Exkluzívny prieskum pre Startitup: Októbrové voľby sa pravdepodobne zapíšu do histórie
- Slovensko už onedlho čakajú komunálne voľby
- Zúčastniť sa ich chce podľa exkluzívneho prieskumu až 72 % ľudí
- Podľa politológa je to pozitívna správa
- Slovensko už onedlho čakajú komunálne voľby
- Zúčastniť sa ich chce podľa exkluzívneho prieskumu až 72 % ľudí
- Podľa politológa je to pozitívna správa
Regionálne voľby už doslova klopú na dvere. Koncom októbra sa totiž otvoria volebné miestnosti a Slováci si tak budú môcť zvoliť svojho župana, primátora, starostu alebo miestnych poslancov.
Lokálne voľby sú tentokrát výnimočné aj tým, že sa po prvýkrát spojili župné a komunálne. Často sú viac-menej prehliadané, no z hľadiska dôležitosti sú pre bežného občana „najbližšie“.
Agentúra NMS Market Research pre Startitup priniesla exkluzívny prieskum, ktorý sa týka práve komunálnych volieb. Čerstvé čísla tak naznačujú, že by tohtoročná volebná účasť mohla byť viac než bohatá.
Komunálnych volieb sa plánuje zúčastniť 72 % ľudí
NMS Market Research sa pýtal respondentov, či sa plánujú zúčastniť októbrových komunálnych volieb. Tých sa podľa agentúry plánuje zúčastniť až 72 % ľudí.
Ak by sa tieto čísla pretavili do reality, išlo by o rekordný moment. Regionálne voľby totiž nebývajú pre bežného voliča také príťažlivé ako tie „veľké“ parlamentné. Komunálnych volieb z roku 2018 sa totiž zúčastnilo len 48,67 % ľudí.
Prieskumu, ktorý prebiehal 7. – 10. októbra 2022, sa zúčastnilo viac ako tisíc ľudí a prebiehal online. Ak by sa zaujímavý scenár z prieskumu priblížil reálnym výsledkom, išlo by o pozoruhodné číslo aj podľa odborníkov. „Mohlo by to znamenať, že sa ľudia konečne dovzdelali a precitli,“ prezradil pre Startitup politológ Jozef Lenč.
Podľa odborníka je totiž komunálna politika pre bežného človeka omnoho dôležitejšia než iné oblasti politiky. Avšak ani tie by podľa jeho slov nemali byť zanedbávané.
Dôležité voľby pre Slovákov
„Účasť na voľbách v komunálnej politike je naozaj niečo, čím rozhodujete o tom, ako sa vám bude žiť vo vašej obci a meste. Znamená to, po akých cestách budete chodiť do školy, dokonca aj to, kto bude váš sused (kvôli výstavbe), či budete mať kde športovať, kde vaše deti môžu, alebo nemôžu chodiť do školy,“ hovorí expert.
Z vyššie uvedeného grafu vyplýva, že na otázku: Plánujete sa zúčastniť komunálnych volieb? odpovedalo 48 % ľudí odpoveďou „rozhodne áno“. Ďalších 24 % účastníkov prieskumu uviedlo, že „skôr áno“. Rozloženie tých, ktorí sú rozhodnutí ísť voliť, je rovnomerné medzi mužmi a ženami, medzi jednotlivými vekovými kategóriami, aj medzi obyvateľmi rôznych krajov Slovenska.
„Ak naozaj príde na voľby veľa ľudí, tak to bude pozitívna informácia, pretože ľudia konečne pochopili a naučili sa, že je dôležité zúčastniť sa komunálnych volieb, pretože tie rozhodujú o veciach bežného života,“ hovorí Jozef Lenč.
Z prieskumu tiež vychádza, že medzi rozhodnutými sa nachádzajú častejšie voliči strán Progresívne Slovensko, Smer-SD a Republika.
Naopak, 17 % Slovákov tvrdí, že sa komunálnych volieb nezúčastní, z toho konkrétne 9 % uviedlo „skôr nie“ a 8 % tvrdí, že sa volieb rozhodne nezúčastní. Medzi nerozhodnutými je o niečo viac žien v porovnaní s mužmi.
Takmer polovica opýtaných
46 % Slovákov a Sloveniek by sa v komunálnych voľbách rozhodlo podporiť svojho súčasného primátora alebo starostu v prípade, ak by znovu kandidoval. Konkrétne 22 % ľudí uviedlo, že by tak rozhodne urobili. 24 % opýtaných sa vyjadrilo „skôr áno“.
Odpoveď „skôr nie“ uviedlo 13 % ľudí, 27 % opýtaných je pevne rozhodnutých nevoliť a 14 % sa vyjadrilo, že nevedia odpovedať na túto otázku.
Častejšie si za svojím starostom stoja obyvatelia malých obcí. V obciach s počtom do 4 999 obyvateľov je rozhodnutých jednoznačne podporiť súčasného primátora alebo starostu až 28 % obyvateľov. 23 % opýtaných uviedlo „skôr áno“.
Najväčšiu podporu by svojmu primátorovi či starostovi prejavili ľudia z Prešovského kraja. Na druhom mieste nasleduje Košický kraj, na treťom je Trenčiansky. Naopak, najmenšiu podporu by získali aktuálne úradujúci politici na čele mesta či obce v Nitrianskom kraji. Rozdiely medzi krajmi však nie sú štatisticky významné.
Svojho primátora či starostu si pochvaľuje viac ako polovica ľudí
52 % ľudí je spokojných s výkonom funkcie svojho aktuálneho starostu alebo primátora. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že najspokojnejší sú obyvatelia menších obcí s počtom obyvateľov do 4 999. Nespokojnosť vyjadrilo 37 %.
Štruktúra vzorky opýtaných vyzerala nasledovne: viac než polovicu (52 %) tvorili ženy, zvyšných 48 % muži. Z hľadiska generácie a veku boli najčastejšími respondentmi starší mileniáli (34 – 41 rokov) a bolo ich 21 %.
Nasledovali ľudia z mladšej generácie X (42 – 49 rokov), ktorých bolo 19 %, treťou najzastúpenejšou skupinou bola staršia generácia X (50 – 57 rokov). 40 % ľudí v prieskume malo stredoškolské vzdelanie, 36 % bolo so základným vzdelaním či vyučení, 25 % má vysokoškolské vzdelanie.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality