EXKLUZÍVNE „Premiéra nechali ležať na chodníku niekoľko minút.“ Politici o atentáte na Fica
- Premiér má byť po atentáte vo vážnom, no stabilizovanom stave
- Gröhling, Chmelár a Čaučík prehovorili pre Startitup
- Premiér má byť po atentáte vo vážnom, no stabilizovanom stave
- Gröhling, Chmelár a Čaučík prehovorili pre Startitup
Celé Slovensko, ale aj svet v stredu (15.5.) šokoval atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Atentátnik v Handlovej na predsedu vlády vypálil niekoľko rán. Následne postreleného premiéra previezli vrtuľníkom do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde podstúpil niekoľkohodinovú operáciu.
Ficov stav by aktuálne mal byť vážny, no stabilizovaný. Juraj Cintula, atentátnik zodpovedný za pokus o vraždu predsedu vlády, je momentálne zadržaný v policajnej cele Národnej kriminálnej agentúry v Nitre. Hrozí mu trest 25 rokov až doživotie.
Startitup medzi politikmi zisťoval, aká bola ich prvá reakcia na atentát, aké dôsledky môže mať tento hrozný čin na politickú situáciu na Slovensku, ako hodnotia postup bezpečnostných zložiek, ale aj, ako upokojiť napätú situáciu na Slovensku.
Eduard Chmelár: V prvom momente som si ani neuvedomil, čo to všetko znamená
„Bol to šok a bola to neuveriteľná informácia, že niečo takéto sa stane na Slovensku, v demokratickej krajine. Môžeme mať rôzne politické názory, ale tieto názory pretaviť do toho, že niekto zbraňou zaútočí na najvyššieho ústavného činiteľa, tak niečo také by sa nemalo diať,“ hovorí pre Startitup líder SaS Branislav Gröhling.
Aká bola prvá reakcia na atentát pre premiérovho poradcu Eduarda Chmelára? „Musím povedať, že som bol v takom šoku, že som si v prvom momente ešte ani neuvedomil, čo to všetko znamená. Pre mňa najťažší moment bol, keď som bol v živom vysielaní v českej televízii a počas rozhovoru mi moderátorka priniesla správu, že premiér bojuje o život,“ opisuje Chmelár.
„Človek si ani nedokázal predstaviť, že taká situácia sa môže stať na Slovensku. Bol som šokovaný a zhrozený a v podstate doteraz tomu človek nemôže uveriť,“ tvrdí poslanec Marián Čaučík (KDH).
Branislav Gröhling: Dúfam, že sa na Slovensku urobí silná čiara
Aké dôsledky môže mať tento čin na politickú situáciu na Slovensku? „Dúfam, že dôsledky budú také, že sa na Slovensku urobí silná čiara a do budúcna sa budú všetci politickí kolegovia a partneri budú naozaj kontrolovať vo svojich vyjadreniach, že to bude naozaj jediný následok. Toto by sa malo udiať na Slovensku, mala by sa tá situácia upokojiť,“ myslí si exminister školstva a šéf SaS.
„Ja sa obávam, že veľmi zlé, ak to nezvládneme. Pretože tu naozaj ide o budúcnosť Slovenska a počúvam už veľmi divoké návrhy z oboch strán. Všetci sa tu obviňujú a mali by sme s tým prestať, pretože ak nezačneme hľadať východisko, ale vinníka, tak to bude to, čo doteraz, len možno ešte nervóznejšie,“ zamýšľa sa premiérov poradca Chmelár.
„Je to veľmi ťažká, nová situácia, ktorá nemá na Slovensku obdobu. Ťažko predpovedať, aké to bude mať dôsledky. Určite to veľmi zaťaží situáciu a myslím si, že budeme musieť dať do toho veľké úsilie, aby sme násilie, agresivitu a ten štýl politiky nastavili ináč a zlepšili to,“ hovorí Čaučík (KDH).
Chmelár: Oni tam pobehovali ako splašené kurence, premiéra nechali niekoľko minút ležať na chodníku
Ako politici a premiérov poradca hodnotia postup bezpečnostných zložiek? „To je tá otázka, že ako sa niečo také mohlo stať práve pri premiérovi alebo aj pri hocikom inom? Ale momentálne riešime túto situáciu, že ako bezpečnostné zložky vyhodnocovali tú hrozbu, o ktorej aj sám premiér rozprával. A ako vyhodnocujú tie hrozby, ktoré dostávame všetci, či už na strane médií, novinárov, prezidentky alebo nás politikov,“ odpovedá Branislav Gröhling.
„Toto aj laik, myslím, videl, že tam nebolo všetko v poriadku. Tí ochrankári ho mali predsa kryť vlastným telom, nemusíte byť odborník, aby ste vedeli zhodnotiť to, čo tam bolo. Oni tam pobehovali ako splašené kurence, premiéra nechali niekoľko minút ležať na chodníku. Toto určite nebola profesionálna akcia, ale toto musí vyhodnotiť policajná inšpekcia,“ kritizuje tvrdo Chmelár.
„Ťažko je mi toto hodnotiť. Máme zatiaľ málo informácií, treba to nechať na hodnotenie expertov a povolaných profesionálov,“ hovorí pre Startitup Marián Čaučík.
Čaučík: Nehľadajme to, čo nás rozdeľuje, ale to, čo nás spája
„Bol by som veľmi rád, keby sme naozaj všetci trošku ubrali plyn a nejakým spôsobom sa ukľudnili. Pretože všetky tie nenávistné prejavy, čo môžu vyústiť do takéhoto hrozného činu, by sa už nemali stať,“ odkazuje líder SaS.
„Teraz nie je čas na hľadanie vinníkov, ale na hľadanie východiska. My akútne potrebujeme nájsť východisko z tejto situácie, ktorá pre mnohých nie je prekvapujúca. Nikam inam to nemohlo smerovať, ak pozorujete tú situáciu, to bol prirodzený vývoj. Musíme si najmä uvedomiť zodpovednosť politikov, pretože ľudia sú ako ozveny,“ zamýšľa sa poradca premiéra Fica.
„Chcel by som povedať, aby sme sa každí snažili, či už politici alebo v rodinách a medzi priateľmi, aby sme vylúčili agresivitu zo svojej komunikácie. A aby sme nehľadali to, čo nás rozdeľuje, ale hľadali veci, ktoré nás spájajú,“ uzatvára Čaučík.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Archív Startitup