EXKLUZÍVNE: Takto rezort „zbrojí“ proti povodniam: Slovensko sa extrémnemu počasiu nevyhne, varujú odborníci

  • Po povodniach vznikli na Slovensku obrovské škody
  • Rezort životného prostredia avizuje plánované opatrenia
  • Klimatická zmena extrémnemu počasiu praje
Na snímke minister životného prostredia Tomáš Taraba a zaplavený Tyršák v Bratislave v septembri 2024.
Tomáš Taraba sľubuje, že rezort sa bude povodňami ešte zaoberať. (Ilustračné foto) TASR/Jaroslav Novák, Dano Veselský
  • Po povodniach vznikli na Slovensku obrovské škody
  • Rezort životného prostredia avizuje plánované opatrenia
  • Klimatická zmena extrémnemu počasiu praje

Na Slovensku pochopiteľne nešlo o prvé povodne. Ako sme ťa už informovali v tomto článku, naša krajina si ich už pamätá viac. Snáď jednou z najničivejších bola povodeň v júli 1998, ktorá zasiahla východ krajiny. V obci Jarovnice si vyžiadala 50 obetí, čo ju radí medzi najtragickejšie v novodobej histórii Slovenska. Postihla vtedy približne 10 000 obyvateľov v 86 obciach, pričom voda zničila alebo výrazne poškodila 357 domov.

Ďalšie ničivé povodne si zažilo Slovensko aj po roku 2000, konkrétne to bolo v roku 2002. Napriek škodám vo výške 1,5 miliardy slovenských korún sa výrazne osvedčilo vodné dielo Gabčíkovo, ktoré pomohlo zmierniť následky povodne.

Šťastný nebol ani rok 2010. Najprv v júni rieka Rajčianka zaplavila približne 30 domov v Rajeckých Tepliciach, Váh sa vylial v obci Stankovany a rieka Žitava spôsobila škody v oblasti Požitavia. V okrese Košice-okolie škody presiahli 2 milióny eur. Avšak horšie to bolo v auguste, TASR písala o tisícročnej vode. Prírodná katastrofa sa vtedy prehnala vodnými tokmi hornej Nitry, pričom najviac zasiahla mesto Handlová a obce Handlovskej doliny.

Nielen roky dozadu, ale aj minulý rok vyčlenil štát na povodne astronomické sumy. Na odstránenie škôd povodní a opatrenia s povodňami spojené išlo vlani až 7 miliónov eur. Voda portál sa odvoláva na údaje od ministerstva životného prostredia. Z údajov vyplýva, že pôvodný report za prvý polrok 2023 počítal so sumou 2,43 miliónov eur.

K nemu ale následne pripočítalo 911-tisíc eur, čo sú „dodatočne verifikované povodňové škody na majetku Prešovského samosprávneho kraja“. Ministerstvo vyčíslilo aj „dodatočne verifikované výdavky na povodňové zabezpečovacie práce, ktoré boli vynaložené počas povodní v prvom polroku 2023 vo výške 133 492,43 eur“.

K týmto nákladom pribudli počas druhého polroka 2023 ďalšie výdavky v objeme 3,9 milióna eur. Dohromady vyčíslenie za rok 2023 dosahuje 7,4 mil. eur.

Septembrové povodne sme zvládli

V súvislosti so všetkým vyššie uvedeným sme sa pýtali ministerstva životného prostredia na posledné povodne. Z tlačového odboru nám odpísali, že rezort pod vedením Tomáša Tarabu sa začal na septembrové povodne pripravovať s dostatočným predstihom.

Svoje konanie považujú za dostatočné. Uviedli, že Slovensko urobilo vďaka zodpovedným a rýchlym opatreniam vodohospodárov aj ďalších krízových zložiek veľmi dobré rozhodnutie. Pripomínajú, že už v predstihu, 12. septembra, keď ešte nič nenasvedčovalo tomu, aký bude rozsah povodní, vyhlásilo tretí stupeň povodňovej aktivity, tým pádom získali drahocenný čas. Tarabu vtedy kritizovali za to, že straší, prvotné prognózy totiž nenaznačovali príchod tisícročnej vody.

„Vďaka zmysluplnému manažmentu skontrolovali vodohospodári v predstihu stabilitu priehrad, dali do správneho režimu VD Gabčíkovo, rovnako ukončili servisné práce. Dôležitá bola tiež aktívna komunikácia so všetkými krízovými zložkami, tiež sa nám podarilo vďaka účinným opatreniam stabilizovať rieku Morava,“ dodáva ministerstvo.

Rezort bude konať

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Archív Startitup, European Enviroment Agency, BBC, Aktuality, European Enviroment Agency, Voda portál, European Enviroment Agency, Copernicus Climate Change Service, European Enviroment Agency, European Enviroment Agency, Archív Startitup, TASR, Topky, TV noviny

Najnovšie videá

Trendové videá