EXKLUZÍVNE: „Toto gesto považujem za ohavné. Zaslúžil by si jednu otcovskú zaucho.“ Politici reagujú na študenta, ktorý nepodal ruku prezidentovi
- Ocenený študent odmietol podať ruku prezidentovi
- Plaváková, Bartek a Krúpa reagujú
- Ocenený študent odmietol podať ruku prezidentovi
- Plaváková, Bartek a Krúpa reagujú
Jedni ho kritizujú, iní chvália. Slovensko obleteli správy o geste oceneného študenta, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi Pellegrinimu. Udialo sa tak v pondelok (13.1.), keď prezident prijal 35 študentov stredných škôl, ktorí získali medaily na medzinárodných olympiádach.
„S prezidentom Pellegrinim mám osobný a politický problém preto, že podľa mňa sa dostal do paláca podvodom a klamstvom na ľuďoch,“ vysvetlil svoje konanie študent Omaník v rozhovore pre Denník N.
Plaváková: Je presvedčený, že Pellegrini sa dostal do funkcie podvodom
Startitup medzi politikmi zisťoval, ako vnímajú gesto devätnásťročného Šimona Omaníka, ktorý odmietol podať ruku prezidentovi Petrovi Pellegrinimu a či ho považujú za prejav osobného presvedčenia a slobody prejavu, alebo za neúctu k úradu hlavy štátu.
Poslankyňa Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) si myslí, že je to spôsob, akým vyjadril svoj názor na pôsobenie prezidenta. „Z toho, čo som čítala v rozhovore s ním, tak vyjadril svoj názor aj na spôsob, akým sa (Peter Pellegrini, pozn. red.) dostal do pozície prezidenta. Kritizuje to, pretože je presvedčený, že Pellegrini sa do tejto funkcie dostal podvodom,“ hovorí pre Startitup
Vraví, že ju prekvapili reakcie niektorých osôb verejného života. Generálny prokurátor Žilinka sa vyjadril, že išlo o neúctivé gesto. „Pritom na politickej scéne máme naozaj často nenávistné a urážlivé vyjadrenia, ku ktorým sa pán Žilinka asi nemá čas vyjadrovať, keďže vtedy asi bicykluje. Príde mi nevhodné, aby sa generálny prokurátor k tomu vôbec vyjadroval, keď tu máme oveľa závažnejšie veci, ktoré sa v spoločnosti dejú,“ dodáva poslankyňa.
Bartek: Zaslúžil by si jednu otcovskú zaucho
Inak celý incident vidí poslanec Hlasu-SD Michal Bartek. Podľa hlasáka pozdraviť a podať ruku komukoľvek sa učí od materskej škôlky a stredoškolákom to už nie je potrebné vysvetľovať.
Tvrdí, že on sám sa v minulosti počas svojich gymnaziálnych čias stretol s prezidentom Kiskom, ktorého rozhodne nemal rád a pokladá ho za jedného z najhorších slovenských prezidentov, ale ruku mu vtedy podal.
„Toto gesto považujem za ohavné. To nie je ani do smiechu, skôr na plač a na hanbu a myslím si, že by si skôr zaslúžil jednu otcovskú zaucho. Ja keby som toto urobil, tak ma doma mama alebo otec zbije tak, že si dva týždne nesadnem na zadok a budem mať na oku monokel ešte dva mesiace. A nemuseli by byť zrovna fanúšikovia toho prezidenta,“ myslí si Bartek.
Ako sa na vec díva poslanec Juraj Krúpa (SaS)? Podľa saskára ide o symbol, ktorý odzrkadľuje to, že sú ľudia, ktorí sú nespokojní a sklamaní z toho, čo robí táto „vládna klika“, a z toho, čo robí alebo nerobí pán prezident. Krúpa to považuje za legitímne gesto, vie si predstaviť, že študent sa cíti sklamaný ako obrovská časť našej spoločnosti.
„Tu hrozí, že Slovensko sa dostane do veľmi komplikovanej situácie, ktorá môže viesť ku katastrofe. A sú ľudia, ako je tento študent, ktorí to vnímajú, a je to v poriadku, takíto ľudia majú právo takisto prejaviť svoj názor aj takýmto spôsobom. Viem si predstaviť, že teraz je tento študent vystavený hejtu a vyhrážkam, tak ako sme vystavení my všetci, ktorí s týmto nesúhlasíme,“ uzatvára Krúpa. Viac sa dozvieš v našom videu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Denník N