EXKLUZÍVNE Vojna NAKA s NBÚ a vyšetrovanie na Vojenskom spravodajstve súvisí s kauzou Govnet
- Policajný prezident prehovoril v relácii Na stope o vojne v bezpečnostných zložkách
- Vyšetrovanie na Vojenskom spravodajstve súvisí s kauzou Govnet
- Zvláštne vzťahy šéfa NBÚ
- Policajný prezident prehovoril v relácii Na stope o vojne v bezpečnostných zložkách
- Vyšetrovanie na Vojenskom spravodajstve súvisí s kauzou Govnet
- Zvláštne vzťahy šéfa NBÚ
Policajti už viac ako dva roky vyšetrujú podozrenia, ktoré nemajú na Slovensku obdobu. Ide o kauzu Govnet, na ktorú upozornila ministerka Veronika Remišová s tým, že jej ľudia našli na vládnej sieti zariadenia, cez ktoré sa vraj dala sledovať komunikácia štátnych orgánov.
V júni 2020 sa o kauze hovorilo ako o slovenskom Watergate. Potom však zostalo okolo celého prípadu ticho. Už sa zdalo, že kauza Govnet pôde pomaly do zabudnutia. Teraz však nastal v kauze zásadný zvrat.
Policajný prezident Štefan Hamran prezradil v relácii Na stope s Ivanom Megom, že kauza okolo bezpečnostnej previerky Romana Mikulca, ako aj vojna medzi vyšetrovateľmi NAKA a riaditeľom NBÚ Romanom Konečným a vyšetrovanie na Vojenskom spravodajstve sa stali súčasťou boja v bezpečnostných zložkách. No a za všetkým je podľa Štefana Hamrana vyšetrovanie kauzy Govnet. Ale poďme pekne po poriadku.
Keď minulý týždeň zasadal Výbor pre obranu a bezpečnosť, aby posúdili, či sa Roman Mikulec oboznamoval s utajovanými skutočnosťami v rozpore so zákonom, vyplávala na povrch iná, oveľa závažnejšia kauza, o ktorej sa za zatvorenými dverami hovorilo. Vyšetrovatelia NAKA totiž podľa NBÚ porušili zákon, keď začali vyšetrovať nákupy na Vojenskom spravodajstve.
„Bublina okolo pána ministra má prekryť ten skutočný zámer, a to bol útok voči vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry zo strany NBÚ, aby sa sťažilo vyšetrovanie podozrenia z trestnej činnosti vo vzťahu k vojenskému spravodajstvu,“ povedal na úvod relácie Na stope policajný prezident.
Policajti podľa neho začali v tejto súvislosti konať na základe podnetu Národného kontrolného úradu pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov. „Národný kontrolný úrad totiž nevedel dokončiť kontrolu na Vojenskom spravodajstve so záverom, že sa tam nakladá s verejnými financiami hospodárne,“ opísal Hamran okolnosti, pre ktoré do prípadu vstúpili vyšetrovatelia NAKA.
Vyšetrovateľ NAKA vedie trestné stíhanie vo veci pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Za zatvorenými dverami Výboru pre obranu a bezpečnosť sa podľa policajného prezidenta hovorilo o známej kauze, kvôli ktorej podľa neho vytvorili spomínanú bublinu okolo previerky Romana Mikulca.
Kauza Govnet
„Tam išlo o prípad Govnet, kde Národná kriminálna agentúra vyšetruje nejaké podozrenia smerujúce k Vojenskému spravodajstvu, kde mohli podľa počiatočných informácii monitorovať komunikáciu v rámci Govten nie zákonným spôsobom. Oni sa preto obrátili na NBÚ, kde vytýkali určité skutočnosti, a NBÚ to najskôr začala riešiť v priestupkovom konaní a nakoniec dospeli k záveru, že to nie je priestupok a podali trestné oznámenie na Úrad inšpekčnej služby,“ priblížil policajný prezident začiatok roztržky medzi riaditeľom NBÚ Romanom Konečným a vedením polície.
Na Výbore pre obranu a bezpečnosť bol podľa jeho slov aj riaditeľ Úradu inšpekčnej služby, ktorý povedal, že to bolo absolútne nezmyselné konanie, ktoré nemalo žiadny reálny základ.
„A dokonca na NBÚ boli vypovedať podľa mne dostupných informácií aj ten znalec, ktorého sa to týkalo, aj ten vyšetrovateľ, ktorý vyšetruje prípad Govnet,“ rozhovoril sa Štefan Hamran s tým, že ho šokovalo, že NBÚ do toho vstupuje spôsobom, ako keby spochybňoval postup vyšetrovateľa vo vzťahu k určitým utajovaným skutočnostiam, a vôbec spochybňoval ten inštitút odňatia veci vo vzťahu vyšetrovateľa k Vojenskému spravodajstvu.
„Tá aféra okolo ministra vnútra a jeho bezpečnostnej previerky je len skôr taký zakrývací manéver, aby sa prekryla väčšia kauza. Napríklad kauza vyšetrovania Vojenského spravodajstva zo strany Národnej kriminálnej agentúry,“ hovorí otvorene policajný prezident a prezradil ďalší dôvod, pre ktorý je presvedčený, že útok na vyšetrovateľa NAKA, ktorý podľa Národného bezpečnostného úradu porušil zákon, keď začal vyšetrovať nákupy na Vojenskom spravodajstve, nebol náhodný.
„Zhodou okolností, vyšetrovateľ, ktorý vyšetruje Govnet a podozrenia zo strany Vojenského spravodajstva zároveň, vyšetruje aj podozrenia zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny v rámci NBÚ. Takže nám bolo zvláštne, že práve ten vyšetrovateľ je opäť raz napadnutý a je spochybňovaná jeho práca a profesionalita,“ prezradil Štefan Hamran v relácii Na stope skutočne prekvapivé prepojenia medzi rôznymi kauzami.
Na otázku, či útok na vyšetrovateľa NAKA zo strany NBÚ aj v kontexte nových informácií bol účelový, reagoval policajný prezident jednoznačne. „Ja si to neviem nijak inak vysvetliť.“
V súvislosti s kauzou Vojenského spravodajstva, kde aktuálne vyšetrujú nezákonne sledovanie štátnej siete Govnet, urobili príslušníci NAKA podľa policajného prezidenta 5 domových prehliadok a zadržali 4 osoby. Tie po vypočutí bez obvinenia prepustili. Zdokumentovaná škoda je podľa neho vo výške 22,6 miliónov eur.
Kontakty šéfa NBÚ
Policajný prezident v štúdiu Na stope s Ivanom Megom potvrdil aj ďalšie šokujúce informácie, ktoré odzneli za zatvorenými dverami Výboru pre obranu a bezpečnosť na adresu riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného.
Toho sám policajný prezident Štefan Hamran podľa vlastných slov konfrontoval so vzťahom k človeku, na ktorého je vydaný červený zatykač Interpolu. Riaditeľ Národného bezpečnostného úradu podľa slov Hamarana túto informáciu na Výbore pre obranu a bezpečnosť potvrdil.
Kto je hľadaný človek s blízkym vzťahom k šéfovi Národného bezpečnostného úradu, čo sa deje s kauzou manipulovania vyšetrovania v prípade obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ako pokračuje vyšetrovanie petržalskej tragédie, pri ktorej zavraždili 9-ročného chlapca či aké sú nové informácie v prípade postrelenej študentky Policajnej akadémie, sa dozvieš v rozhovore s policajným prezidentom Štefanom Hamranom v relácii Na stope s Ivanom Megom.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska