o napätej situácii v Markíze. „Držím palce vzbúrencom,“ odkazuje Sulík
- V Markíze hrozí prvý ostrý štrajk v histórii televízie
- Sulík, Tabák a Karas reagujú pre Startitup
- V Markíze hrozí prvý ostrý štrajk v histórii televízie
- Sulík, Tabák a Karas reagujú pre Startitup
Napätie v TV Markíza ďalej eskaluje. Časť zamestnancov a spolupracovníkov televízie vo štvrtok (30. 5.) oznámilo, že vstupujú do štrajkovej pohotovosti. Vedenie najsledovanejšej súkromnej televízie vyhlásilo, že neustúpi ultimátam týkajúcich sa programu a personálnych záležitostí. Týmto reagovalo na výzvu viac ako 120 zamestnancov, ktorí žiadali zachovanie relácie „Na telo“ s Michalom Kovačičom.
Moderátor na sociálnej sieti informoval o tom, že spoločne so svojimi kolegami vstupuje do štrajkovej pohotovosti. „Keďže generálny riaditeľ Peter Gažík a riaditeľ centra spravodajstva a publicistiky Michal Kratochvíl nesplnili v určenom čase požiadavky, my zamestnanci a spolupracovníci TV Markíza vstupujeme 30. 5. 2024 od 16.00 do štrajkovej pohotovosti,“ píše sa v príspevku.
Startitup medzi politikmi zisťoval, ako vnímajú aktuálnu situáciu v Markíze a jej dopady na prácu novinárov a zamestnancov. Pýtal sa aj na to, čo si myslia o požiadavkách týkajúcich sa spravodajstva a práce novinárov.
Sulík: „Držím palce vzbúrencom“, podľa Tabák si Kovačič uškodil
„Je to veľmi vyhrotené a smutné. Stoja tu proti sebe dva princípy, jeden je, že Markíza je súkromná spoločnosť, ktorá si v podstate môže robiť, čo chce, pokiaľ dodržuje zákony. Na druhej strane je tu ten verejnoprávny záujem, médiá sú v špeciálnom režime, lebo nám ide o objektívne spravodajstvo,“ hovorí pre Startitup exšéf SaS a poslanec Richard Sulík.
„Ja osobne držím palce vzbúrencom v tom zmysle, aby našli dohodu s vedením Markízy a aby naďalej Markíza mohla pokračovať v tejto práci a konkrétne mám na mysli publicistiku a žurnalistiku,“ dodáva saskár.
„Som veľmi sklamaná z neprofesionálneho prístupu moderátora Kovačiča a hlavne tak, ako obvinil Markízu, to je to isté, čo sa deje v parlamente, že obviňujú sa navzájom bez dôkazov. Tým, že je to súkromná televízia, myslím, že si to mali nechať za zavretými dverami a osobne si myslím, že pán Kovačič si veľmi uškodil týmito vyjadreniami,“ tvrdí Romana Tabák, exposlankyňa a kandidátka do europarlamentu za SNS.
„Nie je to pozitívna situácia pre atmosféru, ktorá je v mediálnom priestore. Treba ale povedať, že táto situácia sa tu dlhé roky akumulovala a jednoducho ideme od jedného extrému k druhému. Ja by som uvítal upokojenie situácie a dosiahnutie kompromisu,“ myslí si podpredseda KDH Viliam Karas.
Tabák: „Myslím si, že je to hlavne na majiteľoch“, Karas odporúča novinársky kódex
Čo si politici myslia o požiadavkách týkajúcich sa spravodajstva a práce novinárov? „Držím im palce, aby našli funkčnú dohodu. Bez dohody to nepôjde, lebo je to súkromná firma. Ale môže byť, že povedzme budúci týždeň si sadnú a nájdu dohodu,“ zamýšľa sa Richard Sulík (SaS).
„Myslím si, že je to hlavne na majiteľoch. Je tam určitý postup a ak ste zamestnanec, tak musíte počúvať svojho šéfa. Takže to tiež mohlo zostať za zavretými dverami a sadnúť si za jeden stôl. Nie takto verejne to prepierať,“ odkazuje Tabák.
„Žurnalistika má svoje etické pravidlá. Mnohokrát aj ja som bol svedkom toho, ako sa jednoducho ohýbali tieto etické pravidlá a samotní novinári pri niektorých súdnych konaniach, ktoré som viedol, ani nepoznali obsah týchto etických pravidiel. Odporúčam pozrieť si etický kódex novinárov, je výborný a dobre napísaný. Ak by každý k nemu zodpovedne pristupoval, nemuseli by sme dospieť do situácie, v ktorej sme dnes,“ uzatvára Viliam Karas.
Zdroj: Archív Startitup