EXKLUZÍVNE: Sulík pre Startitup: Rokovanie o lockdowne bolo konfliktné, urobili sme najväčšie ústupky a uplatnili právo veta
- Ráno na to, ako vláda schválila tvrdý „lockdown“, Startitup navštívil ministra hospodárstva Richarda Sulíka
- Šéf rezortu hospodárstva nám tak prezradil horúce detaily zo zákulisia, ako sa „varil“ slovenský „lockdown"
- Ráno na to, ako vláda schválila tvrdý „lockdown“, Startitup navštívil ministra hospodárstva Richarda Sulíka
- Šéf rezortu hospodárstva nám tak prezradil horúce detaily zo zákulisia, ako sa „varil“ slovenský „lockdown"
Len včera dala vláda zelenú „lockdownu“, ktorý by mal trvať dva týždne. Vládny kabinet by sa mal stretnúť po desiatich dňoch na koaličnej schôdzi a opäť celý stav prehodnotiť.
Sprísnené opatrenia obmedzujú aj samotný pohyb osôb. Medzi piatou a jednou hodinou ráno môžu ľudia navštevovať len tie najdôležitejšie prevádzky, ktoré môžeš poznať aj pod názvom esenciálne.
Startitupu sa podarilo nasledujúce ráno po odklepnutí „lockdownu“ porozprávať o zákulisí rokovaní priamo s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.
V rámci rokovania sa SaS nečakane rozhodla, že využije nástroj známy ako právo veta. Teda sa ho rozhodli aplikovať na začiatku rokovania, a teda vďaka nemu budú školy zatiaľ otvorené. Práve toto bola jedna z hlavných agend SaS v súvislosti s kreovaním sprísnenia režimu.
Konfliktná atmosféra
„Atmosféra bola konfliktná, to bez debaty. Nestáva sa často, že jeden z koaličných partnerov uplatní právo veta. My sme to doteraz možno spravili jeden alebo dvakrát.“ opísal priamo pre Startitup minister hospodárstva.
„Bola ale konštruktívna a nešlo to do osobnej roviny. Aj keď ten konflikt tam bol, veď právo veta je veľká vec. Našli sme nakoniec dobré riešenie. Som veľmi rád, že školy zostali otvorené, považujem to za našu povinnosť. Aby sme vzdelávali naše deti,“ spresnil Sulík.
Na otázku, kto viedol najhorlivejšie debaty, Sulík len odvetil, že nebude zverejňovať podobné interné veci. „Preto sa tie debaty vedú za zatvorenými dverami. Práve naopak, ja často počúvam zavrite sa, dajte si do držky, ale príďte von s riešením. To sa včera stalo,“ podotkol šéf liberálov.
Druhá koaličná schôdza
Naozaj zvláštnou okolnosťou bolo, že okrem rokovania priebežne bežala aj koaličná rada. Kuriózne je, že tento týždeň už druhá, prvá sa uskutočnila tento pondelok. Zvolal ju práve Sulík, pretože v novom návrhu, ktorý sa týkal lockdownu, stálo, že školy budú zatvorené, aj keď sa mali partneri na pôvodnej „koaličke“ dohodnúť inak.
„Takže som požiadal o zvolanie mimoriadnej koaličnej rady, okamžite. Odohrala sa počas rokovania vlády a tam sme sa dohodli tak, ako to bolo včera komunikované. Nie je to štandardné, ale dôležité je, že je funkčný. Ako keď máte doma desať topánok nenosíte všetky, niektoré máte len raz do roka obuté. Ale funkčné sú a nevyhodíte ich,“ vysvetlil šéf rezortu.
Otvorená obuv
Zo Sulíkovej topánkovej analógie sa dá premostiť k jednému z opatrení, ktoré vláda v súvislosti s „lockdownom“ odklepla. Primárne by mali byť otvorené najmä tzv. esenciálne obchody, ako napríklad potraviny. Obchody s textilom budú teda zatvorené, ale paradoxne na druhej strane prevádzky obuvi budú otvorené.
„To považujem za hlúposť. Neviem, kto to vymyslel,“ krúti hlavou Sulík. Na otázku, kto stál za týmto nápadom, nevedel odpovedať. „Neviem, tak skrátka došiel ten návrh a nechcel som sa rýpať v detailoch,“ podčiarkol.
Sulíkov kompromis
Dôležitou témou včerajších rokovaní bola aj otázka, ako bude tvrdý režim vplývať na očkovaných.
Pôvodne sa na pondelkovej porade koaličných partnerov politickí lídri mali dohodnúť, že očkovaní budú mať prístup nielen do esenciálnych obchodov. Kedy došlo teda k bodu zlomu vo vnútri koalície ohľadom tejto témy?
„Nastal včera. Toto boli dve zmeny, s ktorými v podstate včera došiel premiér na vládu. V jednej sme ustúpili, a to pri obchodoch. Povedali sme, že dobre, spravíme kompromis. Lebo ich vieme robiť, a myslím si, že príliš často a niektorí ľudia si to vykladajú ako slabosť,“ prezradil Sulík.
Na otázku, kto podľa Sulíka urobil počas rokovaní najväčšie ústupky povedal otvorene: „No, my, lebo sme, síce s ťažkým srdcom súhlasili, aby boli obchody zatvorené aj pre očkovaných.“
Čítajte viac z kategórie: Politika