Exkurz farebných budov: Dokonalý minimalizmus je po polstoročí nádherný a svojsky dokonalý

  • Prekypuje nimi farebnosť a sýtosť, napriek tomu je u nich dodržaný minimalizmus, aby nepôsobili príliš výstredným dojmom
  • Zaujímavé na nich je, že vznikali v rozpätí 70. až 80. rokov
Unsplash/ Mike van den Bos, Unsplash/beasty .
  • Prekypuje nimi farebnosť a sýtosť, napriek tomu je u nich dodržaný minimalizmus, aby nepôsobili príliš výstredným dojmom
  • Zaujímavé na nich je, že vznikali v rozpätí 70. až 80. rokov

Pri cestovaní chceš väčšinou navštíviť všetky klasiky mesta, ktoré sa hromadne tlačia na pohľadnice a magnetky. Ak by si si s nimi nedoniesol fotku, doma by sa ťa pýtali, či si reálne mesto navštívil, alebo bol zavretý celý čas na bare v hoteli.

Klasické pamiatky majú určite čo-to do seba. Ak miluješ historické budovy, pravdepodobne sa pri tých najznámejších nevyhneš desiatkam či stovkám tlačiacich sa ľudí. Aj teraz, po pandémii. 

Vyľudnené sú väčšinou areály objektov, ktoré nie sú vyznačené príliš tučným fontom na mapách a zapísané v rôznych bedekroch ako must see. My ti prinášame tie, ktoré sú čímsi špecifické a ak sa ich rozhodneš navštíviť, neprídeš domov s nekvalitnou fotkou, pretože tieto stavby sa fotia samé. Prekypuje nimi farebnosť a sýtosť, napriek tomu je u nich dodržaný minimalizmus, aby nepôsobili príliš výstredným dojmom. Zaujímavé na nich je, že všetky vznikali v rozpätí 70. až 80. rokov. 

Najfarebnejší Rotterdam

Prvou zastávkou v hone za farebnými budovami spravíme v Rotterdame, ktorý ak máš možnosť navštíviť, sprav to. V Rotterdame nájdeš všetko. Holandskú kultúru, syry, bicykle, coffeshopy, klasickú holandskú architektúru, plno zelene, ale hlavne farby.

Dúhové pochody sú holandská záležitosť. Niekoľkodňové „pochody“ skôr pripomínajú brazílske karnevaly plné tanca a farieb. Viaceré holandské mestá majú celoročne namiesto našich zebrových prechodov na cestách tie dúhové. 

Táto dúhovosť sa premietla aj na palete fasád budov vo viacerých častiach Rotterdamu.  Tieto futuristické, do kocky tvarované domy možno poznáš. Boli postavené v 1978 až 1984 holandským architektom Pietom Blomom a hneď svojim vzhľadom vzbudili veľkú pozornosť.

Ako sa však žije v takýchto domoch je otázne. Údajne je podlaha taká ako naša, neskotúľaš sa. Steny sú však zložito vyskladané do zalomených útvarov, ktoré vytvárajú izby domu. Výstavba radových kociek končí výškovým domom, ktorému sa pre jeho tvar hovorí Pencil – ceruzka.

 
zdroj: Unsplash/ Mike van den Bos
zdroj: Unsplash/ Simone Hutsch

Červená stena na úpätí Stredozemného mora

La Muralla Roja v preklade znamená Červená stena, nachádza sa na španielskom pobreží v mestečku Calpe a je ďalšou stavbou, ktorá bola dokončená už v 70. rokoch. Je projektom architekta Ricarda Bofilla, ktorý sa preslávil postmodernými dielami.

Stavba je zostavená z rôznych tvarov a odtieňov, od prvého momentu evokuje akési filmové kulisy, ktoré boli postavené pre sci-fi trhák, ale zabudli ich zbúrať. Celý objekt je poprepletaný malým schodiskom a záhybmi do miestností a kubickými balkónmi, ktoré sú trendom aj dnes.

Zaujímavé je aj prostredie, v ktorom sa celý objekt nachádza. Je plné skál, v regióne Alicante na úpätí Stredozemného mora. Táto megalomanská stavba však nie je len náhodným výsledkom myšlienok španielskeho tvorcu, ale bola navrhnutá podľa jasne stanovených geometrických plánov

zdroj: Unsplash/beasty .

zdroj: Unsplash/beasty .

Modré Maroko

Náš exkurz farebných budov končí v Maroku, v meste Chefchaouen. Mesto je typické pre svoju modrú farbu. Prečo? Lebo je doslova celé modré. 

Chefchaouen leží v pohorí Ríf na severe Maroka, mesto bolo vybudované okolo roku 1471. Súčasnú blankytnú modrú podobu získal až omnoho neskôr, a to čisto z praktických dôvodov. Ak niekto chcel navštíviť Maroko, ako prvé ho pravdepodobne napadol Marakéš, ktoré je najnavštevovanejšie mesto. Miestni obyvatelia Chefchaouenu preto vymysleli spôsob, akým pritiahnuť viac zahraničných návštevníkom. Pred 40 rokmi sa rozhodli nafarbiť všetky fasády domov na modro. 

Či už ti príde farba vkusná alebo nie, mesto sa stalo kvôli takejto drobnosti naozaj unikátnym a prúdi do neho oveľa viac zvedavých turistov, ktorí bažia po zaujímavých fotkách.

zdroj: Unsplash/ Tienko Dima

zdroj: Unsplash/ Nothingshota

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: SCIA, Lepsie byvanie, Wikipedia, Novinky.cz

Najnovšie videá

Trendové videá